Левомеколь відноситься до групи комбінованих препаратів. Його головними діючими речовинами є антибіотик хлорамфенікол і метилурацил - речовина, що має відмінну імуностимулюючу дію. Хлорамфенікол демонструє активність щодо багатьох бактерій та рикетсій, спірохет та хламідій. Препарат пригнічує біосинтез білка у клітинах мікроорганізму, що призводить до її загибелі. До дії препарату чутливі грампозитивні аеробні та анаеробні бактерії, у тому числі Clostridium perfringens, Streptococcus spp., Staphylococcus spp., а також грамнегативні анаеробні та аеробні бактерії. Величезним плюсом препарату є і те, що у мікроорганізмів до нього досить повільно розвивається резистентність. Наявність у запальному осередку гною не знижує ефективність антибактеріального засобу.
Метилурацил бере участь в обміні нуклеїнових кислот, сприяє більш швидкій тканинній регенерації та виявляє виражену протизапальну дію. Поліетиленоксиди відповідають за високі гідратаційні властивості мазі, що забезпечує препарату здатність адсорбувати рановий ексудат та потенціювати активність лікарських речовин. Медикаментозний засіб здатний проникати в клітини без пошкодження їх біологічних мембран, при цьому не відомий ступінь його системного всмоктування після нанесення на ранову поверхню, шкіру або слизові оболонки.
Склад та форма випуску
Діюча речовина: Діоксометилтетрагідропіримідин + Хлорамфенікол (Dioxomethyltetrahydropyrimidine + Chloramphenicol)
Препарат виготовляється у формі мазі для зовнішнього застосування. В 1 г мазі міститься 40 мг метилурацилу та 7,5 мг хлорамфеніколу (левоміцетину).
Показання
Левомеколь використовується в лікуванні гнійних ран, які інфіковані змішаною мікрофлорою, у першій фазі ранового процесу, пролежнів, карбункул, трофічних виразок, фурункул, інфікованих опіків.
Протипоказання
Препарат Левомеколь не призначається хворим з підвищеною чутливістю до метилурацилу та хлорамфеніколу. Призначення медикаментозного засобу неможливе, якщо у хворого були виявлені грибкові ураження шкірних покривів, екзема чи псоріаз.
Лікарський засіб не може використовуватися в терапії дітей молодше одного року, тому що у пацієнтів цієї вікової групи повільніше, ніж у дорослих хворих, відбувається біотрансформація хлорамфеніколу.
Застосування при вагітності та годуванні груддю
Застосування в терапії вагітних Левомеколя обґрунтовано лише у випадках, якщо позитивний ефект від його використання перевершує всі можливі ризики для плода.
За необхідності використання Левомеколя у терапії жінок на стадії лактації фахівець радить на час лікування відмовитися від грудного вигодовування.
Спосіб застосування та дози
Мазь Левомеколь може використовуватись лише для зовнішнього нанесення. Її застосування можливе лише в терапії дорослих та дітей, яким виповнилося три роки. Препаратом просочують марлеві серветки, якими заповнюють рани. Іноді для введення мазі у гнійну порожнину використовують катетер. У цьому випадку перед введенням слід підігріти мазь до 36 °С. Перев'язки з використанням мазі проводяться щодня, поки рана повністю не очиститься від гнійно-некротичного вмісту і до початку її грануляції. Якщо ранова поверхня має значні розміри, то добова доза не повинна перевищувати 3 грамів.
Мазь повинна наноситися на пошкоджену ділянку з першого дня, виникнення ушкодження та протягом наступних чотирьох днів. Даний лікарський засіб не призначений для тривалого застосування, оскільки його тривале нанесення може стати причиною розвитку осмотичного шоку у неушкоджених клітинах. Для отримання максимального терапевтичного ефекту хворому необхідно на 5 або 7 добу замінити Левомеколь препаратами, використання яких сприяє відновленню цілісності пошкоджених тканин.
Левомеколь не можна використовувати в терапії дітей молодше трьох років.
Мазь не призначена для спільного застосування з препаратами, які пригнічують процес кровотворення, таких як барбітурати, цитостатики, похідні піразоліна, етаноли, сульфаніламіди та дефеніли.
При сумісному використанні Левомеколю з еритроміцином, ністатином, леворином та олеандоміцином відзначається підвищення його антибактеріальної активності. При використанні мазі із солями бензилпеніциліну відзначається зниження антибактеріальних властивостей препарату.
Передозування
При використанні мазі Левомеколь для нанесення на ранову поверхню більше семи днів це може стати причиною розвитку контактної сенсибілізації, асоційованої з появою реакцій гіперчутливості при наступному зовнішньому нанесенні або використанні медикаментозного засобу для системного застосування.
При виникненні несприятливої симптоматики слід відмовитися від використання мазі та призначити хворому симптоматичну терапію.
Побічні ефекти
При використанні Левомеколю у хворих можуть виникати алергічні реакції, по типу шкірних висипів, свербіжу шкіри, дерматитів, місцевих набряків, гіперемії, ангіоневротичних набряків, кропив'янки, загальної слабкості, подразнення шкіри. При розвитку небажаної симптоматики від медикаментозного засобу необхідно відмовитися.
При нанесенні мазі на покриви шкіри може виникнути сенсибілізація шкіри, асоційована з виникненням реакції гіперчутливості.
При використанні препарату слід виключити його потрапляння на слизову оболонку очей.
При необхідності використання препарату протягом більш ніж одного місяця слід контролювати периферичну картину крові.
Умови та термін зберігання
Лівомеколь слід зберігати в місцях, які недосяжні для дітей при температурі не вище 25 ° С протягом двох років. Мазь категорично заборонено заморожувати, а також використовувати з лікувальною метою після закінчення терміну придатності, вказаного на упаковці.