Цей лікарський засіб входить до групи антисептичних препаратів, які застосовують як місцево (у стоматології), так і перорально (у гастроентерології).
У складі препарату – ромашка, календула і деревій.
Календула (нагідки лікарські) здавна застосовувалася різними народами як ранозагоювальний, бактерицидний і протизапальний засіб. Квітки календули справляють зазначені ефекти завдяки наявності біологічно активних компонентів. Вони знаходяться всередині квіток і квіткових кошиків рослини й містять глікозиди флавоноїдні та каротиноїдні.
Також своїм механізмом дії календула зобов'язана наявності у своєму складі сапонінів, дубильних речовин, ефірних олій, органічних кислот. Зазначені компоненти при застосуванні мають протимікробний, протизапальний і помірний жовчогінний ефект. Чинять заспокійливу дію на ЦНС.
Деревій справляє кровоспинний, протизапальний, бактерицидний, заспокійливий і сечогінний ефекти.
Крім того, властивість захищати клітини печінки робить його гепатопротектором, який ефективно застосовують у гастроентерології. Також деревій важливий як проносний, жовчогінний і дезінфікуючий засіб.
Ромашка має заспокійливу і протизапальну дію.
Склад і форма випуску
Основний активний компонент: календула, деревій і ромашка, настоянка квітів.
Допоміжні компоненти: етанол (96%), який виступає екстрагентом.
Виробляється і надходить у продаж у вигляді спиртової настоянки, у флаконах об’ємом по 55 мл.
Показання
Застосовується для лікування:
- у стоматологічній практиці при запальних захворюваннях слизової оболонки порожнини рота – стоматитах, виразково-некротичних гінгівітах;
- захворювань органів травлення - хронічному гастриті, дуоденіті, функціональній диспепсії, хронічному коліті.
Також приймається всередину як жовчогінний засіб у разі дискінезії жовчовивідних шляхів, холангіту, холециститу (у комплексній терапії).
Протипоказання
Розглянутий лікарський засіб протипоказано застосовувати у випадках, коли у пацієнта наявна виражена гіперчутливість (алергія) до основного або до одного з допоміжних компонентів.
Слід враховувати, що настойка календули посилює дію інших протизапальних і жовчогінних засобів, зокрема, препаратів на основі ромашки та деревію.
Препарат містить етанол, тому не слід призначати його перорально при встановленому діагнозі "алкоголізм".
У педіатрії застосовують після досягнення дитиною 12-річного віку.
Застосування при вагітності та годуванні груддю
Цей препарат не рекомендується застосовувати вагітним жінкам.
Якщо необхідно проводити прийом препарату в період грудного годування, лактацію припиняють.
Спосіб застосування та дози
Перед застосуванням 1 чайну ложку (5 мл) препарату слід розчинити в 200 мл теплої води.
Пародонтоз слід лікувати місцево після видалення зубних відкладень та інструментальної обробки патологічних ясенних кишень. У ясенні кишені вводять на 20 хвилин турунди, добре змочені приготованим розчином препарату. Процедуру слід проводити щодня або через день (4-6 разів).
У разі стоматитів та інших захворювань слизової оболонки порожнини рота препарат призначають у вигляді аплікацій із приготованого розчину препарату впродовж 15-20 хвилин, ротових ванночок із такого ж розчину тривалістю 1-2 хвилини. Застосовують 2-3 рази на добу протягом 2-5 днів.
У гастроентерології Ротокан застосовують усередину та у вигляді мікроклізм:
- внутрішньо – третина склянки розчину з розрахунку 1 чайна ложка препарату на 200 мл теплої перевареної води, за півгодини до їжі або через 40-60 хвилин після їжі, 3-4 рази на добу;
- для мікроклізм - 1 ч. л. препарату на 50-100 мл теплої перевареної води (після очищення кишечнику) 1-2 рази на добу. Курс лікування становить 15-20 днів.
Передозування
Повідомлення про передозування не надходили.
Теоретично, передозування може спричинити алкогольну інтоксикацію, оскільки препарат містить етиловий спирт.
У цьому випадку рекомендується симптоматична терапія, промивання шлунку, забезпечення діурезу, прийом сорбентів.
Побічні ефекти
Застосування препарату рідко спричиняє побічні ефекти, оскільки добре переноситься. У деяких випадках можуть виникнути реакції з боку імунної системи у вигляді алергічних реакцій, включаючи почервоніння шкіри, висипання, свербіж, ангіоневротичний набряк.
При прийомі внутрішньо можуть виникнути побічні ефекти з боку органів травлення. Зокрема, можливе відчуття гіркоти у роті, печіння в епігастрії, біль у животі.
У разі виникнення будь-яких небажаних реакцій слід припинити застосування препарату та звернутися до лікаря для консультації.
Умови та терміни зберігання
Термін придатності – до 3 років.
Температура зберігання не повинна бути вищою за 25°С.