Сорбіфер : cклад, показання, дозування, побічні ефекти
- Виробник:
- Эгис, Фармацевтический завод, ЗАО, Венгрия
- ATX-класифікація:
B03AE10 - Препараты железа в комбинации с другими препаратами
B03AE10 - Препараты железа в комбинации с другими препаратами
Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.
Про препарат Сорбіфер інструкція повідомляє, що це лікарський засіб, призначений для поповнення дефіциту заліза в організмі.
Основний засіб – сульфат заліза – доповнюється аскорбіновою кислотою для кращого засвоєння даної речовини. Сорбіфер відноситься до групи антианемічних засобів. Однак ефективний лише у випадку, якщо анемія спричинена дефіцитом заліза в організмі або його поганою засвоюваністю. Підходить як профілактичний засіб і як препарат для терапії захворювання залізодефіцитної анемії.
Залізо у формі сульфату є частиною протопорфіринової простетичної групи гемоглобіну. Відіграє важливу роль у роботі гемолітичної системи, оскільки має важливу роль у зв'язуванні та доставці кисню та вуглекислого газу в органи та тканини організму.
Крім того, залізо, будучи складовою протопорфіринової групи з цитохромових ферментів, відіграє головну роль у процесі транспорту електронів, задіює при цьому шлях зворотної трансформації. Залізо також знаходиться у м'язових молекулах.
Аскорбінова кислота сприяє підвищенню засвоєння заліза в шлунково-кишковому тракті та бере участь у процесах окислення та відновлення.
Склад та форма випуску
Сорбіфер виробляється у таблетованій формі.
В одній таблетці міститься 320 мг заліза у формі безводного сульфату та 60 мг аскорбінової кислоти (вітаміну С).
Як допоміжні компоненти виступають карбомер, повідон, магнію стеарат, гіпромелоза, парафін, діоксид титану, заліза оксид жовтий.
Показання
Сорбіфер – – фармацевтичний препарат, який ефективний при лікуванні анемії, спричиненої дефіцитом заліза в організмі. Не ефективний при анеміях, які мають інші причини виникнення.
Сорбіфер здатний заповнювати нестачу заліза в організмі. Залізо відіграє важливу роль у транспорті та зв'язуванні кисню, вуглекислого газу. Вітамін C, що входить до складу, підвищує всмоктування заліза в кишечнику, бере участь в окислювально-відновних процесах.
Перед тим, як розпочати лікування, необхідно провести лабораторні дослідження крові щодо виявлення точного діагнозу наявності дефіциту заліза. При цьому кров досліджується щодо рівня заліза в сироватці крові, високої загальної здатності заліза зв'язування в сироватці крові.
Потрібно також виключити специфічні причини дефіциту заліза, зокрема можливої ерозії шлунка або карциноми ободової кишки.
Недоцільно застосовувати Сорбіфер, якщо встановлено, що зниження концентрації заліза в сироватці крові або анемія викликані запальними процесами в хронічній або гострій формі, новоутвореннями, оскільки залізо, що вводиться в організм, накопичується в ретикулоендотеліальній системі і починає використовуватися організмом тільки після лікування основного захворювання.
Протипоказання
Протипоказано застосування препарату Сорбіфер у разі алергії на основний або один із допоміжних компонентів. Також Сорбіфер не застосовую, якщо у пацієнта діагностовано:
- стеноз (звуження) стравоходу, інші обструктивні захворювання шлунково-кишкового тракту;
- дивертикула кишківника, кишкова непрохідність;
- стани, що супроводжуються накопиченням заліза (гемохроматоз, гемосидероз);
- повторна гемотрансфузія, порушення механізмів включення заліза в гемоглобін (наприклад, при отруєнні свинцем);
- сидероахрестична анемія, тромбоз або схильність до тромбозів, тромбофлебіт;
- інші види анемії, які не викликані дефіцитом заліза (нестача вітаміну B12, гемолітична анемія);
- тяжкі захворювання нирок, сечокам'яна хвороба;
- цукровий діабет.
Не застосовують при одночасному застосуванні пантеральних форм заліза або при розладі механізмів виведення заліза (таласемії);
У педіатрії уникають застосування Сорбіфер до досягнення дитиною 12-річного віку.
Сорбіфер, як і інші препарати заліза, слід обережно застосовувати при:
- лейкозі, ревматоїдному артриті;
- хронічних захворюваннях печінки та нирок;
- у фазі ремісії виразки шлунка та 12-палої кишки, запальних захворювань шлунково-кишкового тракту та захворюваннях кишечника (ентерит, виразковий коліт, хвороба Крона).
