Склад і форма випуску
Нітрогліцерин випускається в таблетках для сублінгвального прийому, розчині для перорального прийому і в капсулах. Основна діюча речовина препарату – нітрогліцерин.
Показання
Нітрогліцерин насамперед призначений для купірування нападів стенокардії. Також іноді препарат застосовується для зняття спазму з жовчовивідних шляхів і в разі закупорки центральної артерії сітківки ока. Використання Нітрогліцерину доцільне під час терапії лівошлуночкової недостатності, що виникає під час інфаркту міокарда.
Протипоказання
Нітрогліцерин не призначають хворим із гіперчутливістю до нітратів, підвищеним внутрішньочерепним тиском, ізольованим мітральним стенозом, тампонадою серця, констриктивним перикардитом, неконтрольованою гіповолемією, колапсом, серцевою недостатністю, що супроводжується нормальним або зниженим тиском у легеневій артерії. Крім цього, препарат не призначають хворим, які перенесли нещодавно геморагічний інсульт, субарахноїдальний крововилив, шок, травми головного мозку, токсичний набряк легенів.
Від призначення препарату необхідно відмовитися, якщо у пацієнта є закритокутова глаукома, ідіопатичний гіпертрофічний субаортальний стеноз, тяжка форма анемії, гіпертиреоз, порушення мозкового кровообігу, виражена артеріальна гіпотензія.
Препарат не призначають особам віком до 18 років, жінкам, які годують груддю, і вагітним.
З обережністю Нітрогліцерин призначають у разі тяжких форм ниркової недостатності, порушень роботи печінки.
Застосування під час вагітності та годування груддю
Під час вагітності та лактації призначення Нітрогліцерину можливе тільки за життєво важливими показаннями.
Нітрогліцерин у формі сублінгвального розчину використовують дуже рідко, набагато частіше використовують препарат у формі таблеток або капсул. Препарат по 1 або 2 краплі закапують під язик або наносять по 2 або 3 краплі на шматочок цукру, який потім тримають у роті до повного розчинення. Найвища добова доза 16 крапель, разова – 4 краплі.
Таблетки або капсули Нітрогліцерину також поміщають під язик і тримають до повного розчинення. Для швидкого досягнення лікувального ефекту хворий може розчавити капсулу зубами. На добу приймають не більше 6 таблеток.
Частота прийому препарату залежить від частоти і вираженості нападів стенокардії. Як правило, після купірування нападу показаний прийом лікарського засобу пролонгованої дії.
Передозування
У разі отруєння Нітрогліцерином у хворих спостерігається різке зниження артеріального тиску, що супроводжується ортостатичною дисрегуляцією, рефлекторне почастішання серцевого ритму, головний біль, астенія, підвищена сонливість, запаморочення, нудота. При прийомі препарату в дозуванні вище 20 мг на кілограм маси тіла можливий розвиток ціанозу, метгемоглобінемії, колапсу і тахіпное.
У разі передозування препаратом хворого рекомендується негайно укласти з піднятими ногами і призначити симптоматичне лікування.
Побічні ефекти
Прийом Нітрогліцерину може супроводжуватися головним болем, запамороченнями, почастішанням серцевого ритму, почервонінням шкірних покривів, зниженням артеріального тиску, ціанозом і ортостатичним колапсом. Крім цього, у пацієнта може спостерігатися нудота, блювання, абдомінальний біль, підвищена тривожність, порушення зору, дезорієнтація у просторі та загальмованість.
Умови та терміни зберігання
Нітрогліцерин зберігають у сухому і недоступному для дітей місці не більше 2,5 років.