Псотріол : cклад, показання, дозування, побічні ефекти

Псотріол
Виробник:
Мибе ГмбХ Арцнаймиттель, Германия
Діюча речовина:
Кальципотриол (Calcipotriol)
Бетаметазон (Betamethasonum)
ATX-класифікація:

D05AX52 - Кальципотриол в комбинации с другими препаратами

Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Псотріол – ліки від псоріазу. Містять комбінацію двох фармкомпонентів. Кальципотріол є синтетичним аналогом активного метаболіту натурального вітаміну D3. Залежно від його дозування відбувається пригнічення проліферативних властивостей кератиноцитів, значно підвищених у пацієнтів із псоріазом. Також цей активний компонент стимулює процес морфологічної диференціації. Зазначена речовина незначно впливає на процеси метаболізму кальцію в організмі та інгібує активацію Т-лімфоцитів, спричинену інтерлейкіном 1.

Бетаметазон є синтетичним глюкокортикостероїдом. Він має протизапальну, протисвербіжну, протиалергічну, судинозвужувальну, протиексудативну та антипроліферативну активність. Його вплив знижує вивільнення запальних медіаторів, інтерлейкінів 1 і 2, гамма-інтерферону, також відбувається гальмування активності та проникності судинних стінок.

Склад та форма випуску

В 1 г гелю міститься 50 мкг кальципотріолу (у формі моногідрату кальципотріолу) і 0,5 мг бетаметазону (у формі дипропіонату бетаметазону).

До складу допоміжних речовин входять: рицинова олія гідрогенізована, поліоксипропілен стеариловий ефір (стабілізований бутилгідрокситолуолом), мінеральна олія.

У 1 флаконі міститься 30 г лікарського засобу. Флакон має крапельний дозатор і кришку, що загвинчується. Вміст є однорідним, злегка каламутним і безбарвним гель, в якому не повинно спостерігатися сторонніх частинок.

Показання

Псотріол застосовується для терапії псоріатичних уражень на волосистій частині голови. Також препарат показаний для місцевої фармакотерапії вульгарного бляшкового псоріазу слабкої або помірної вираженості, який відрізняється від псоріазу на волосистій частині голови у дорослих.

Бетаметазон вступає у взаємодію зі специфічними рецепторами клітинної цитоплазми, що викликає стимулювання синтезу матричної РНК, індукування якої забезпечує білковий синтез.

Протипоказання

Абсолютними протипоказаннями для призначення лікарського засобу є гіперчутливість до діючої речовини або будь-якого компонента лікарського засобу.

Застосування Псотріолу пацієнтам, які страждають на псоріатичну еритродермію, ексфоліативний та пустульозний псоріаз, протипоказано. Також лікарський засіб не слід призначати при порушеннях обміну кальцію.

Наявність у складі кортикостероїду визначає ще ряд протипоказань:

  • шкірні ураження вірусного чи паразитарного походження (наприклад, герпес чи вітряна віспа);

  • шкірні інфекції грибкового чи бактеріального походження;

  • прояви туберкульозу на шкірі;

  • періоральний дерматит;

  • явища атрофії шкіри;

  • підвищена ламкість судин, іхтіоз, вугри звичайні або рожеві, розацеа, виразки та рани.

Препарат протипоказаний дітям віком до 6 років.

Застосування при вагітності та годуванні груддю

Достовірні дані про вплив Псотріолу на вагітних, ембріон або плід відсутні.

У період годування груддю призначати препарат слід з обережністю.

Спосіб застосування та дози

Гель наноситься на ділянки шкіри, уражені захворюванням, 1 раз на день.

Рекомендований курс терапії становить 28 днів при лікуванні захворювання на волосистій частині голови та 56 днів при ураженнях на інших ділянках тіла. Після закінчення курсу лікар повинен оцінити результати лікування та ухвалити рішення про його продовження або закінчення.

Слід враховувати, що дозування кальципотріолу на добу не повинно бути більше 15 г. Також необхідно враховувати, що площа тіла, на яку наносяться ліки, не повинна перевищувати 30% поверхні тіла.

При терапії захворювання на волосисту частину голови використовують від 1 до 4 г гелю.

Передозування

При передозуванні препаратом може спостерігатись підвищення рівня кальцію в сироватці крові. Це супроводжується наступними симптомами: поліурія, запор, м'язова слабкість, сплутаність свідомості.

Так як до складу Псотріолу входить кортикостероїд, можливе пригнічення гіпофізарно-надниркової функції з подальшим розвитком вторинної недостатності надниркових залоз. Дане порушення має зворотний характер.

В окремих випадках можливий розвиток синдрому Кушинга.

Побічні ефекти

Найчастіше зустрічаються наступні побічні ефекти: свербіж, шкірні подразнення, відчуття печіння або пощипування, сухість шкіри, еритема, висипання, дерматит, екзема, загострення псоріазу, телеангіектазії, стрії, фолікуліт, гіпертрихоз, періоральний дерматит, алергічний контактный дерматит, реакції фотосенсибілізації та гіперчутливості, які в дуже поодиноких випадках можуть включати ангіоневротичний набряк та набряк обличчя.

В окремих випадках можуть спостерігатися системні реакції, що включають гіперкальціємію та гіперкальціурію.

У зв'язку із застосуванням кортикостероїдів можливе виникнення системних реакцій, пов'язаних з пригніченням функції кори надниркових залоз, а також катаракти, інфекцій, явищ, що впливають на метаболічний контроль при цукровому діабеті та підвищений внутрішньоочний тиск.

Дуже часто зазначені побічні реакції виникають унаслідок призначення оклюзійних пов'язок.

Умови та термін зберігання

Псотріол повинен знаходитись у недоступному для дітей місці при температурі, що не перевищує 30°С. Термін придатності складає 3 роки від дня випуску.

Після відкриття упаковки препарат зберігає свою активність протягом 6 місяців. Зберігати лікарський засіб слід в оригінальній упаковці в захищеному від прямого сонячного проміння місці. Препарат не можна заморожувати.

Протокол лікування

Інструкція по застосуванню створена на основі офіційної інструкції виробника та представлена виключно в ознайомчих цілях. Займатись самолікування не рекомендується.

Популярні лікарі

Лабораторії