Целебрекс : cклад, показання, дозування, побічні ефекти

Целебрекс
Виробник:
Пфайзер Инк., США
Діюча речовина:
Целекоксиб (Celecoxib)
ATX-класифікація:

M01AH01 - Целекоксиб

Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Целебрекс – це препарат, який демонструє протизапальну, болезаспокійливу та жарознижувальну дію, за допомогою інгібування синтезу запальних простагландинів (Pg), переважно за допомогою гальмування вироблення циклооксигенази-2 (ЦОГ-2). Індукція ЦОГ-2 – це відповідь на розвиток запалення, через що відбувається вироблення і накопичення простагландинів, особливо простагландину Е2, що супроводжується розвитком таких ознак запального процесу, як біль і набряк. При прийомі целекоксибу в терапевтичних дозах не відзначається вираженого пригнічення циклооксигенази-1 (ЦОГ-1), а також вироблення простагландинів, які синтезуються при активації ЦОГ-1, крім цього, препарат не впливає на природні фізіологічні процеси, асоційовані з ЦОГ-1, що протікають у тканинах.

Склад і форма випуску

Діюча речовина: Целекоксиб (Celecoxib).

Препарат виготовляється у формі капсул по 100 мг, 200 мг, 400 мг.

Показання

Целебрекс – препарат, який використовується у складі комплексного та симптоматичного лікування артритів (ревматоїдного артриту, остеоартриту), спондиліту, альгодисменореї, гострого болю різного генезу.

Крім цього, застосування Целебрексу показано у складі комплексного лікування пацієнтів, які страждають на сімейний аденоматозний поліпоз, для зменшення кількості та розмірів аденоматозних колоректальних поліпів.

Протипоказання

Протипоказанням до призначення Целебрексу є індивідуальна непереносимість компонентів препарату, гіперчутливість до сульфонамідів. Препарат не призначається, якщо в анамнезі хворого зафіксовані випадки розвитку повного і часткового поєднання бронхіальної астми, рецидивуючого поліпозу носа і навколоносових пазух, непереносимість ацетилсаліцилової кислоти та інших нестероїдних протизапальних засобів, зокрема й інгібіторів ЦОГ-2.

Целебрекс не призначається пацієнтам, які нещодавно перенесли аортокоронарне шунтування, страждають на виразкове ураження шлунку та дванадцятипалої кишки у гострій фазі, а також на активне ерозивно-виразкове ураження слизової оболонки шлунку або дванадцятипалої кишки, якщо в них в анамнезі зафіксовані випадки шлунково-кишкових кровотеч.

Целебрекс не призначається особам із запальними захворюваннями кишечнику такими, як хвороба Крона, виразковий коліт у гострій фазі, хронічна серцева недостатність (ІІ - ІV функціональний клас за NYНA), клінічно підтверджена ішемічна хвороба серця, захворювання периферичних артерій, цереброваскулярні захворювання у гострій фазі.

Препарат протипоказаний хворим із геморагічним інсультом, субарахноїдальними крововиливами, жінкам у стадії лактації та вагітності, тяжкою дисфункцією печінки, тяжкою формою ниркової недостатності, прогресуючими захворюваннями нирок і підтвердженою гіперкаліємією. Даний лікарський засіб не використовується в терапії хворих молодше вісімнадцяти років.

Застосування при вагітності та годуванні груддю

У зв'язку з відсутністю інформації про безпеку використання Целебрексу в терапії вагітних, його призначення цій категорії хворих можливе тільки за суворими медичними показаннями. Лікарський засіб не припустимо використовувати в терапії жінок у третьому триместрі вагітності, оскільки пригнічення синтезу простагландинів може стати причиною порушення скоротливості матки і передчасного закриття овального вікна.

Спосіб застосування та дози

Хворі отримують препарат по 200 мг двічі на день. Для виключення розвитку ускладнень з боку серцево-судинної системи хворі повинні отримувати препарат у мінімально ефективних дозах невеликими курсами.

При лікуванні остеоартриту хворі отримують Целебрекс у добовому дозуванні по 200 мг один раз на день або розділеними на два прийоми. За рішенням лікаря добова доза препарату може бути збільшена до 800 мг.

При лікуванні ревматизму хворі отримують препарат у добовому дозуванні від 200 до 400 мг розділеними на два прийоми. У разі необхідності добова доза препарату може бути збільшена до 800 мг.

При лікуванні анкілозивного спондиліту хворі отримують лікарський засіб у добовому дозуванні по 200 мг один раз на день або розділеними на два прийоми. У разі необхідності добова доза може бути збільшена до 400 мг.

Для купірування гострого больового синдрому різного ґенезу хворі отримують препарат у початковому дозуванні від 400 до 600 мг, надалі можливий перехід на прийом засобу двічі на день по 200 мг.

Передозування

При прийомі Целебрексу в дозах, що значно перевищують терапевтичні, у хворого може відзначатися розвиток сонливості, летаргії, нудоти, блювання, епігастральних болів. При тяжкій інтоксикації целекоксибом у хворих можуть виникати шлунково-кишкові кровотечі, підвищення артеріального тиску, пригнічення дихання і розвиток коми.

Хворі з передозуванням даним препаратом потребують промивання шлунку, призначення ентеросорбентів і коректного симптоматичного лікування.

Побічні ефекти

Іноді у хворих, які отримують Целебрекс у терапевтичних цілях, може відзначатися розвиток алергічних реакцій, що проявляються шкірними висипами та свербінням, анафілактичним шоком, кропив'янкою і набряком Квінке. Крім цього, у деяких хворих відзначається розвиток диспепсичних порушень, метеоризму, безсоння, периферичних набряків, інфекційного ураження органів дихання, грипоподібних реакцій, підвищеної тривожності, шуму у вухах, анемії, тромбоцитопенії, артеріальної гіпертензії, порушення зору, аритмії, хронічної серцевої недостатності, підвищення активності трансаміназ, формування на шкірі бул і сплутаність свідомості.

У рідкісних випадках прийом Целебрексу може супроводжуватися розвитком інфекційних захворювань вух, несистемних грибкових інфекцій, ішемічної хвороби серця, дисфагії, формування в нирках конкрементів, простатиту і гіпертрофії лівого шлуночка.

Умови та терміни зберігання

Целебрекс – ліки, які не потребують створення спеціальних умов зберігання. Препарат слід зберігати в сухих місцях, захищених від світла і недоступних для дітей, за температури навколишнього середовища від 15 до 30 °C. Тривалість зберігання три роки.

Протокол лікування

Інструкція по застосуванню створена на основі офіційної інструкції виробника та представлена виключно в ознайомчих цілях. Займатись самолікування не рекомендується.

Популярні лікарі

Лабораторії