Бульбит: причини виникнення та основні симптоми, способи лікування захворювання

Бульбит: причини виникнення та основні симптоми, способи лікування захворювання

Патологія, обумовлена розвитком катарального або ерозивного запалення бульбарного відділу слизової оболонки дванадцятипалої кишки.

причини

Основним тригером захворювання є гелікобактерна інфекція, що виявляється ушкодженням слизової оболонки дванадцятипалої кишки. Бульби може розвиватися на тлі анатомічних особливостей. У нормі дванадцятипала кишка не має брижі, проте в окремих випадках в результаті порушення ембріонального розвитку відзначається збереження брижі, при цьому можуть формуватися петлі кишки, в яких зазначається застій вмісту з високою кислотністю, який проникає в неї зі шлунка. Такі процеси створюють сприятливі умови для розмноження мікроорганізмів, що в поєднанні з агресивною хімічною впливом призводить до запалення і ерозії слизової.

Розвитку бульбіта сприяє зниження захисних властивостей слизової оболонки дванадцятипалої кишки, обумовлене порушенням імунітету, генетичні, психоемоційні і конституціональні порушення. Рідше захворювання виникає при хворобі Крона, синдромі Золлінгера-Еллісона, целіакії. Іноді розвиток патологічних процесів може виникати на тлі прийому міцних алкогольних напоїв, зловживання хімічними речовинами, механічного подразнення слизової. Гострий Бульби, як локальна форма дуоденіту, виникає при шигеллезной інфекції, вірусний гепатит А і сальмонельозі.

симптоми

Прояви цієї патології залежать від клінічної форми захворювання. Основною ознакою патології є інтенсивний больовий синдром, який може мати різну вираженість. При катаральній формі бульбіта відзначається розвиток незначних больових відчуттів у верхній частині живота. При ерозивний Бульби відзначається поява різко виражених болів натщесерце і через 10 або 15 хвилин після прийому їжі. У хворих відзначається зниження апетиту, нудота, іноді виникає блювота, що приносить полегшення, відрижка гірким і печія.

Якщо відзначається формування виразок і пошкодження кровоносних судин, то можлива поява кровотеч, що супроводжуються розвитком інтенсивних болів, блювотою з домішкою крові, вираженою загальною слабкістю. При розвитку масивної кровотечі може виникати геморагічний шок.

Найчастіше поява гострого бульбіта відбувається на тлі харчової токсикоінфекції та супроводжується підвищенням температури тіла, вираженою нудотою, частою блювотою, розладом стільця. У таких хворих відзначається виражена зміна загального стану. У зв'язку з недостатньою ферментативної обробкою їжі виникають симптоми порушення травлення. Хворі відзначають появу почуття дискомфорту в животі, розлади стільця, ознак дисбактеріозу.

діагностика

При огляді хворого, який страждає бульбітом, визначається блідість шкірних покривів і поява хворобливості при проведенні пальпації у верхніх відділів живота. Мова у таких хворих обкладений білим нальотом, на ньому видно відбитки зубів. Клінічні та біохімічні аналізи крові виявляють неспецифічні для бульбіта зміни. При підозрі на кровотечу потрібно проведення аналіз калу на приховану кров.

Якщо тригером бульбітв є гіперацидний гастрит, то при проведенні рН-метрії визначає підвищення кислотності шлункового соку, а специфічні тести виявляють наявність хелікобактер. З метою підтвердження наявності H. pylori проводиться уреазний дихальний тест, імуноферментний аналіз, ПЛР-діагностику хелікобактер, дослідження біоптату, взятого при проведенні езофагогастродуоденоскопіі.

Також хворому може знадобитися призначення оглядової рентгенографії черевної порожнини або ультразвукового дослідження органів черевної порожнини.

лікування

Пацієнти з таким діагнозом потребують призначення комплексного лікування. Обов'язково хворому призначається щадна дієта. У гострий період хворий повинен повністю відмовитися від механічно, термічно і хімічно грубої їжі.

Основою медикаментозної терапії є ерадикація збудника. З цією метою призначаються антихелікобактерну антибіотики, інгібітори протонної помпи, препарати вісмуту. Для зменшення кислотності шлункового соку застосовуються антациди, М-холінолітики, Н 2 гістаміноблокатори. Для прискорення загоєння ерозивних дефектів слизової оболонки показано застосування лікарських засобів, що прискорюють процеси репарації.

У важких випадках може знадобитися проведення хірургічного лікування бульбіта.

профілактика

Профілактика бульбіта має на увазі своєчасне лікування гастриту з обов'язковим проведенням після терапії тестів, що підтверджують ерадикацію збудника, а також своєчасне лікування захворювань здатних його викликати.

Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Поділитись:

Ліки

Популярні лікарі