Лігатурний свищ: причини виникнення та основні симптоми, способи лікування захворювання

Лігатурний свищ: причини виникнення та основні симптоми, способи лікування захворювання

Являє собою оточений запальним інфільтратом патологічний хід в області нерассасивающіеся шовного нитки, яка була використана для ушивання тканин в ході різних хірургічних втручань.

причини

Формування лигатурного свища – це реакція відторгнення чужорідного тіла, в даному випадку нитки, яка використовувалася для ушивання глибоких і поверхневих тканин під час хірургічного втручання. Найчастіше патологічні ходи утворюються при відторгненні нерассасивающіхся ниток. Освіта норицевого ходу, найчастіше, відбувається навколо шовкової нитки, трохи рідше – лавсанової або капроновою. Незважаючи на те, що кетгут є розсмоктується ниткою, зафіксовані випадки формування кетгутових лігатурних свищах. Паталогічна процес практично ніколи не викликається вікріловимі або проленовой нитками. Фахівці виділяють кілька факторів, які можуть провокувати виникнення даної патології.

Інфікування патогенною флорою шва супроводжується нагноєнням хірургічної рани, що може бути викликано нестерильних операційного поля і інструментарію, недотриманням медичних рекомендацій або приєднанням госпітальної інфекції, зміною реактивності або виснаженням організму. При порушенні правил стерилізації шовного матеріалу патогенні агенти можуть бути присутніми на нитки в момент ушивання тканин.

Реакція імунного відторгнення формується у відповідь на впровадження чужорідного предмету, ймовірність появи патології залежить від індивідуальних імунологічних особливостей. В цьому випадку нитка не покривається капсулою, а стає мішенню для імунних клітин, які розпізнають її як чужорідний антиген.

При прошивці полого органу можливий випадковий захоплення всієї стінки органу і вихід нитки в його просвіт. При контакті з нестерильним вмістом органу нитка інфікується, хвороботворні мікроби поширюються по всій її довжині, що провокує розвиток вогнища запалення.

симптоми

Захворювання може розвиватися як в ранньому, так і в пізньому післяопераційному періоді. У деяких випадках свищі формуються через кілька років після хірургічного втручання. При виникненні абсцесу виявляються локальні і загальні ознаки гнійного запалення. У хворого з'являються болі, локалізація яких визначається розташуванням інфікованої нитки. Іноді у хворих виявляється слабкість, занепад сил, підвищення температури, після чого в проекції післяопераційного рубця виникає хворобливе ущільнення. Шкірні покриви в області запалення набуває багряного або синюшний забарвлення. Через кілька днів абсцес може мимовільно проривається внаслідок чого утворюється невеликий свищ, з якого відбувається виділення убогого серозно-гнійних виділень. Ознаки запалення зменшуються, синдром інтоксикації зникає. Надалі свищ може періодично то закриватися, то відкриватися до моменту видалення або самостійного відходження нитки.

діагностика

Діагностика і лікування лігатурних свищів не викликає ускладнень. Постановка діагнозу відбувається на підставі анамнезу і виявлення свища в області післяопераційного рубця при візуальному огляді. Алгоритм діагностичних заходів може включати огляд, фістулографія, а у важких діагностичних випадках – ультразвукове дослідження.

лікування

На початковому етапі зазвичай здійснюють перев'язки і фізіотерапевтичні заходи, проте ефективність консервативних методів є досить низькою, в зв'язку з цим фахівці, найчастіше використовують інвазивні маніпуляції. Якщо Лігатурна нитка не відходить самостійно, то її намагаються витягти за допомогою затиску, однак ця методика підвищує ймовірність розвитку ускладнень, так як фахівець змушений діяти в сліпу. Спільно з цим проводять вишкрібання грануляцій, що покращує загоєння рани.

Іноді витяг лігатур проводять під контролем ультразвукового дослідження, що дозволяє повністю виключити випадкову перфорацію стінки патологічного ходу. У важких випадках при глибокому розташуванні лігатур виробляють обробку рани антисептичними речовинами і висічення свища з подальшим призначенням антибактеріальних препаратів.

профілактика

Ретельне дотримання стерильності при проведенні операцій, правильна обробка ниток, використанні шовного матеріалу, що дає меншу кількість ускладнень, проведенні адекватної антибіотикотерапії в післяопераційному періоді дозволяє повністю виключити ймовірність формування лігатурних свищів.

Протокол лікування

Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Поділитись:

Ліки

Популярні лікарі