Анізоцитоз: причини виникнення та основні симптоми, способи лікування захворювання

Анізоцитоз: причини виникнення та основні симптоми, способи лікування захворювання

Патологічний стан, що виявляється поява в загальному аналізі крові клітин більшого або меншого, ніж в нормі, розміру.

причини

Найчастіше анизоцитоз виникає при залізодефіцитної анемії, сидеробластної анемії, В12-фолієводефіцитної анемії, гіповітаміноз А, масивних крововтратах, гемотрансфузії, ураженні червоного кісткового мозку зі зміною поліпотентних стовбурових клітин, онкологічних захворюваннях, хронічних хворобах печінки, вагітності, гіпотиреозі, деяких гострих інтоксикацій.

У нормі еритроцит людини – це без'ядерна Двояковогнутая клітина круглої форми, що володіє діаметром від 6,8 до 7,7 мкм. Максимально допустимий відсоток змінених еритроцитів не повинен перевищувати 30%.

симптоми

У зв'язку з тим, що основною функцією еритроцитів є транспортування газів, симптоми анізоцитозу в основному представлені кисневим голодуванням органів і тканин і проявляються прогресуючою слабкістю, зниженням працездатності, швидкою стомлюваністю, зниженням концентрації уваги, зниженням стійкості до фізичних навантажень, почастішанням серцебиття, появою задишки, блідості шкірних покривів і слизових оболонок, часті головні болі, епізодів запаморочення, порушення режиму неспання і сну.

Анізоцитоз – це всього лише симптом патологічного процесу, а не самостійне захворювання. Крім цього, клінічна картина анізоцитозу доповнюється проявами фонового захворювання.

Виражений фізіологічний макроцитоз виявляється у новонароджених протягом перших 2 тижнів життя, проте в нормі формула крові самостійно нормалізується протягом 1 або 2 місяців. Після перенесених інфекційних захворювань у дітей молодшого віку розвивається реактивний помірний анизоцитоз. Під час вагітності та грудного вигодовування у жінок іноді виявляється помірний микроцитоз або, навпаки, мегалоцітоза, що може бути симптомом розвитку анемії.

діагностика

Головним діагностичним критерієм анізоцитозу вважається присутність в загальному аналізі крові клітин невластивого розміру. Аналіз крові дозволяє виявити клітини невластивого розміру Іноді в складних діагностичних випадках може знадобитися додаткова діагностика, заснована на складанні гістограми Прайс – Джонса (розподілу еритроцитів по діаметру).

У здорових людей ерітроцітометріческая крива має правильну трикутну форму з високою вершиною і вузьким підставою. У ній переважають еритроцити діаметром від 6 до 8 мкм, які складають 70-75% всіх еритроцитів. Мікро- та макроціти зустрічаються в приблизно однаковій кількості, на них припадає від 12 до 15%. Ширина ерітроцітометріческая кривої відображає ступінь анізоцитозу, а положення максимуму – середній діаметр еритроцита. При микроцитоз крива зсувається вліво, стає асиметричною, ширина її збільшується. При макроцитоз крива Прайс – Джонса зсувається вправо, ущільнюється, її підстава розширюється.

лікування

У зв'язку з тим, що анизоцитоз є маркером патологічного процесу, а не самостійним захворюванням, його спеціальне лікування не проводиться. При виявленні в загальному аналізі крові великої кількості клітин невластивого розміру хворому рекомендують пройти подальше обстеження і отримати консультацію у вузьких фахівців, а також пройти інструментальні та лабораторні дослідження для виявлення справжньої причини порушення. Після перенесених інфекційних захворювань у дітей молодшого віку відзначається реактивний помірний анизоцитоз. Після виявлення причини анізоцитозу і постановки коректного діагнозу призначається специфічна терапія. Хворим призначаються вітамінні і залізовмісні препарати при анемії, дезінтоксикаційна терапія, хіміо- або променева терапія – при онкологічних процесах, тиреоїдні препарати і вітамінотерапія.

Після успішної терапії основного захворювання явища анізоцитозу усуваються.

профілактика

Попередити розвиток анізоцитозу можна шляхом дотримання заходів профілактики основного захворювання, яке його викликало.

Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Поділитись:

Ліки

Популярні лікарі