Арепливир : cклад, показання, дозування, побічні ефекти

Арепливир
Діюча речовина:
Фавипиравир (Favipiravir)

Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Ареплівір характеризується високою противірусною активністю щодо лабораторних штамів вірусів грипу А і В при половинній максимально ефективної концентрації від 0,014 до 0,55 мкг/мл.

Для штамів вірусів грипу А і В, що демонструють стійкість до адамантану (амантадину рімантадину), осельтамівіру або занамівіру, ЕС50 варіюється від 0,03 до 0,94 мкг/мл і від 0,09 до 0,83 мкг/мл відповідно. Для штамів вірусу грипу А (у тому числі і штамів, стійких до адамантану, осельтамівіру та занамівіру): вірусу свинячого грипу типу А та пташиного грипу типу А, у тому числі й високопатогенних штамів (у тому числі, H5N1 та H7N9), ЕС50 від 0,06 до 3,53 мкг/мл.

Головна діюча речовина Ареплівіра – фавіпіравір, що інгібує вірус SARS-CoV-2, який є збудником нової коронавірусної інфекції.

Склад та форма випуску

Діюча речовина: Фавіпіравір (favipiravir).

Препарат виробляється у формі таблеток, покритих плівковою оболонкою, в 1 таблетці міститься фавіпіравір 200 мг або 400 мг.

Показання

Ареплівір – препарат, що застосовується в терапії нової коронавірусної інфекції (COVID-19).

Протипоказання

Ареплівір – ліки, які не призначаються пацієнтам з гіперчутливістю до фавіпіравіру, а також іншим його допоміжним компонентам.

Слід уникати призначення медикаментозного засобу тим пацієнтам, які страждають на тяжку форму дисфункції нирок або перебувають у термінальній стадії ниркової недостатності, а також якщо у хворого є важка форма печінкової недостатності.

Неприпустиме застосування Ареплівіру в терапії вагітних, а також жінок, які планують найближчим часом вагітність, жінкам на етапі грудного вигодовування та особам, яким молодше вісімнадцяти років.

Слід з обережністю поставитися до призначення лікарського засобу Ареплівір пацієнтам, які страждають на подагру або особам в анамнезі з гіперурикемією, а також літнім хворим з нирковою або печінковою недостатністю легкого ступеня тяжкості.

Застосування при вагітності та годуванні груддю

Під час доклінічних досліджень було встановлено, що при прийомі фавіпіравіру в терапевтичних та менших дозах відбувається загибель ембріона на ранній стадії, крім цього було встановлено, що ця діюча речовина має виражений тератогенний ефект. Препарат Ареплівір не призначається вагітним жінкам, а також представникам обох статей, які планують найближчим часом зачаття. Перед початком лікування препаратом жінкам у дітородному та постменопаузальному періоді, який триває менше двох років, слід зробити тест на вагітність. Повторний тест на вагітність виконується після закінчення лікування.

Фавіпіравір здатний проникати в сперму, тому при призначенні його чоловікам дітородного віку слід пояснити їм усі можливі ризики та рекомендувати використовувати максимально ефективні методи контрацепції. Після прийому препарату жінки протягом одного місяця, а чоловіки протягом трьох місяців повинні користуватися надійними методами контрацепції.

У разі призначення Ареплівіра лактуючим жінкам їм рекомендують відмовитися від грудного вигодовування, оскільки головна речовина, що діє, проникає в грудне молоко.

Спосіб застосування та дози

Препарат Ареплівір приймають перорально за півгодини до прийому їжі. При використанні препарату в терапії нової коронавірусної інфекції (COVID-19), збудником якої є вірус SARS-CoV-2, пацієнтам з масою тіла менше ніж сімдесят п'ять кілограмів рекомендують приймати по 1600 в перший день лікування, а потім по 600 мг двічі на добу, з другого по десятий день лікування.

Хворі з масою тіла більше сімдесяти п'яти кілограмів повинні приймати по 1800 мг двічі на день в перший день лікування, а далі по 800 мг двічі на день, з другого до десятий день лікування.

Призначення даного лікарського засобу обґрунтовано при отриманні позитивного лабораторного тесту на нову коронавірусну інфекцію та за наявності у пацієнта характерної клінічної картини для цього захворювання.

Середня тривалість лікування дорівнює десять днів або до лабораторного підтвердження елімінації вірусу.

Передозування

На даний момент випадки передозування фавіпіравіром не зафіксовані, проте можна припустити, що при прийомі препарату в підвищених дозах хворому слід промити шлунок, дати випити активоване вугілля та призначити коректне симптоматичне лікування.

Побічні ефекти

Загалом при використанні препарату Ареплівір у терапевтичних цілях він добре переноситься хворими. Однак у деяких пацієнтів відзначається розвиток алергічних реакцій, що виявляються шкірним свербінням, шкірними висипами, ангіоневротичним набряком, екземою, кропив'янкою, анафілактичним шоком.

У деяких хворих відзначається поява нейтропенії, лейкопенії, гіперурикемії, гіпертригліцеридемії, глюкозурії, гіпокаліємії, бронхіальної астми, риніту, болю в горлі, назофарингіту, порушення випорожнень, абдомінальних болів, нудоти, блювання, кров'янистого стільця, запалення слизової оболонки шлунку, виразки дванадцятипалої кишки та шлунку, дискомфорту в животі, підвищення в крові білірубіну.

У деяких хворих при прийомі препарат може виникати порушення в поведінці, підвищення активності креатинфосфокінази, поява крові в сечі, виникнення в гортані поліпів, поява гіперпігментації, порушення смаку, виникнення гематом, нечіткості зору, болю в очах, запаморочення, надшлуночкової екстрасистолії та болю в грудній клітці.

Умови та термін зберігання

Ареплівір слід зберігати в оригінальній упаковці разом з інструкцією в місцях, захищених від проникнення вологи та прямих сонячних променів, а також недосяжні для дітей за температури навколишнього середовища від 2℃ до 25℃. Тривалість зберігання препарату становить два роки. Категорично заборонено застосовувати лікарський засіб після закінчення терміну придатності, вказаного на упаковці.

Протокол лікування

Інструкція по застосуванню створена на основі офіційної інструкції виробника та представлена виключно в ознайомчих цілях. Займатись самолікування не рекомендується.

Популярні лікарі

Лабораторії