Апо-Метронидазол : cклад, показання, дозування, побічні ефекти

Апо-Метронидазол
Діюча речовина:
Метронидазол (Metronidazolum)
ATX-класифікація:

G01AF01 - Метронидазол

P01AB01 - Метронидазол

J01XD01 - Метронидазол

Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Метронідазол відноситься до нітро-5-імідазолів і характеризується широким спектром дії. Прикордонні концентрації основної діючої речовини у сироватці крові, які дають можливість відрізнити чутливі штами (S) від штамів, що характеризуються помірною чутливістю, а штами з помірною чутливістю – від резистентних штамів (R) складають – S < 4 мг/л та R > 4 мг / л.

Частота набутої резистентності в деяких типів патогенної флори може змінюватись і залежить від географічного розташування та часу. У зв'язку з цим бажано, щоб була інформація про резистентність штамів, характерної для певної місцевості. Насамперед ця інформація необхідна при лікуванні інфекційних процесів з тяжким перебігом. Такі дані можна вважати лише приблизними орієнтирами, що характеризують чутливість певного бактеріального штаму до антибактеріального засобу.

Склад та форма випуску

Діюча речовина: Метронідазол (Metronidazole).

Препарат виготовляється у формі

таблеток по 250 мг та 500 мг;

розчину для інфузій 0.5% 5 мг/мл 500 мг/100 мл

1% гелю для зовнішнього нанесення;

вагінальних супозиторій по 500 мг.

Показання

Метронідазол показаний для застосування в терапії інфекцій, збудники яких мають чутливість до цього препарату. Його використовують у лікуванні амебіазу, урогенітального трихомоніазу, неспецифічного вагініту, лямбліозу, хірургічних інфекцій, спричинених чутливою до метронідазолу анаеробною мікрофлорою. Іноді препарат використовують як заміну внутрішньовенного лікування інфекцій, викликаних чутливою до метронідазолу анаеробною мікрофлорою.

Його використовують у лікуванні протозойних інфекцій: позакишкового амебіазу, у тому числі амебного абсцесу печінки, амебної дизентерії, трихомоніазу, гіардіазису, балантидіазу, лямбліозу, шкірного лейшманіозу, трихомонадного уретриту. Інфекцій, викликаних Bасteroides sрр., асоційованих з ураженням кісток та суглобів, центральної нервової системи, бактеріального ендокардиту, пневмонії, емпієми та абсцесу легень, сепсису. Препарат використовують у терапії інфекцій, викликаних Clostridium spp., Peptocoссus та Peptostreptoсоccus таких, як гнійні інфекції черевної порожнини (абсцес, перитоніт) та органів малого тазу (ендометрит, абсцес яєчників або фалопієвих труб).

Метронідазол – ліки, які використовуються в терапії псевдомембранозного коліту, асоційованого з використанням антибактеріальних засобів, гастриту або виразкового ураження шлунку та дванадцятипалої кишки, асоційованих з Helicobacter pylori.

Препарат використовують для профілактики післяопераційних ускладнень, а також у складі променевої терапії у пацієнтів новоутворення як радіосенсибілізуючий лікарський засіб, якщо резистентність новоутворення викликана гіпоксією в його клітинах.

Протипоказання

Метронідазол – препарат, який не використовується у терапії пацієнтів з непереносимістю метронідазолу, органічним ураженням центральної нервової системи, дисфункцією печінки або нирок.

Застосування при вагітності та годуванні груддю

Метронідазол – ліки, які протипоказані для використання в терапії жінок у першому триместрі вагітності. Використання препарату можливе у другому та третьому триместрі за суворими медичними показаннями.

Використання Метронідазолу в терапії жінок, що лактують, неможливе, оскільки препарат проникає в грудне молоко і виявляється в ньому практично в тій же концентрації, що і в плазмі.

Спосіб застосування та дози

При використанні Метронідазолу в терапії амебіазу дорослі хворі отримують препарат по 500 мг тричі на день. Тривалість терапії 7 днів.

Діти віком від шести років отримують засіб від 30 до 40 мг на кілограм маси тіла на добу розділених на три прийоми.

При лікуванні лямбліозу тривалість лікування становить 5 днів. Дорослі хворі одержують препарат по 750 мг або 1 г на день. Діти віком від шести до десяти років отримують по 375 мг на день, а від десяти до п'ятнадцяти років на день по 500 мг.

Тривалість лікування у жінок трихомоніазу становить 10 днів. Для отримання максимального ефекту показано використання препарату в оральній формі та у формі вагінальних супозиторіїв. У цьому випадку пацієнтки одержують перорально по 250 мг препарату двічі на день та по 500 мг у формі вагінальних супозиторіїв.

При лікуванні трихомоніазу у чоловіків тривалість терапії становить 10 днів. Хворі одержують препарат по 250 мг двічі на добу.

У разі застосування препарату в терапії анаеробних інфекцій дорослі хворі отримують від 1 до 1,5 г Метронідазолу на добу, діти віком від шести років від 20 до 30 мг на кілограм маси тіла на добу, розділених на два прийоми.

Метронідазол у дозі 250 мг може використовуватися за рішенням лікаря в терапії дітей віком від шести років.

У формі гелю для зовнішнього застосування препарат використовують у лікуванні змішаних бактеріальних інфекцій шкіри обличчя, dermatitis perioralis, рожевих вугрів та себорейної екземи.

Передозування

При прийомі препарату Метронідазол у дозах, що перевищують терапевтичні у хворого, можуть спостерігатися диспепсичні порушення, атаксія та незначна дезорієнтація у просторі. У цьому випадку пацієнту показано промивання шлунку, прийом активованого вугілля та призначення коректного симптоматичного лікування.

Побічні ефекти

Іноді прийом Метронідазолу може супроводжуватися розвитком шлунково-кишкових розладів, стоматиту, порушення смаку, анорексії, глоситу, сухості слизової рота, панкреатиту, зміни кольору обличчя, мікозів, свербіння, кропив'янки, набряку Квінке, анафілактичного шоку, периферичної сенсорної нейропатії, головного болю, запаморочення, судом, атаксії, порушення ходи, енцефалопатії, тремору кінцівок, асептичного менінгіту, нечіткості зору, зниження гостроти зору, двоїння в очах, галюцинацій, делірію та появи суїцидальних думок, зниження слуху, зміни формули крові, потемніння сечі.

Умови та термін зберігання

Метронідазол слід зберігати у місцях, які недосяжні для дитини, за температури навколишнього середовища не більше 25 °С. Тривалість зберігання 3 роки. Препарат у формі вагінальних супозиторіїв заборонено заморожувати.

Протокол лікування

Інструкція по застосуванню створена на основі офіційної інструкції виробника та представлена виключно в ознайомчих цілях. Займатись самолікування не рекомендується.

Популярні лікарі

Лабораторії