Перелом ребра: причини виникнення та основні симптоми, способи лікування захворювання

Перелом ребра: причини виникнення та основні симптоми, способи лікування захворювання

Перелом ребра – це порушення цілісності кісткової або хрящової частини одного або декількох ребер. Дана травма вважається найпоширенішою серед інших ушкоджень грудної клітини.

причини

Найчастіше, перелом ребер виникає при падінні, прямий удар в ребра або здавленні грудної клітини. Перелом ребра виникає, як правило, в області його найбільшого вигину – бічних поверхонь грудної клітини. Зсув уламки кістки при переломі одного ребра виникає дуже рідко.

При множинних переломах ребер досить часто спостерігається зміщення їх уламків. Заснована небезпека переломів ребер з зміщенні в тому, що їх уламки можуть поранити своїми гострими краями міжреберні судини, легені або плевру, що може супроводжуватися розвитком інтенсивного кровотечі і скупченні крові порожнини плеври, а також проникненням повітря в порожнину плеври. При гемотораксе скупчення крові спостерігається між внутрішнім і зовнішнім листами плеври. Головна опастность гемо- та пневмотораксу в тому, що вони викликають здавлення легені, в результаті чого спостерігається спадання альвеол, внаслідок чого вони більше не можуть брати участь в акті дихання.

Крім цього, перелом ребер, що супроводжується пошкодженням легені, може стати причиною розвитку підшкірної екземи. Пошкодження міжреберних судин може супроводжуватися рясною кровотечею, яке може створити загрозу для життя хворого.

симптоми

При переломі ребер хворі відчувають інтенсивний біль в зоні ушкодження, яка посилюється при диханні, кашлі, розмові, русі і може зменшуватися в стані спокою. У таких хворих спостерігається розвиток поверхневого дихання, при пальпації в області пошкодження зламаного ребра визначається біль, також в цій зоні може з'являтися набряк, хрускіт кісткових уламки. Якщо перелом локалізується в задній частині відділів ребер, то можливе порушення легеневої вентиляції буде не так виражено. Бічні і передні переломи доставляють хворим виражені страждання, що супроводжуються порушенням дихання. При множині переломі ребер стан хворого може бути вкрай важким. У пацієнта може відзначатися почастішання пульсу, блідість, а в особливо важких випадках синюшність шкірних покривів. Навіть самі незначні рухи можуть викликати різку біль, а при пошкодженні легені може виникати кровохаркання.

На виникнення ускладнень вказують такі симптоми, як наростаюча задишка, гіпертермія та погіршення стану.

діагностика

Діагностування перелому здійснюється на тлі клінічної симптоматики, а також анамнезу, фізикального огляду хворого і пальпації пошкодженої області. Таким хворим в обов'язковому порядку проводять регненографію в двох проекціях, при необхідності може бути призначено ультразвукове дослідження плевральної порожнини або магнітно-резонансна томографія.

лікування

Як правило, неускладнені переломи 1 або 2 ребер лікуються амбулаторно. У разі пошкодження трьох і більше ребер пацієнт потребує невідкладної госпіталізації. При неускладненому переломі пацієнту показана місцева анестезія або ваго-симпатична блокада по Вишневському. До засобів лікування відносяться прийом анальгетиків і відхаркувальних препаратів, фізіотерапевтичні процедури, лікувальна гімнастика.

При лікуванні ускладнених переломів ребер потрібно призначення антибіотиків і лікувальних процедур, таких як дренування або пункція плевральної порожнини. При множинних нестабільних переломах ребер, проводиться фіксація переломів. При відкритій травмі, розриві бронхів, наростаючому гемопневмотораксе, показано термінове хірургічне втручання.

профілактика

Не завжди вдається уникнути перелому ребра, але при заняттях спортом необхідність дотримуватися правил особистої безпеки, що допоможе уникнути виникнення таких травм.

Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Поділитись:

Ліки

Популярні лікарі