Мілдронат : cклад, показання, дозування, побічні ефекти

Мілдронат
Виробник:
Гриндекс, АО, Латвия
Діюча речовина:
Мельдоний (Meldonium)
ATX-класифікація:

C01EB22 - Мельдоний

Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Склад та форма випуску

Мілдронат випускається у вигляді розчину для ін'єкцій (500 mg/5 ml), капсул (500 mg).

Діюча речовина цих ліків: мельдоній (Meldonium).

Показання

Мілдронат – це метаболічний лікарський засіб. Є структурним аналогом речовини, що присутня у кожній клітині людини – гамма-бутиробетаїну. В умовах підвищених навантажень ліки відновлюють рівновагу між потребою в кисню і доставкою його у клітини, а також усуває накопичення токсичних продуктів клітинного обміну, захищаючи їх від пошкодження. Також ліки мають тонізуючий вплив. При їх застосуванні організм людини набуває здатності швидше відновлювати енергетичні запаси, витримувати великі навантаження. Завдяки цим властивостям даний препарат можна використовувати для лікування порушень серцево-судинної діяльності, кровопостачання мозку, а також підвищення розумової, фізичної працездатності. Завдяки зниженню концентрації карнітину посилено виробляється гамма-бутиробетаїн, що має судинорозширюючі властивості. У разі гострої кисневої недостатності м'яза серця (ішемічного пошкодження міокарда) препарат уповільнює утворення зони відмирання тканин, вкорочує реабілітаційний період. У разі серцевої недостатності ліки підвищують скоротливу здатність міокарда, знижують частоту виникнення нападів стенокардії ("грудної жаби"), збільшують стійкість до фізичного навантаження. При гострих/хронічних порушеннях (ішемічних) мозкового кровообігу покращує кровообіг в осередку ішемії, сприяє перерозподілу об'єму крові на користь ділянки, що страждає від нестачі кисню. Препарат ефективний при васкулярних (судинних) та дистрофічних змінах в області очного дна. Він усуває функціональні розлади нервової системи у людей з хронічним алкоголізмом при абстиненції (розлади, викликані припиненням прийому алкоголю).

Після прийому ліки швидко всмоктуються (його біодоступність – 78%). Максимальна його концентрація у сироватці спостерігалася через 1-2 години після прийому. Виводяться ліки та продукти їх обміну нирками.

Призначається Мілдронат у комплексній терапії різних видів ІХС (ішемічної хвороби серця), таких як стенокардія, інфаркт міокарда. Також застосовується при хронічній серцевій недостатності, дисгормональній (викликаній ендокринними розладами) кардіоміопатії, а також у комплексної терапії гострих/хронічних порушень мозкового кровопостачання – цереброваскулярної недостатності, мозкових інсультах. Застосовується при гемофтальмі (крововиливі в склоподібне тіло), крововиливі в сітківку різної етиології, тромбозі центральної вени.

Ураженні судин сітківки або її гілок, ретинопатії різної етиології (діабетичній, гіпертонічній).

Мілдронат застосовують у людей зі зниженою працездатністю, фізичною перенапругою, у тому числі у спортсменів, а також при синдромі абстиненції (при алкоголізмі) у комбінації зі специфічним лікуванням алкоголізму.

Протипоказання

Мілдронат не можна призначати при алергії на мельдоній, підвищений внутрішньочерепний тиск (внаслідок порушеного венозного відтоку, зростання внутрішньочерепних пухлин).

Немає достатніх даних про застосування ліків в терапії дітей, через це їх не назначать цій категорії пацієнтів.

Застосування при вагітності та годуванні груддю

Безпека застосування у ці періоди не доведена.

Спосіб застосування та дози

Зважаючи на можливий збуджуючий ефект ліки рекомендується приймати в першій половині дня.

При серцево-судинних захворюваннях призначають по 500-1000 mg на день внутрішньо або внутрішньовенно (5-10 ml розчину), застосовуючи всю дозу відразу або ділять її на два прийоми. Стандартний курс лікування – 4-6 тижнів.

