Фуразолідон – препарат, що має антимікробну та антипротозойну дію і є похідним нітрофурану. Лікарський засіб порушує в бактеріальних клітинах процеси дихання та інгібує в них біосинтез нуклеїнових кислот.
Залежно від концентрації Фуразолідон чинить бактеріостатичну або бактерицидну дію. Препарат демонструє активність щодо грамнегативних паличок, таких як ешерихії, сальмонели, шигели, протеї, клебсієли, цитробактерії та грампозитивні коки (стрептококи і стафілококи), також його успішно використовують у терапії інфекцій, спричинених найпростішими - лямбліями і трихомонадами.
Найчутливішими до Фуразолідону серед збудників кишкових інфекцій вважаються збудники дизентерії, черевного тифу та паратифу.
Препарат фактично не впливає на збудників гнійної та анаеробної інфекції. Резистентність до фуразолідону розвивається досить повільно, крім цього, він активує процеси фагоцитозу і не чинить інгібуючого впливу на імунітет.
Склад і форма випуску
Діюча речовина: Фуразолідон (Furazolidone).
Препарат виготовляється у формі таблеток: кожна таблетка містить по 50 мг фуразолідону.
Показання
Фуразолідон використовують у лікуванні інфекційно-запальних захворювань органів травної та сечостатевої систем, а також інфекційних уражень шкіри. Його використовують у терапії
паратифу і тифу, бацилярної дизентерії, ентероколітів, діареї інфекційного генезу, лямбліозу, а також харчових токсикоінфекцій;
трихомонадної інфекції, тихомонадних кольпітів, вагінітів, циститів, уретритів, пієлітів;
інфікованих ран та опіків.
Протипоказання
Фуразолідон – препарат, який не призначають при індивідуальній непереносимості комплементів, пацієнтам із хронічною дисфункцією нирок, у терапії дітей, які не досягли одного місяця життя. Лікарський засіб не призначається особам із дефіцитом глюкозо-6-фосфотдегідрогенази та лактазною недостатністю, оскільки до його складу входить лактоза.
Слід з обережністю поставитися до призначення Фуразолідону особам, які страждають на захворювання нервової системи або печінки. Також цей лікарський засіб не призначають пацієнтам, робота яких вимагає підвищеної концентрації уваги та швидкої реакції.
Застосування під час вагітності та годування груддю
Фуразолідон може використовуватися в терапії вагітних жінок за серйозними медичними показаннями, перед використанням препарату необхідно співвіднести очікувану користь для здоров'я матері та можливі ризики для здоров'я плода.
У разі необхідності використання даного лікарського засобу в терапії жінок які лактують, постає питання про тимчасове припинення лактації. Проблема в тому, що Фуразолідон здатний проникати в грудне молоко і викликати гемолітичну анемію та метгемоглобінемію у дітей, які перебувають на грудному вигодовуванні у матерів, які отримують цей препарат.
Спосіб застосування та дози
Фуразолідон призначений для перорального прийому. Таблетки слід ковтати цілими і запивати достатньою кількістю води. Лікарський засіб рекомендується приймати після прийому їжі. Тривалість лікування і дозу препарату лікар підбирає індивідуально, з урахуванням тяжкості інфекції, її локалізації та стану організму хворого.
Дорослі пацієнти під час лікування паратифу, тифу, дизентерії та харчової токсикоінфекції отримують препарат у дозуванні від 0,1 до 0,15 г чотири рази на день. Тривалість курсу лікування може варіюватися від 5 до 10 днів. Іноді Фуразолідон приймають циклами від 0,1 до 0,15 г 4 рази на добу від 3 до 6 днів, потім роблять перерву на 3 або 4 дні та відновлюють прийом за колишньою схемою.
Під час лікування лябліозу дорослі хворі отримують по 0,1 г фуразолідону 4 рази на день. При лікуванні трихомонадного уретриту пацієнти отримують по 0,1 г засобу 4 рази на день. Тривалість лікування становить 3 дні.
Під час лікування трихомонадного кольпіту хворі отримують по 0,1 г від 3 до 4 разів на день разом із медикаментозними засобами, що містять фуразолідон, у формі вагінальних або ректальних супозиторіїв. Тривалість лікування в цьому випадку може варіюватися від 1 до 2 тижнів.
Максимальна разова доза Фуразолідону становить 0,2 г, а добова - 0,8 г.
При лікуванні дизентерії, паратифу та харчових токсикоінфекцій у дітей доза препарату залежить від маси тіла та віку пацієнта. Максимальний курс лікування становить 10 днів.
Зазвичай при лікуванні лямбліозу в дітей препарат призначається з розрахунку 10 мг на кілограм маси тіла, розділених на три або чотири прийоми.
Під час лікування інфікованих шкірних ран або опіків розчин Фуразолідону використовують для зрошення поверхні рани або накладення вологих пов'язок. Для цих цілей використовується розчин цього лікарського засобу, приготований із розрахунку 1х25000.
Передозування
При прийомі Фуразолідону в підвищених дозах у хворих може відзначатися розвиток гострого токсичного гепатиту, гематотоксичності, нейротоксичності, що проявляється поліневритами.
Для усунення небажаної симптоматики хворому показано рясне пиття, симптоматичне лікування, призначення антигістамінних лікарських засобів, а також вітамінів групи В.
Побічні ефекти
Незважаючи на те, що Фуразолідон – препарат, який добре переноситься хворими, у деяких пацієнтів може відзначатися розвиток диспепсичних розладів, болю в ділянці шлунку, анорексії, шкірних висипів, свербіння, алергічних дерматитів, кропив'янки, ангіоневротичного набряку, анафілактичного шоку.
Для зниження вираженості та ймовірності розвитку побічних симптомів Фуразолідон слід під час прийому запивати великою кількістю води, а також приймати разом з антигістамінними засобами і вітамінами групи В.
Умови та терміни зберігання
Фуразолідон – ліки, які не потребують створення спеціальних умов для зберігання. Препарат слід зберігати в сухому і недоступному для дітей місці, яке надійно захищене від проникнення сонячних променів, при температурі довкілля від 15 до 25 °С. Тривалість зберігання лікарського засобу чотири роки.