Валеріана : cклад, показання, дозування, побічні ефекти

Валеріана
Виробник:
Медика АО, Болгария
Діюча речовина:
Валерианы лекарственной корневища с корнями (Valerianae officinalis rhizomata cum radicibus)
ATX-класифікація:

N05CM09 - Валериана

Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Препарат Валеріана – це засіб рослинного походження, що виявляє помірно виражений седативний ефект. Діючими речовинами препарату є складний ефір борнеолу та ізовалеріанової кислоти, вільна ізольована кислота. Полегшує настання природного сну. Седативний ефект настає повільно, але досить стабільний. Крім того, препарат чинить спазмолітичну дію на гладку мускулатуру шлунково-кишкового тракту, жовчогінну дію, посилює секреторну активність органів шлунково-кишкового тракту.

Лікарський засіб зменшує збудливість центральної нервової системи. Дія зумовлена вмістом ефірної олії, більша частина якої – складний ефір спирту борнеолу та ізовалеріанової кислоти. Седативні властивості мають також валепотріати та алкалоїди – валерин і хотинін. Седативна дія проявляється повільно, але досить стабільно.

Валеріанова кислота і валепотріати чинять слабку спазмолітичну дію.

Склад і форма випуску

Діючий компонент: кореня валеріани (valerianae radix) сухий екстракт (30 мг).

Допоміжні речовини: лактози моногідрат, целюлоза мікрокристалічна, коповідон, діоксид кремнію колоїдний, спирт полівініловий, магнію стеарат, макрогол, титану діоксид Е171, тальк, барвники жовтий захід FCF Е110, понсо 4R Е124, оксид заліза жовтий Е172.

Випускається Валеріана у формі таблеток.

Таблетки круглі, двоопуклі, вкриті плівковою оболонкою від світло-коричневого із зеленуватим відтінком до темно-коричневого кольору, з вкрапленнями, зі специфічним запахом.

Показання

Препарат Валеріана використовується:

  • у разі легких форм неврозів;

  • при порушеннях сну неорганічного походження;

  • у разі підвищеної нервової збудливості;

  • для купірування симптомів стресу;

  • у разі легких функціональних серцево-судинних порушень.

Протипоказання

Препарат Валеріана не застосовують:

  • у разі непереносимості компонентів;

  • у разі алергії на рослини родини Жимолостні;

  • у разі депресії, інших станах, що супроводжуються пригніченням діяльності центральної нервової системи.

З обережністю Валеріана застосовується:

При застосуванні препарату необхідно утримуватися від вживання алкогольних напоїв.

Пацієнтам, які мали тяжкі порушення функції печінки або перенесли тяжке захворювання печінки у минулому, необхідно бути обережними при прийомі препарату.

Може мати місце специфічна чутливість до запаху валеріани.

Лікарський засіб містить лактозу, тому пацієнтам з такими рідкісними спадковими захворюваннями, як непереносимість галактози, дефіцит лактази Лаппа або порушення мальабсорбції глюкози-галактози, не слід приймати цей препарат. Лікарський засіб містить азобарвники: жовтий захід FCF (Е 110) та понсо 4R (Е 124), які можуть спричиняти алергічні реакції.

У період лікування препаратом необхідно дотримуватися обережності при керуванні автотранспортом та занятті іншими потенційно небезпечними видами діяльності, що потребують підвищеної концентрації уваги та швидкості психомоторних реакцій.

Застосування при вагітності та годуванні груддю

Застосування препарату протипоказане у І триместрі вагітності. Застосування препарату у ІІ і ІІІ триместрі вагітності та у період грудного вигодовування можливе, якщо очікувана користь для матері переважає потенційний ризик для плода і дитини. Необхідно проконсультуватися з лікарем.

Спосіб застосування та дози

Препарат застосовувати внутрішньо після їжі. Рекомендована доза для дорослих і дітей віком від 12 років становить 30 – 60 мг (1 – 2 таблетки) 3 – 4 рази на добу. Таблетки ковтати не розжовуючи, запиваючи достатньою кількістю рідини.

Тривалість лікування даним лікарським засобом визначається залежно від терапевтичного ефекту та переносимості препарату.

Застосовувати лікарський засіб Валеріана в педіатричній практиці можна тільки для лікування дітей віком від 12 років. Необхідність призначення препарату дітям віком від 6 років визначає лікар у кожному конкретному випадку.

Передозування

При застосуванні препарату у дозі, що багаторазово перевищує разову, відзначається посилення побічних ефектів препарату: дискомфорт з боку шлунково-кишкового тракту, пригніченість, сонливість або збудження, нудота, блювання.

Лікування: індукція блювання, промивання шлунку (не пізніше, ніж через 2 години після прийому препарату). Симптоматична терапія.

При тривалому застосуванні препарату у високих дозах можливі млявість, сонливість, пригніченість, слабкість, зниження працездатності.

Лікування: при прояві симптомів пригнічення центральної нервової системи дозу препарату зменшують або тимчасово (на 5 – 7 днів) відміняють лікарський засіб. Потім препарат призначають знову в менших дозах.

Побічні ефекти

Неврологічні розлади: запаморочення, пригнічення емоційних реакцій, сонливість, депресія, зниження розумової та/або фізичної працездатності, загальна слабкість.

Травні розлади: нудота, блювання, дискомфорт і тяжкість у животі.

Імунні розлади: прояви гіперчутливості, включаючи екзантему, свербіж шкіри, шкірні висипання, гіперемію шкірних покривів. У виняткових випадках можливі виражені алергічні реакції (у т.ч. анафілактичний шок, ангіоневротичний набряк, кропив'янка).

Умови та терміни зберігання

Зберігати лікарський засіб Валеріану слід в оригінальному упакуванні в недоступному для дитини місці. Температурний режим – до +25 °С, відносна вологість повітря – не вище 75%. Тривалість зберігання даного лікарського засобу два роки.

Заборонено застосування препарату після закінчення зазначеного на упаковці терміну придатності.

Батьки зобов'язані забезпечити безпеку своїх дітей, виключивши можливість їхнього доступу до лікарських засобів.

Протокол лікування

Інструкція по застосуванню створена на основі офіційної інструкції виробника та представлена виключно в ознайомчих цілях. Займатись самолікування не рекомендується.

Популярні лікарі

Лабораторії