Бронхоспазм: причини виникнення та основні симптоми, способи лікування захворювання
Патологічний стан, що характеризується звуженням просвіту бронхів середнього і малого калібру, що розвивається на тлі спазму гладких волокон і характеризується набряком слизової оболонки і порушенням дренажної функції дихальних шляхів.
причини
Бронхоспастичний синдром – це поліетіологічним патологія. Первинний бронхоспазм як симптом бронхіальної астми, обумовлений гіперреактивністю бронхів і виникає при генетичної схильності під впливом пилкових, пилових, епідермальних і інших алергенів або подразників.
Розвиток вторинного спазму гладкої мускулатури дихальної системи може бути наслідком різних патологічних станів.
Алергічні реакції виникають на повторне використання алергенів в організм, можуть супроводжуватися різким звуженням просвіту повітроносних шляхів. Виникнення такої часто повторюється реакції є наслідком прийому або парентерального введення медикаментозних засобів, вакцин і сироваток. Досить рідко бронхоспазм є наслідком непереносимості певних продуктів харчування або укусів комах.
Інфекційно-запальні процеси можуть виступати основним тригером гострих і хронічних бронхолегеневих захворювань бактеріальної та вірусної етіології. Синдром бронхіальної обструкції може ускладнювати перебіг хронічної обструктивної хвороби легень, хронічного бронхіту і бронхоектатичної хвороби і може виявлятися при мікозах і гельминтозах легких, а також патологіях дихальної системи, викликаних найпростішими.
Гемодинамічні порушення здатні провокувати розвиток вторинного звуження бронхіального просвіту, що часто викликає розлади кровообігу в малому колі. Симптоми бронхоспастического стану виявляються при тромбоемболії легеневої артерії, синдромі Аерс, стенозі мітрального клапана і деяких інших пороках.
Обтурація бронхів, що виникла на тлі бронхоспазму, часто є головною ознакою звуження ділянки воздухоносной системи. В цьому випадку патологічний процес може бути викликаний ендобронхіального ростом пухлини, аспірацією повітроносних путец чужорідним тілом або закупоркою просвіту органу в'язкою мокротою при муковісцидозі, зовнішнім здавленням бронха збільшеними лімфовузлами і новоутвореннями.
Подразнюючі речовини і токсини також можуть стати причиною розвитку патології. Подразнюючу дію на бронхи може надавати вдихання кислотних і лужних сполук, інсектицидів і отрутохімікатів, подібними симптомами можуть супроводжуватися термічні опіки дихальних шляхів. Периопераційне бронхоконстрикция виникає на тлі механічного подразнення слизової оболонки трахеобронхіального дерева під час інтубації трахеї. Токсичний бронхоспазм викликається холиномиметиками, бета-адреноблокаторами і деякими іншими лікарськими засобами.
У деяких хворих бронхоспазм може виникати на тлі неврогенних процесів, що формуються при безпосередньому подразненні блукаючого нерва, на тлі психічних розладів і органічного ураження головного мозку.
симптоми
Клінічна симптоми захворювання залежать від етіопатогенезу і поширеності процесу. У більшості хворих під час нападу присутній непродуктивний нападоподібний кашель. В кінці нападу у хворого відділяється убоге кількість світлої слизового мокротиння. Такі хворі скаржаться на раптово з'явилося утруднення в грудях, відчуття нестачі повітря і утруднення видиху. Пацієнт відчуває почуття страху і підвищене занепокоєння. Задишка носить переважно змішаний характер. У хворого можуть виявлятися дистанційні хрипи.
Утруднення дихання відзначається в горизонтальному положенні. При тяжкому перебігу недуги хворий змушений приймати характерну позу: він сидить на краю ліжка нахилившись вперед і спираючись на руки або лежачи на животі з свешеннимі вниз головою. При алергічному бронхоспазмі у хворого може виникати ринорея, сльозотеча, шкірні висипання по типу кропив'янки, набряки в області ін'єкції або укусу комахи. Обструкція, що виникла на тлі інфекційного захворювання, поєднується з лихоманкою, загальним нездужанням і симптомами основного захворювання.
діагностика
Основними методами дослідження, які дозволяють діагностувати бронхоспазм, вважаються фізикальний огляд, перкусія, аускультація, пульсоксиметр, спірографія, рентгенографія, комп'ютерна томографія легенів.
лікування
Лікування патологічного стану здійснюється консервативними методами. На догоспітальному етапі хворому призначають інгаляції бета-адреноміметиками, іноді їх використовують в комбінації з холінолітиками або інгаляційними кортикостероїдами. При неефективності терапії пацієнту забезпечується подача зволоженого кисню через носовий катетер, виконується парентеральневведення метилксантинов і системних кортикостероїдів.
Для купірування нападу задухи показано застосування адреналіну, додатково можуть використовуватися бронхолітики, кортикостероїдні гормони і антигістамінні препарати. При тотальному бронхоспазмі рекомендована екстрена інтубація і штучна вентиляція легенів.
профілактика
У профілактичних цілях хворому рекомендують уникати контакту з відомими алергенами і ретельно виконувати рекомендації з лікування основної патології.
Пов'язані ліки
Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.