Генітальна алергія: причини виникнення та основні симптоми, способи лікування захворювання
Являє собою сукупність патологічних станів алергічного генезу, обумовлених ураженням шкіри і слизових оболонок статевих органів.
причини
Захворювання виникає у відповідь на проникнення в організм особливих речовин-алергенів, здатних викликати гіпертрофований відповідь імунної системи. Шляхи проникнення антигенів підрозділяються на локальні і системні. У першому випадку симптоми спостерігаються при безпосередньому контакті слизових оболонок і шкіри з провокуючими сполуками. При системних формах захворювання алерген проникає в організм парентерально, через травний тракт або дихальні шляхи і потенціює локальні зміни через каскад патогенетичних реакцій.
Виділяють досить багато різних провокуючих чинників, здатних спровокувати розвиток генітальної алергії.
Засоби контрацепції через тісного контакту зі статевими органами досить часто можуть стає причиною розвитку даної патології. Викликати прояви патології у жінок і у чоловіків здатне використання презервативів, сперміцидних коштів у формі мазей, гелів і вагінальних супозиторіїв. У ролі алергену може виступати латекс або допоміжні компоненти контрацептивів.
Чоловіча сперма, також у деяких жінок може викликати розвиток жінці, свербіння і почервоніння вульви, статевих губ, шкіри лобка. Такий стан виникають при попаданні статеві органи жінки насінної рідини під час статевого контакту. Виявлено, що тригером таких реакцій є гіперчутливість до гликопротеидам сперми.
Лікарські препарати, також можуть викликати розвиток алергії як при системному, так і місцевому використанні.
Косметичні та гігієнічні засоби, досить часто також сприяють розвитку алергії, так як вони мають складний хімічний склад і можуть містити алергени.
Нижня білизна в деяких випадках також може також стає причиною розвитку гіперреакції, так як воно вступає в безпосередній контакт зі статевими органами.
симптоми
Основна особливість захворювання полягає в його локалізації. Найчастіше до патологічного процесу залучаються шкірні покриви і слизова статевих органів і аногенітальний області. Іноді поразка може поширюватися на внутрішню поверхню стегон і нижні ділянки живота. Найбільш частими симптомами вважаються еритема, свербіж шкіри, рідше – набряк тканин. У чоловіків нерідко вражається шкіра мошонки, виникає баланопостит. У жінок часто відзначається набряк статевих губ, свербіж вульви, відчуття печіння в піхву, особливо після статевого акту.
Деякі різновиди алергії можуть провокувати запалення термінальних відділів сечовивідних шляхів, в слідстві чого може виникати уретрит. В такому випадку до симптомів приєднуються неприємні відчуття при сечовипусканні, часті помилкові позиви. Фіксована еритема на тлі лікарської алергії призводить тільки до обмеженого почервоніння шкіри, свербіж, при цьому інші суб'єктивні прояви відсутні. Найчастіше, шкірні прояви захворювання зникають протягом 2 або 3 днів після усунення провокуючого фактора.
діагностика
При діагностуванні захворювання найчастіше завдяки вираженості симптомів не виникає труднощів. Основні діагностичні заходи спрямовані не стільки на уточнення виду патології, скільки на з'ясування її причин. Точна ідентифікація алергену дозволяє дати хворому правильні рекомендації для профілактики рецидивів алергії в майбутньому. Для постановки діагнозу хворому може бути призначено опитування і фізикальний огляд, гінекологічний огляд або огляд андролога.
Опитування і огляд. Спеціаліст оглядає область геніталій хворого, оцінює стан шкірних покривів, поширеність і вираженість порушень. При необхідності проводиться консультація гінеколога. Шляхом опитування з'ясовують давність проявів, наявність свербіння і болючості, уточнюється можливий зв'язок симптоматики з використанням косметичних засобів і прийомом продуктів харчування. Також буде потрібно призначення загального і біохімічного аналізів крові і алергологічних тестів.
лікування
Терапії направлена усунення симптомів, обмеження подальших контактів хворого з алергеном і профілактику розвитку можливих ускладнень. Для полегшення стану пацієнта використовують антигістамінні засоби – в краплях для дітей або у формі таблеток для дорослих. Зменшення запалення і свербежу можна досягти застосуванням заспокійливих мазей на основі глюкокортикоїдів. У важких випадках при сильному пошкодженні шкірних покривів призначають засоби, що активують процеси епітелізації.
профілактика
Профілактика алергії зводиться до виключення контактів з провокуючими агентами або лікарськими речовинами, правильному підбору засобів контрацепції і нижньої білизни.
Пов'язані ліки
Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.