Про препарат Меновазин інструкція повідомляє, що даний фармацевтичний засіб застосовується місцево, як протизапальний та анестезуючий препарат.
Меновазин відноситься до групи комбінованих медпрепаратів, що застосовуються зовнішньо, якщо у пацієнта спостерігаються суглобові або м'язові болі. Фармзасоб містить активні діючі речовини – новокаїн, ментол і анестезин, - які при місцевому застосуванні надають знеболювальну та охолоджувальну дію. Ефект його впливу пояснюється особливостями фармакологічних властивостей компонентів, що входять до його складу.
Крім того, Меновазін знімає свербіж та біль. Нанесення на шкірні покриви над місцем, де знаходиться джерело болю, викликає легкий холод, печіння і поколювання, які всі разом надають відволікаючу від болю дію.
Меновазин не проникає через кров, тому не має системної дії.
Ментол, що входить до його складу, має селективний ефект, внаслідок чого відбувається легке охолодження, оскільки впливає на холодорецептори. Новокаїн (прокаїн), як і анестезин надають поверхневу анестезію.
Склад та форма випуску
Меновазин – розчин для місцевого застосування, основні речовини якого - ментол, новокаїн (він же - прокаїн), анестезин (він же - бензокаїн).
Допоміжним компонентом є етанол (70%).
У продаж надходить фасованим у флакони 40 мл об'ємом.
100 мл розчину містять 2,5 г ментолу, 1 г новокаїну і 1 г анестезину.
Показання
Меновазин – знеболюючий фармацевтичний засіб для місцевого застосування. Застосовують для лікування захворювань, що супроводжуються болем чи свербінням. Загалом нанесення Меновазину спричиняє зниження збудження в деяких відділах нервової системи, надаючи місцевий знеболюючий ефект.
Меновазин призначають, якщо у пацієнта діагностовано:
- невралгія різного походження;
- міалгія (м'язовий біль);
- артралгія (болі у суглобах);
- дерматози, що супроводжуються свербінням.
Механізм дії препарату пояснюється властивістю компонентів. Наявність кількох компонентів з місцевою анестезуючою дією посилює знеболюючий ефект Меновазину. Стимулює терморецептори холоду на шкірі та на слизових поверхнях.
Зокрема, ментол при місцевому вживанні виробляє рефлекторну реакцію шкіри, змінюється судинний тонус, у своїй впливаючи як у поверхневі, і більш глибокі кровоносні судини. Крім того, має легкий ефект, що анестезує.
Новокаїн (прокаїн) виробляє поверхневу анестезію. Виявляє оборотний ефект порушення збудливості на нервові рецептори, а також на провідники нервових імпульсів (при прямому контакті з препаратом).
Також має відволікаючий і місцевий дратівливий ефект, пригнічуючи стан збудження в мембранах нервових волокон, підвищуючи рівень їх деполяризації.
Новокаїн має широкий спектр терапевтичної дії, викликаючи блокаду натрієвих каналів, гальмує калієвий струм, викликаючи конкуренцію з кальцієм, знижує поверхневий натяг фосфоліпідного шару мембран, пригнічує окислювально-відновлювальні процеси та генерує імпульси. При потраплянні внутрішньо новокаїн блокує вегетативні ганглії, знижує спазми гладких м'язів, збудливість міокарда.
Анестезин також має місцевий анестезуючий ефект, оскільки здатний знижувати проникність деяких клітинних мембран. Має швидку дію – до 1 хвилини – і триває до чверті години.
Протипоказання
Меновазин протипоказано застосовувати тоді, коли пацієнт має алергію на один з активних або допоміжних компонентів.
Не слід наносити на шкіру там, де порушена її цілісність (подряпини, рани). Не наносять на обличчя, особливо на прищики чи гнійнички.
Протипоказано застосовувати, якщо на шкірі є гнійний процес на місці нанесення, або є фіброзні зміни в тканинах.
Особливості застосування Меновазину:
- компоненти препарату можуть послаблювати антибактеріальний вплив сульфаніламідних антибіотиків;
- потенціюють (підсилюють) ефект застосування інших препаратів з місцевоанестезуючою дією;
- попадання на відкриту ранку або подряпину може спричинити ризик розвитку місцевих реакцій у формі хворобливості чи набряклості.
Якщо потрібно застосувати Меновазин одночасно з іншими лікарськими засобами, слід повідомити перед цим лікаря.
Протипоказано застосування Меновазину при лікуванні дітей, які не досягли 12-річного віку.
Порушення наведених протипоказань може зашкодити здоров'ю пацієнта.
Застосування при вагітності та годуванні груддю
Меновазин обережно застосовують при лікуванні вагітних жінок, оскільки не проводилося клінічних досліджень на жінок із побоювань нашкодити плоду та матері.
Тому призначення даного препарату при вагітності має виходити з міркувань ризику чи користі.
Якщо необхідно приймати препарат у період грудного годування, то на час лікування лактацію слід призупинити.
Спосіб застосування та дози
Меновазин призначають місцево, наносячи зовнішньо на поверхню шкіри. Не наносять на шкіру у місці її порушення, включаючи подряпини, прищики. Також не слід наносити на шкіру, під якою є гнійник або інше новоутворення.
Препарат наносять на шкіру над хворим м'язом іди суглобом, по 2-3 рази на день. Не слід наносити препарат частіше 3-х разів на день, щоб уникнути появи надмірного подразнення шкірної поверхні.
Розчин рідкий, наносять його на шкіру за допомогою ватного тампона або серветки, а потім втерти в шкіру легкими масажними круговими рухами.
Тривалість терапевтичного курсу залежить від типу та ступеня захворювання.
Передозування
Передозування Мнновазин малоймовірне, оскільки препарат практично не потрапляє в системний кровотік через поверхню шкіри.
У той же час тривале застосування може спричинити симптоми інтоксикації та може виникнути запаморочення, загальна слабкість, може знизитись артеріальний тиск.
Найбільш характерні алергічні реакції місцевого характеру свербіж – , почервоніння на шкірі, алергічний дерматит.
У разі появи перерахованих симптомів подальше застосування Меновазину слід відмінити, залишки змити з поверхні шкіри за допомогою теплої води, повідомити про нестандартну реакцію лікаря.
Побічні ефекти
Меновазин зазвичай добре переноситься, оскільки не проникає крізь шкіру. У поодиноких випадках можливі алергічні реакції переважно місцевого характеру, такі як:
- алергічна кропив'янка, висипання, почервоніння, свербіж, свербіж, висипання, шкірне подразнення;
- контактний дерматит, набряк, розчісування.
Умови та термін зберігання
Меновазин зберігають за температури не вище 25°С.
Термін зберігання не повинен перевищувати 2 років.