Про препарат Беродуал інструкція повідомляє, що ці ліки відносяться до адренергічних засобів у комбінації з антихолінергіками.
Беродуал – ліки від бронхоспазму, що виникають на тлі астми, ХОЗЛ, інших захворювань органів дихання. Це – комбінований засіб, дія якого залежить від його активних інгредієнтів – іпратропію броміду (антихолінергік) та фенотеролу гідроброміду (бета-адреноміметик).
Іпратропія бромід – четвертинна амонієва сполука, що має властивості антихолінергетика. Він гальмує вагусні рефлекси завдяки антагоністичній взаємодії з медіатором, який забезпечує передачу імпульсу блукаючого нерва – ацетилхоліну.
Препарати – антихолінергіки здатні запобігати внутрішньоклітинній концентрації кальцію, яка виникає через взаємну дію ацетилхолінів та мускаринових рецепторів гладких м'язів.
Препарат має місцевий ефект після вдихання за допомогою інгалятора, не надходить у кров і, відповідно, не надає системного впливу на організм.
Склад та форма випуску
Беродуал – це аерозоль, який упорскують на вдиху за допомогою інгалятора, який при об'ємі 20 або 40 мл містить в 1 мл препарату 20 крапель інгаляційного розчину.
Основні діючі речовини – іпратропію бромід, фенотеролу гідробромід. В 1 мл препарату міститься 250 мкг іпратропію броміду та 500 мкг фенотеролу гідроброміду.
Серед допоміжних компонентів - бензалконію хлорид, динатрію едетат, натрію хлорид, кислота хлористоводнева концентрована, вода очищена.
Показання
Беродуал застосовують для блокування нападів астми.
В цілому Беродуал призначають у комплексній терапії і для попередження загострень дихальної недостатності, що виникає при:
- хронічному обструктивному та емфізематозному бронхіті;
- бронхо-легеневих патологіях, що характеризуються розвитком бронхоспазму та підвищеною чутливістю бронхів;
- епізодичне та систематичне лікування гострих нападів бронхіальної астми.
Також Беродуал застосовують для підготовки дихальних шляхів до аерозольного введення медикаментозних засобів – муколітиків, антибіотиків або кортикостероїдів.
Ефективність препарату обумовлена властивостями його компонентів, що діють. Фенотеролу гідробромід є прямим симпатоміметиком, який у лікувальному діапазоні вибірково стимулює бета-2-адренорецептори. У разі застосування вищих доз відбувається стимуляція бета-1-адренорецепторів.
Перший процес спричинює активацію аденілатциклази. У разі підвищення рівня циклічної АМФ відбувається активація протеїнкінази А та фосфорилювання відповідних білків у гладком'язових клітинах. У свою чергу, це призводить до фосфорилювання кінази легкого ланцюга міозину, блокування гідролізу фосфоінозитиду та відкриття великих кальцієвозалежних калієвих каналів.
Фенотерол гідробромід викликає релаксацію бронхіальних та судинних гладких м'язів, та захищає від стимуляторів бронхоконстрикції, таких як гістамін, метахолін, від холодного повітря та алергенів (реакції негайного типу). Навіть одноразовий прийом фенотеролу викликає блокування вивільнення бронхоконстрикторних та прозапальних медіаторів зі стовбурових клітин.
Застосування у вищій концентрації фенотеролу відмічено зниження скоротливості матки. Також у цій дозі відзначається метаболічна дія препарату – він впливає на ліполіз, глікогеноліз, гіперглікемію та гіпокаліємію. Остання викликає підвищення К+ захоплення, особливо у скелетному м'язі.
При одночасному застосуванні двох активних бронходилататорів розширення бронхів відбувається шляхом реалізації двох різних фармакологічних механізмів. Таким чином, дві активні речовини мають комбіновану спазмолітичну дію на бронхіальні м'язи, що дозволяє широко застосовувати їх при захворюваннях бронхолегеневого апарату, пов'язаних з порушенням прохідності дихальних шляхів.
Протипоказання
Беродуал протипоказано призначати при алергії на основні або допоміжні компоненти препарату.
Також Беродуал протипоказано застосовувати разом із ксантиновими похідними, а також некардіоселективними бета-адреноблокаторами.
Слід виявити обережність при застосуванні Беродуалу, якщо у пацієнта спостерігається:
- закритокутова глаукома;
- артеріальна гіпертензія;
- цукровий діабет.
Також обережно застосовують у разі, якщо пацієнт нещодавно переніс інфаркт міокарда.
Застосування при вагітності та годуванні груддю
Беродуал не призначається жінкам у першому триместрі вагітності або перед пологами, оскільки фенотерол, що входить до його складу, пригнічує вплив на родову діяльність. Препарат може призначатися вагітним у другому триместрі, але тільки під наглядом лікаря.
Якщо необхідно призначити Беродуал жінкам під час лактації, слід призупинити грудне вигодовування на час терапії.
Спосіб застосування та дози
Беродуал призначають у таких дозах:
- дітям старше 3 років і дорослим призначається по 1-2 вдихи по 3 рази на день;
- для усунення загрози дихальної недостатності - по 2 дози аерозолю;
- якщо є потреба, через 5 хвилин після першої дози можна вдихнути ще 2 дози, але подальше використання препарату можливе лише через 2 години;
- Беродуал як розчин для інгаляцій застосовують у вигляді 2-8 крапель препарату по 3-6 разів на день. Інтервал між інгаляціями – 2 години.
Беродуал за допомогою електророзпилювача використовують по 4 краплі препарату, розчинених у 3 мл ізотонічного розчину хлориду натрію, вдихання проводиться протягом 5-7 хвилин.
Передозування
Передозування препаратом Беродуал може спричинити такі симптоми, як:
- легке запаморочення;
- головні болі;
- тахікардія.
При таких симптомах застосування препарату слід призупинити, провести симптоматичне лікування.
Побічні ефекти
Беродуал добре переноситься пацієнтами, хоча в деяких випадках може викликати побічні явища.
Зокрема, можливі:
- сухість у роті, тремор, пурпура;
- порушення обміну речовин, гіпокаліємія, гіперглюкемія;
- знервованість, ажитація, психічні зміни;
- галюцинації, гіперактивність;
- глаукома, мідріаз, нечіткість зору, поява ореолу перед очима;
- тахікардія, аритмії, фібриляція передсердь, ішемія міокарда;
- кашель, фарингіт, дисфонія.
- зниження діастолічного артеріального тиску, тромбоцитопенія.
Умови та термін зберігання
Беродуал зберігається при температурі трохи більше 25°С.
Термін придатності 5 років.