У пацієнтів, які страждають на анемію та хворобу Крона, може виникнути стан надмірного накопичення заліза, при цьому симптоми анемії не зникатимуть. Такі пацієнти потребують ретельного обстеження та одночасного лікування анемії та хвороби Крона.
Вважається, що препарати заліза підвищують патогенність деяких мікроорганізмів та можуть негативно впливати на прогноз інфекційних захворювань у ВІЛ-інфікованих пацієнтів. Тому ВІЛ-інфікованим пацієнтам, у яких не зареєстровано залізодефіцитну анемію, не слід призначати препарати заліза.
При курсовому застосуванні необхідно 1 раз на місяць проводити лабораторний контроль показників сироваткового заліза та гемоглобіну, кількості еритроцитів, обсягу еритроцитів, середнього вмісту гемоглобіну в еритроцитах, кількості ретикулоцитів.
Визначення феритину у сироватці крові дозволяє оцінити кількість накопиченого заліза. Не слід припиняти лікування відразу після нормалізації вмісту гемоглобіну та еритроцитів у крові. Передчасне припинення лікування зазвичай призводить до рецидиву залізодефіцитної анемії.
Для покращення засвоєння заліза з кишечника одночасно з лікуванням слід повноцінно харчуватися, вживаючи м'ясні продукти, овочі, фрукти.
Засвоєння заліза уповільнюють продукти із хлібних злаків (хліб, пшоняна та пшенична каші, пластівці), зернобобові (соя, горох), рис, морепродукти, молочні продукти, яйця. Проміжок часу між прийомом препарату та вживанням цих продуктів має бути не менше 2 годин.
Не слід вживати алкоголь під час лікування препаратом.
Випадкове потрапляння залізовмісних препаратів у дихальні шляхи може призвести до незворотного бронхіального некрозу. Тому при випадковому вдиханні фрагментів таблеток необхідно негайно звернутися до лікаря.
Застосування при вагітності та годуванні груддю
Сорбіфер можна приймати в період вагітності та годування груддю при лабораторному контролі складу крові та за призначенням лікаря.
Спосіб застосування та дози
Таблетки Сорбіфер ковтають повністю, не розжовуючи, запиваючи склянкою води, не пізніше ніж за півгодини до їди. Препарат не слід запивати міцним чаєм, кавою, молоком.
Рекомендовані дози Сорбіферу:
- при лікуванні анемії – по 1 таблетці 2 рази на день;
– при профілактиці анемії приймають по 1 таблетці 1 раз на день.
У разі виникнення побічних ефектів дозу знижують до мінімуму 1 раз на день.
Прийом при вагітності: перші 6 місяців по 1 таблетці на день, під час лактації – по 1 двічі на день.
Терапія може бути тривалою.
Тривалість залежить від індивідуальних показників вмісту заліза у крові. Після нормалізації результатів рівня гемоглобіну застосування ліків необхідно продовжувати до насичення запасів заліза приблизно до 2 місяців.
У середньому терапія залізодефіцитної анемії становить від 3 до 6 місяців.
Передозування
Передозування препаратом Сорбіфер може спричинити:
- біль у животі, блювання, пронос, криваві випорожнення;
- сонливість, шок;
- зневоднення, метаболічний ацидоз;
- тахікардію, гіперглікемію, артеріальну гіпотензію.
У тяжких випадках може виникнути порушення згортання крові, судинна недостатність, гіпертермія, гіпоглікемія, печінкова або ниркова недостатність, судоми, кома.
При передозуванні насамперед слід випити більше молока. Потім промити шлунок за допомогою води з додаванням дефероксаміну.
Побічні ефекти
Сорбіфер може спричинити побічні реакції. Зокрема, можуть виникнути:
- нудота, діарея чи запор;
- виразка стравоходу, біль у шлунку, стеноз стравоходу, печія;
- алергічні реакції свербіж, почервоніння шкіри, набряк Квінке;
- ушкодження гломерулярного апарату нирок, каміння у нирках, кристалурія;
- цукровий діабет ;
- Підвищення артеріального тиску;
– дистрофія міокарда, тромбоцитоз;
- Гіперпротромбінемія, гемоліз еритроцитів;
- Порушення сну, збудливість.
Умови та термін зберігання
Сорбіфер зберігають за температури не вище 25 °С.
Тривалість зберігання – до 3 років.
Інструкція по застосуванню створена на основі офіційної інструкції виробника та представлена виключно в ознайомчих цілях. Займатись самолікування не рекомендується.
Всі лабораторії - в одному місці. Зручне розташування і відповідний графік роботи, все це дозволить вам не витрачати зайвий час на пошуки.
Знайти лабораторію