Кальция Глюконат-Дарница : cклад, показання, дозування, побічні ефекти
- Виробник:
- Дарница, ФФ, ЧАО, г.Киев, Украина
- Діюча речовина:
- Кальция глюконат (Calcium gluconate)
- ATX-класифікація:
A12AA03 - Кальция глюконат
A12AA03 - Кальция глюконат
Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.
Кальцію глюконат – це препарат, який застосовується для відновлення дефіциту іонів кальцію, які необхідні для передачі нервових імпульсів, скорочення гладких та скелетних м'язів, нормальної роботи міокарда, згортання крові та формування кісткових тканин.
При внутрішньовенному введенні, він стимулює вплив на симпатичні відділи вегетативної нервової системи, а також активує синтез наднирниками адреналіну.
Склад та форма випуску
Діюча речовина: Кальцію глюконат (Calcium gluconate).
Препарат виготовляється у формі
таблеток: одна таблетка містить 500 мг діючої речовини;
розчину для внутрішньом'язового або внутрішньовенного введення 100 мг/мл.
Показання
Кальція глюконат застосовується в терапії захворювань, що супроводжуються гіпокальціємією, підвищеною проникністю клітинних мембран та порушенням провідності у м'язових тканинах нервових імпульсів. Також його використовують у терапії гіпопаратиреозу, порушення обміну вітаміну D, при рахіті, гіперфосфатемії у пацієнтів із хронічною дисфункцією нирок.
Кальцію глюконат показаний при підвищеній потребі у Са2+ при вагітності, періоді грудного вигодовування та посиленого рості організму, при дефіциті Са2+ у їжі, порушенні його обміну, наприклад, у постменопаузному періоді.
Його призначають хворим з посиленим виведенням Са2+, асоційованим з необхідністю дотримуватися тривалого постільного режиму, хронічною діарею, вторинній гіпокальціємії, викликаній тривалим прийомом діуретиків та протиепілептичних препаратів або глюкокортикоїдних засобів.
Даний лікарський засіб може використовуватися у складі комплексної терапії кровотеч різного ґенезу, алергічних захворювань, таких як сироваткова хвороба, кропив'янка, гарячковий синдром, свербіж шкіри, сверблячі дерматози, реакції на введення медикаментозних засобів, прийом продуктів харчування, ангіоневротичний набряк.
Препарат Кальцію глюконату застосовують у терапії бронхіальної астми, дистрофічних аліментарних набряків, легеневої форми туберкульозу, свинцевих кольок і еклампсії.
Крім цього, його використовують у терапії отруєння солями магнію, щавлевої та фтористої кислоти, паренхіматозного гепатиту, токсичного ураження печінки, нефриту, гіперкаліємічної форми пароксизмальної міоплегії.
Протипоказання
Кальцію глюконат неприпустимо використовувати в терапії хворих, які страждають на гіперкальціємію, тяжку гіперкальціурію, тяжку форму ниркової недостатності, нефроуролітіаз, схильність до тромбозів, одночасний прийом серцевих глікозидів, гіперчутливість до кальцію глюконату.
У таблетованій формі кальцію глюконат не призначається дітям молодше трьох років. При використанні препарату для внутрішньом'язового введення необхідно пам'ятати, що такий спосіб введення протипоказаний дітям, які не досягли вісімнадцятирічного віку.
Слід обережно поставитися до призначення препарату особам з дегідратацією, електролітними порушеннями, оскільки в цьому випадку існує висока ймовірність розвитку гіперкальціємії. Крім цього, слід ретельно співвідносити всі можливі ризики та користь для здоров'я пацієнта при призначенні препарату особам з діареєю, синдромом мальабсорбції, кальцієвим нефроуролітіазоом, слабо вираженою гіперкальціурією, помірною дисфункцією нирок, хронічною серцевою недостатністю, поширеною формою атеросклерозу, гіперкоагуляцією.
Застосування при вагітності та годуванні груддю
У зв'язку з тим, що Кальція глюконат здатний проникати через гематоплацентарний бар'єр, а також виявляється в грудному молоці застосування цього лікарського засобу в терапії вагітних і жінок, що годують, можливе тільки за суворими медичними показаннями, під медичним наглядом і постійним контролем рівня кальцію в плазмі крові, так як гіперкальціємія може негативно вплинути на плід і на дитину.
Спосіб застосування та дози
Тривалість, схему лікування та спосіб введення лікар обирає індивідуально. Добова доза при використанні препарату в таблетованій формі може змінюватись від 1 до 3 грамів, розділених на два або три прийоми.
При парентеральному введенні кальцію глюконату початкова доза становить 2,25 ммоль кальцію. При необхідності можливе повторне введення лікарського засобу.
Якщо планується внутрішньом'язове або внутрішньовенне введення препарату, то в цьому випадку введення препарату спрямоване на швидке відновлення кількості кальцію в плазмі. У цьому випадку доза препарату може змінюватись від 2,25 до 2,75 ммоль/л, при цьому хворий потребує постійного контролю рівня кальцію в плазмі.
При внутрішньовенному введенні лікарського засобу швидкість його введення не повинна перевищувати 0,45 ммоль кальцію на хвилину.
Препарат не використовується в педіатричній практиці для внутрішньом'язового введення, так як при використанні цього препарату в терапії дітей віком до вісімнадцяти років висока ймовірність розвитку в зоні введення некрозу.
Передозування
При введенні Кальцію глюконату у високих дозах виникають симптоми характерні для гіперкальціємії, такі як слабкість, полідипсія, поліурія, диспепсичні порушення, підвищення артеріального тиску, який при виникненні дегідратації може змінитись гіпотонією, надалі у пацієнта можуть виникнути кома, загальмованість свідомості та ступор.
Для усунення симптомів передозування хворому показано парентеральне введення кальцитоніну по 5 або 10 МО/кг/добу, попередньо розведених у 500 мл 0,9% розчину хлориду натрію, при цьому тривалість інфузії становить 6 годин.
Побічні ефекти
При прийомі кальцію глюконату в таблетованій формі може виникати гіперкальціємія, гіперкальціурія, а також молочно-лужний синдром. Іноді хворі скаржаться на появу запорів, діареї, порушення травлення, свербіж шкіри і шкірні висипання, кропив'янку і порушення серцевого ритму.
При внутрішньовенному введенні кальцію глюконату виникнення побічних реакцій залежить від швидкості введення та дози препарату. Іноді в деяких хворих виникає різке зниження артеріального тиску, порушення серцевого ритму, циркуляторний колапс, диспепсичні порушення, відчуття жару, підвищене потовиділення.
При внутрішньом'язовому введенні в області введення лікарського засобу можлива поява болю, еритеми, утворення інфільтрату, абсцесу, некрозу.
Умови та термін зберігання
Кальцію глюконат слід зберігати в оригінальній упаковці в місцях, які недоступні для дітей за температури не менше 20 °С. Тривалість зберігання препарату два роки.
Інструкція по застосуванню створена на основі офіційної інструкції виробника та представлена виключно в ознайомчих цілях. Займатись самолікування не рекомендується.
Всі лабораторії - в одному місці. Зручне розташування і відповідний графік роботи, все це дозволить вам не витрачати зайвий час на пошуки.
Знайти лабораторію