Урсосан : cклад, показання, дозування, побічні ефекти

Урсосан
Виробник:
Про. Мед. ЦС, Прага а.т., Чешская Республика
Діюча речовина:
Урсодезоксихолевая кислота (Ursodesoxycholic acid)
ATX-класифікація:

A05AA02 - Кислота урсодезоксихолевая

Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Склад та форма випуску

Основна діюча речовина - урсодезоксіхолева кислота. Виготовляється у формі капсул.

Показання

Застосовується для лікування пацієнтів, у яких жовчний міхур має рентгенконтрастні камені холестерину. Розмір каменів не повинен перевищувати 15 міліметрів, а сам жовчний міхур повинен зберігати свої нормальні функції. Також ефективний для лікування печії та гастриту, викликаних рефлюксом жовчі. Застосовується при первинному більярному цирозі (у разі, якщо він не перебуває у стадії декомпенсації).

Урсодеоксихолієва кислота, що є основною діючою речовиною препарату, активно впливає на синтез холестерину в печінці та його абсорбцію у кишечнику. У процесі взаємодії урсодеоксихолінової кислоти з холестерином утворюються особливі рідкі кристали, які розчиняють камені холестерину і зменшують літогенність жовчі, знижують холатохолестериновий індекс.

Дана кислота є нетоксичним цитопротектором, і має властивість замінювати собою токсичні жовчні кислоти, покращувати секреторну здатність гепатоцитів, стимулювати імунорегуляторні процеси.

Протипоказання

Протипоказаний при гіперчутливій реакції людини на урсодеоксихолієву кислоту та на додаткові речовини, що входять до складу препарату.

Забороняється застосовувати у разі непрохідності жовчовивідних проток, порушеної скорочувальної здатності в жовчному міхурі, або якщо в ньому відбуваються гострі запальні процеси. Також не призначається, якщо у пацієнта спостерігаються порушення роботи печінки, нирок.

Не ефективний при кальцинованих каменях, жовчній коліці.

При виразкових та запальних захворюваннях ШКТ, екстрапечінковому холестазі, цирозі печінки та гепатиті застосовують з особливою обережністю.

Застосування при вагітності та годуванні груддю

Жінкам, які перебувають на третьому триместрі вагітності, препарат не призначають. У двох інших – якщо є відповідні показання.

У процесі лікування необхідно обирати надійні методи запобігання вагітності. Лактація на час лікування цим препаратом припиняється.

Спосіб застосування та дози

Приймають капсули один раз на день перед відходом до сну. Для розчинення каміння у жовчному міхурі доза приймається з розрахунку 10 мг препарату на 1 кілограм ваги пацієнта (при первинному більярному цирозі – 14 мг на 1 кг). Для настання ефекту потрібен регулярний прийом даного фармпрепарату протягом півроку до двох років. Якщо прийом протягом одного року не показав жодної позитивної динаміки, його припиняють. Для контролю необхідно моніторити розмір жовчних конкрементів за допомогою ультразвукового дослідження з частотою не менше одного разу на шість місяців. Також необхідно регулярно стежити за тим, щоб камені не кальцифікувалися. Для цього регулярно проводиться холецистографія.

Для лікування печії достатньо прийому 1 капсули на ніч протягом двох тижнів.

Лікування більярного цирозу проводиться, розділяючи добове дозування на 3 прийоми. Однак, якщо його прийом викликав сильні побічні ефекти, прийом можна почати з 1 капсули на ніч, а потім довести до необхідного обсягу.

Передозування

Передозування загрожує виникненням сильної діареї внаслідок сильного відтоку жовчі. Лікування спрямоване відновлення водно-сольового балансу.

До досягнення відновлення стану кишківника прийом препарату припиняють.

Побічні ефекти

Можуть розвинутись біль у печінці, виникнути діарея, кальцифікація каменів у жовчному міхурі (конкрементів). При лікуванні більярного цирозу може виникнути декомпенсація печінкового цирозу. Зрідка на початку лікування відзначалася кропив'янка.

Умови та термін зберігання

Зберігають до 4 років за температури від 15 до 25°С.

Протокол лікування

Інструкція по застосуванню створена на основі офіційної інструкції виробника та представлена виключно в ознайомчих цілях. Займатись самолікування не рекомендується.

Популярні лікарі

Лабораторії