Білі плями на нігтях: причини виникнення та основні симптоми, способи лікування захворювання

Білі плями на нігтях: причини виникнення та основні симптоми, способи лікування захворювання

Представляють собою зміну нігтьової пластини, обумовлені появою точкових, полосовіднимі або великих зон білого кольору.

причини

З поява білих плям на нігтях пов'язано безліч народних забобонів і прикмет, які не мають нічого спільного зі справжніми причинами їх виникнення. Освіта білої пігментації пов'язано з порушенням процесу кератинізації нігтьової пластини, в результаті чого між шарами нігтя формуються мікроскопічні бульбашки повітря. Порушення нормального зроговіння нігтьової пластини можуть викликати різні ендо- і екзогенні фактори, в результаті яких виникають цятки або смужки, які розрізняються за своєю формою, розміром і розташуванням.

Поширеною екзогенної причиною формування білих плям на нігтях є травма нігтьової пластини. У жінок механічне пошкодження нігтя виникає при необережному видаленні кутикули, некоректному виконанні манікюру, педикюру або нарощуванні нігтів. Несприятливий вплив на стан нігтьової пластини надає покриття нігтів низькоякісним декоративним лаком, а також систематичний контакт рук з побутовими або виробничими хімічними речовинами, звичка гризти нігті. Виникненню білих плям на нігтях ніг може бути обумовлено носінням занадто тісного взуття.

Білі плями на нігтях можуть з'являтися при зловживанні жорсткими дієтами, а також виникати у осіб, які страждають на анорексію або які відчувають нестачу мікроелементів і вітамінів. Такі дефекти нігтьової пластини також можуть вказувати на наявність у людини захворювань травної системи, анемії, серцевої недостатності, хронічної ниркової недостатності, перенесених стресів і затяжний форми депресії.

симптоми

Залежно від поширеності ураження в дерматології розрізняють обмежену і тотальну форму ураження нігтів. У першому випадку відзначається часткове порушення кератинізації нігтьової пластини, в цьому випадку відбувається поразка не більше 1 або 2 нігтьових пластин, у другому випадку має місце повна поразка одного або всіх нігтів. За формою білих плям виділяють точкову і полосовіднимі форми захворювання. Білі точки на нігтях можуть бути дрібними і множинними, а також великими і поодинокими, а білі смуги можуть мати горизонтальне або вертикальне розташування.

По виду і розташуванню на нігтях дефектів можна попередньо судити про ту чи іншу генезі. Так, при травматичної природі білі плями на нігтях є точковими, рідше – полосовіднимі, хаотичними, при такому генезі ніколи не розвивається тотального ураження нігтя.

Після важких нервових потрясінь зазвичай з'являються великі поодинокі білі плями в центрі нігтьової пластини, які зникають у міру відростання нігтя. Якщо захворювання обумовлено аліментарних чинників, то дефекти має вигляд парних білих смуг, які розташовуються поперек нігтьової пластини.

На дефіцит мікроелементів і вітамінів вказують множинні точкові білі плями на нігтях. Як правило, на гіповітаміноз вказують і інші супутні симптоми, такі як сухість шкіри, гіперкератоз, хейліт, підвищена стомлюваність. Поодинокі білі плями на нігтях з'являються навесні у більшості людей в зв'язку з сезонним гіповітамінозом.

діагностика

Оцінка стану здоров'я за станом нігтьових пластин – це традиційна методика діагностики в китайській медицині. Фахівці східної медицини вважають, що енергетичні канали, що відкриваються на пальцях рук, пов'язані з певними внутрішніми органами. У зв'язку з цим зміни, що відбуваються в організмі, як в дзеркалі, відбиваються на поверхні людських нігтів. При виникненні білих плям на нігтях на першому етапі доцільно звернутися до дерматолога, який при необхідності порекомендує консультації інших фахівців – гастроентеролога, нефролога, кардіолога. Для з'ясування стану мінерального обміну призначається проведення спектрального аналізу нігтів на мікроелементи.

лікування

Усунення дефектів на нігтях може бути ефективним тільки в тому випадку, якщо визначена причина їх виникнення. В якості загальних заходів пацієнту рекомендують уникати нервових потрясінь, нормалізувати режим праці і відпочинку, збагатити раціон овочами, фруктами, рослинними і тваринними білками. Для видалення плям може бути призначений прийом вітамінів, мікро- і макроелементів, що дозволить усунути дефіцит відсутніх речовин в організмі.

профілактика

Уникнути появи білих плям на нігтях допоможе повноцінне харчування, прийом вітамінів, а також своєчасне лікування будь-яких захворювань внутрішніх органів.

Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Поділитись:

Ліки

Популярні лікарі