При кардіалгії (болях в серці) на фоні дисгормональної дистрофії міокарда - по 250 mg х 2 рази на день. Стандартний курс лікування – 12 днів.

При порушенні мозкового кровообігу в гострій фазі призначають по 500 mg х1 раз на день внутрішньовенно протягом 10 днів, з часом переходячи на прийом 500-1000 mg на день внутрішньо. Загальний курс терапії – 4–6 тижнів.

При хронічному порушенні – по 500 мг внутрішньо на день. Загальний курс лікування – 4-6 тижнів.

Повторні курси (2-3 рази на рік) дозволені після консультації з лікарем.

При судинній патології, дистрофічних захворюваннях сітківки ліки застосовують парабульбарно (поряд із очним яблуком) по 0,5 мл розчину протягом 10 днів.

При розумових/фізичних навантаженнях, у тому числі у спортсменів, призначають по 250 mg х4 рази/день всередину або по 500 mg х1 раз/день внутрішньовенно. Стандартний курс лікування – 10-14 днів. При необхідності повторюють терапію через 2-3 тижні. Також спортсменам призначають 500-1000 mg х2 рази/день внутрішньо перед тренуваннями. Тривалість прийому у підготовчий період – 14–21 день, у змагальний період – 10–14 днів.

При хронічному алкоголізмі призначають 500 mg х4 рази/день, внутрішньовенно – по 500 mg х2 рази/день. Стандартний курс лікування – 7-10 днів.

Важливо враховувати, що препарат посилює дію коронародилатуючих (розширюють судини серця) засобів, деяких гіпотензивних (знижуючих тиск) ліків, серцевих глікозидів. Можна поєднувати Мілдронат з антиангінальними (медикаментозними засобами для усунення нападів стенокардії) засобами, антикоагулянтами, антиаритмічними засобами, антиагрегантами, діуретиками (сечогінними), бронхолітиками. Зважаючи на можливість розвитку артеріальної гіпотензії, помірної тахікардії слід дотримуватися обережності при комбінації з нітрогліцерином, альфа-адреноблокаторами, ніфедипіном, периферичними вазодилататорами, гіпотензивними засобами.

Пацієнтам з хронічними захворюваннями печінки/нирок потрібно бути обережними при тривалому застосуванні ліків.

Багаторічний досвід лікування нестабільної стенокардії, гострого інфаркту міокарда у кардіологічних стаціонарах показує, що ліки не є препаратом першого ряду у разі розвитку гострого коронарного синдрому.

Передозування

Випадки передозування Мілдронатом не відомі. Ліки малотоксичні і не викликають побічних реакцій, небезпечних для здоров'я людини, навіть при передозуванні.

Побічні ефекти

Можливі зміни артеріального тиску, диспептичні явища, тахікардія, збудження, розвиток алергічної реакції, що проявляється роздратуванням шкірних покривів, алергічним ринітом (нежитьм), гіперемією (почервонінням) шкіри, свербінням, уртикарними висипаннями (кропив'янкою), задишкою. Не виключені важкі прояви алергії: набряк Квінке (набряк обличчя або його частини, гортані, очей, губ з порушенням дихання, що швидко розвивається), анафілактичний шок (сильний свербіж шкіри, що швидко поширюється, різке падіння артеріального тиску, шумне і утруднене дихання, блювота, рідкий , набряк гортані, блідість або синюшність шкіри, різке звуження бронхів, гортані, що призводять до гострої скрути дихання, розлад роботи життєво важливих органів, втрата свідомості).

Умови та термін зберігання

Ампули та капсули необхідно зберігати в оригінальній (фабричній) упаковці при дотриманні температурного режиму (не більше 15–25°C), низької вологості. Розчин у ампулах не можна заморожувати. Максимальний термін придатності вказано на упаковці (4 роки).

Батьки повинні забезпечити безпеку дітей та обмежити їх доступ до ліків.

Інструкція по застосуванню створена на основі офіційної інструкції виробника та представлена виключно в ознайомчих цілях. Займатись самолікування не рекомендується.

Популярні лікарі

Лабораторії