Трентал - препарат, що знижує в'язкість і поліпшує реологічні показники крові за рахунок:
усунення деформації еритроцитів;
зниження агрегації тромбоцитів та еритроцитів;
зниження рівня фібриногену;
зменшення активності та адгезії лейкоцитів до судинного ендотелію.
Головна діюча речовина препарату Трентал - похідна ксантину - пентоксифілін. Ця речовина інгібує дію фосфодіестерази та накопиченням циклічного аденозинмонофосфату (цАМФ) у клітинах гладкої мускулатури судин і формених елементах крові.
Пентоксифілін має слабко виражену міотропну судинорозширювальну дію, незначно знижує загальний периферичний судинний опір і розширює просвіт коронарних судин.
Ця речовина активує мікроциркуляцію в ділянці порушеного кровообігу, зокрема покращує мозковий кровообіг.
Під час прийому Тренталу в разі оклюзійних патологій периферичних артерій відмічають подовження тривалості ходьби, зникнення судом у нічний час у литкових м'язах і зниження інтенсивності болю в спокої.
Склад і форма випуску
Діюча речовина: Пентоксифілін (Pentoxifylline).
Препарат виготовляється у формі
таблеток, вкритих кишковорозчинною плівковою оболонкою в дозуванні по 100 мг;
таблеток, пролонгованої дії, вкритих плівковою оболонкою в дозуванні по 400 мг.
Показання
Трентал - ліки, які використовують у терапії порушень периферичного кровообігу різної етіології, зокрема спровокованих цукровим діабетом, запальним або атеросклеротичним ураженням судин.
Препарат використовується в лікуванні енцефалопатій, що виникли на тлі атеросклерозу, таких як ішемічний інсульт, дисциркуляторна енцефалопатія, а також парестезій, хвороби Рейно та інших ангіонейропатій, уражень тканин, асоційованих із порушенням мікроциркуляції, а також трофічних виразок, гангрени та відморожень.
Трентал застосовують у разі порушення кровообігу в сітківці та судинах ока, у внутрішньому вусі, що супроводжується втратою слуху, хвороб дихальної системи з явищами обструкції, зокрема й бронхіальної астми, емфіземи легень, обструктивного бронхіту.
Лікарський засіб використовується при сексуальній дисфункції, що виникла на тлі порушення кровообігу, зокрема і при судинній імпотенції.
Протипоказання
Трентал не призначають особам, які мають гіперчутливість до пентоксифіліну, а також до решти метилксантинів або його допоміжних речовин. Лікарський засіб не призначається особам з масивними кровотечами, великими крововиливами в сітківку ока, крововиливами в головний мозок і гострим інфарктом міокарда. Даний препарат не припустимо використовувати в терапії вагітних і жінок, які годують груддю, а також пацієнтів, яким не виповнилося вісімнадцяти років.
Слід з обережністю поставитися до призначення Тренталу пацієнтам з тяжким порушенням ритму серця, зниженням артеріального тиску, виразковою хворобою шлунка, хронічною серцевою недостатністю, дисфункцією печінки та нирок.
При призначенні лікарського засобу літнім пацієнтам корекція дози не проводиться.
Застосування при вагітності та годуванні груддю
Трентал - лікарський засіб, який у зв'язку з відсутністю достатньої інформації не використовується в терапії вагітних жінок.
На даний момент відомо, що пентоксифілін здатний у незначній кількості проникати в грудне молоко, що робить його використання в терапії жінок, які лактують, неможливим.
За необхідності використання Тренталу в терапії жінок, які годують груддю, пацієнтці радять відмовитися від лактації на час лікування.
Спосіб застосування та дози
Трентал призначається в індивідуальному дозуванні, з урахуванням тяжкості симптоматики і загального стану організму пацієнта.
Як правило, пацієнти отримують Трентал по 1 таблетці або 100 мг тричі на день, надалі доза препарату може бути збільшена за рішенням фахівця до 200 мг від двох до трьох разів на день. Максимальна разова доза Тренталу становить 400 мг, а максимальна добова - 1200 мг.
При використанні препарату в терапії осіб, які страждають на дисфункцію нирок, доза лікарського засобу може бути знижена до 1 або 2 таблеток на день, також зниження дозування потребують хворі, які страждають на дисфункцію печінки.
Передозування
При прийомі препарату Трентал у дозах, що значно перевищують терапевтичні, у пацієнта може виникати криваве блювання, нудота, запаморочення, прискорення серцевого ритму, зниження артеріального тиску, підвищення температури тіла, збудження, арефлексія, втрата свідомості, судоми.
На даний момент специфічний антидот не знайдено. У разі прийому препарату у високих дозах пацієнту проводять промивання шлунка, призначають прийом ентеросорбентів, симптоматичну терапію та моніторинг роботи життєво важливих систем і органів.
Побічні ефекти
Трентал у більшості випадків добре переноситься пацієнтами, однак у деяких хворих може виникати нудота, порушення випорожнення, блювання, абдомінальні болі, шлунково-кишкові кровотечі, почервоніння обличчя і верхньої половини тіла, порушення серцевого ритму, напади стенокардії, артеріальна гіпотонія, головні болі, запаморочення, безсоння, сонливість у денний час.
При прийомі препарату в максимальних дозах може відзначатися розвиток асептичного менінгіту.
У деяких хворих прийом Тренталу може супроводжуватися розвитком шкірного свербежу, шкірних висипань, ангіоневротичного набряку, гіперемії шкіри, алергічного риніту, анафілактичного шоку.
Умови та терміни зберігання
Трентал слід зберігати в сухому, захищеному від вологи місці, недоступному для дітей, при температурі навколишнього середовища не більше 25 °C. Тривалість зберігання препарату з моменту його виготовлення становить чотири роки. Препарат категорично заборонено приймати після закінчення терміну придатності.