Бактафуз-Б : cклад, показання, дозування, побічні ефекти

Бактафуз-Б
Діюча речовина:
Бетаметазон (Betamethasonum)
Фузидовая кислота (Acidum fusidicum)
ATX-класифікація:

D07C - Кортикостероиды в комбинации с антибиотиками

D07CC01 - Бетаметазон и антибиотики

Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Бактафуз-Б відноситься до класу антибіотиків. Він має виражену бактеріостатичну або бактерицидну дію. Механізм дії полягає у придушенні білкового синтезу шляхом інгібування фактора, який необхідний для транслокації субодиниць білків та елонгації пептидних ланцюжків. Таким чином, викликається подальша загибель збудника захворювання.

Лікарський засіб проявляє активність щодо Staphylococcus spp., особливо Staphylococcus aureus та Staphylococcus epidermidis (включаючи метицилін-резистентні штами), Nocardia asteroides, Clostridium spp.

Меншу активність препарат проявляє відносно Streptococcus spp., Enterococcus spp., Neisseria spp., Bacteroides spp., Mycobacterium tuberculosis, Mycobacterium leprae.

Інгредієнт, що діє, активний також по відношенню до деяких найпростіших, наприклад, Giardia lamblia, Plasmodium falciparum.

Склад та форма випуску

В 1 г лікарського препарату у формі крему міститься 20 мг фузидової кислоти, 1 мг бетаметазону валерату еквівалентно бетаметазону.

До складу допоміжних речовин входять: спирт цетостеариловий, хлоркрезол, мінеральна олія, макрогола цетостеариловий ефір, натрію дигідрофосфат, дигідрат; парафін білий м'який, гідроксид натрію пеллети, вода очищена.

Показання

Даний фармакологічний засіб призначений для лікування інфекційних та запальних захворювань, спричинених, в основному, Staphylococcus spp.

Зовнішнє застосування препарату сприяє лікуванню наступних захворювань: імпетиго, карбункульоз, фурункульоз, інфіковані рани, гідраденіт, фолікуліт, пароніхія, сикоз бороди, еритразму, звичайні вугри. Ліки призначають місцево в офтальмології при таких захворюваннях: кон'юнктивіт, блефарит, ячмінь, дакріоцистит, кератит, інфекції, пов'язані з видаленням стороннього тіла з кон'юнктиви та рогівки.

Протипоказання

Бактафуз-Б протипоказаний до застосування при підвищеній чутливості до діючих речовин або до будь-якого з допоміжних компонентів препарату.

Оскільки до складу лікарського засобу входить кортикостероїд, протипоказаннями є такі:

  • грибкові інфекції системного характеру;

  • шкірні інфекції первинного походження, які викликані грибками, вірусами чи бактеріями, або не піддаються терапії, або не контролюються відповідною терапією;

  • прояви туберкульозу чи сифілісу на шкірі, які не піддаються лікуванню чи не контролюються відповідним лікуванням;

  • періоральний дерматит та розацеа.

Застосування при вагітності та годуванні груддю

Якщо необхідно призначити препарат під час вагітності або під час лактації, слід провести оцінку потенційних ризиків для плода та передбачувану користь для матері.

Не слід призначати ліки у ІІІ триместрі вагітності у зв'язку з можливістю розвитку ядерної жовтяниці у новонароджених. Цей факт необхідно враховувати у разі призначення цього засобу у новонароджених (в т.ч. недоношених) дітей із жовтяницею та ацидозом.

Фузидова кислота, що входить до складу препарату, виділяється з грудним молоком у вкрай невеликих концентраціях.

Спосіб застосування та дози

Бактафуз-Б наноситься як тонкого шару на уражені ділянки шкіри 2 десь у день. Тривалість лікування визначається позитивним клінічним результатом. Як правило, тривалість курсу терапії становить трохи більше 2 тижнів.

Якщо має місце стійкіше ураження, ефективність препарату можна посилити застосуванням із поліетиленовими плівками. Найбільш ефективне накладання нічної пов'язки.

У дітей препарат застосовується обережно, оскільки ця категорія пацієнтів найбільш чутлива до застосування кортикостероїдів. Не слід вдаватися до тривалого застосування лікарського засобу та у великих кількостях, а також під оклюзійними пов'язками.

Залежно від місця нанесення лікарського засобу, можлива системна абсорбція бетаметазону, що завжди слід враховувати при призначенні препарату.

Якщо у пацієнта з'являються скарги, пов'язані із зором, слід припинити терапію та проконсультуватися з офтальмологом.

Обмеження терміну медикаментозної терапії фузидовою кислотою та бетаметазоном валератом до 14 днів значно знижує ризик розвитку резистентності.

Передозування

Інформація про можливу симптоматику та ознаки передозування фузидовою кислотою внаслідок місцевого застосування відсутня. Після застосування місцево кортикостероїдів у великих дозуваннях протягом 3 тижнів і більше можуть розвиватися Синдром Кушингу та адренокортикальна недостатність.

Враховуючи наявність у складі бетаметазону валерату, тривале місцеве застосування крему може спричинити атрофію шкіри. Також тривале використання Бактафузу-Б може призвести до появи резистентності до компонентів препарату.

Побічні ефекти

Найчастіше при застосуванні Бактафуза-Б трапляється така побічна реакція як свербіж.

Можливе підвищення внутрішньоочного тиску, виникнення глаукоми та катаракти при тривалому застосуванні, а також у пацієнтів, схильних до розвитку цих захворювань.

У зв'язку з наявністю у складі кортикостероїду, який виявляє імуносупресивний ефект, застосування препарату може спричинити підвищену чутливість до інфекції, загострення наявної інфекції та активацію прихованої інфекції.

Цетостеариловий і хлоркрезол, що входять до складу лікарського засобу, можуть викликати побічні ефекти. Цетостеариловий спирт – місцеві шкірні реакції (наприклад, контактний дерматит), а хлоркрезол може спричинити алергічні реакції.

Умови та термін зберігання

Бактафуза-Б повинен бути в недоступному для дітей місці при температурі, яка не перевищує 30 °С. Термін придатності складає три роки від дати випуску. Після відкриття упаковки препарат зберігає свою активність протягом 6 місяців. Зберігати лікарський засіб слід в оригінальній упаковці. Препарат не можна заморожувати.

Протокол лікування

Інструкція по застосуванню створена на основі офіційної інструкції виробника та представлена виключно в ознайомчих цілях. Займатись самолікування не рекомендується.

Популярні лікарі

Лабораторії