Хвороби крові
Хвороби крові виникають при зміні якісного або кількісного складу крові. Гематологія займається діагностикою та лікуванням патологій крові, її окремою гілкою є онкогематологія.
Що таке кров
Кров – це рідке середовище організму, яка циркулює по судинній системі і виконує такі важливі функції, як транспортування, дихання, регулювання і захист.
Кров включає рідку фракцію – плазму і зважені в ній формені елементи – клітини крові (лейкоцити, тромбоцити, еритроцити). Основними органами кровотворення є червоний кістковий мозок, селезінка, лімфоїдна тканина і тимус. При порушенні морфологічної будови або кількості клітин крові, а також зміну складу плазми говорять про захворювання крові.
Класифікація хвороб крові
Всі захворювання крові розділені на три групи, такі як:
анемії;
гемостазіопатіі.
Виділяють два типи захворювань крові – придбані і вроджені. Спадкові патології виникають на тлі генних мутацій або хромосомних аномалій. Причиною розвитку придбаних патологій крові можуть бути гострі і хронічні втрати крові, вплив на організм іонізуючого випромінювання, вірусних, грибкових і бактеріальних агентів, порушення харчування, порушення абсорбції поживних речовин в травному тракті, вплив хімічних речовин.
симптоми
Захворювання крові можуть виявлятися різними клінічними ознаками. Характерними симптомами захворювань крові є підвищена стомлюваність, часті запаморочення, непритомність, задишка під час фізичного навантаження і блідість шкірних покривів. При порушенні згортання крові у хворих найчастіше відзначається виникнення петехіальних крововиливів і екхімози, найрізноманітніші кровотечами. Основними прояви лейкозів є симптоми інтоксикації і геморагічний синдром.
діагностика
Основними методами діагностики патологій крові вважається клінічний аналіз крові з дослідженням кількісного складу крові і морфологічного дослідження її формених елементів. Для виявлення порушень гемостазу застосовується визначення кількості тромбоцитів, час згортання крові і кровотечі, також може знадобитися визначення протромбінового індексу і коагулограми. Для визначення змін, що виникли в кровотворних органах може знадобитися проведення пункції кісткового мозку з подальшим визначенням його клітинного складу.