Амброксол : cклад, показання, дозування, побічні ефекти

Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Склад та форма випуску

Діючий компонент цих ліків: амброксолу гідрохлорид.

Випускаються ці ліки у вигляді крапель оральних, капсул пролонгованої дії, пастилок, розчину для ін'єкцій, розчину для інгаляцій, таблеток, сиропу, таблеток пролонгованої дії.

Показання

Амброксол - ліки, що відхаркують і розріджують мокротиння. Належить до групи бензиламінів. Активна речовина є метаболітом бромгексину, але в порівнянні з ним має більш виражену фармакологічну активність, краще переноситься і менш токсично. Препарат сприяє нормалізації секреції серозних клітин залоз, що знаходяться в слизовій оболонці бронхів, розріджує в'язкий бронхіальний секрет, значно полегшує його відходження за рахунок поліпшення мукоциліарного кліренсу (просування слизу війчастими клітинами). Діючи як муколітичний (розріджувальний) засіб та експекторант (сприяє швидкому виведенню мокротиння з бронхів), покращує показники зовнішнього дихання. Крім того, він підвищує кількість сурфактанту (поверхнево-активної речовини, що вистилає альвеоли зсередини і перешкоджає спаду альвеол), збільшуючи його продукцію в клітинах легень, а також перешкоджаючи його розпаду. Амброксол запобігає розвитку у новонароджених респіраторного дистрес-синдрому (хвороби гіалінових мембран), оскільки може вільно проникати крізь плацентарний бар'єр, стимулюючи утворення сурфактанту внутрішньоутробно. При застосуванні внутрішньо повністю і досить швидко всмоктується, добре проникає у легеневу тканину.

Максимальна концентрація активної молекули у крові відзначається приблизно через дві години після прийому. Виводиться із сечею.

Призначається Амброксол у дітей та дорослих при гострих/хронічних захворюваннях дихальної системи, які супроводжуються утрудненим відходженням в'язкого мокротиння (наприклад, при бронхіті, бронхоектатичній хворобі, ларингіті, трахеїті, фарингіті, синуситі, риніті (нежиті), пневмонії), пневмонії. Також він показаний при респіраторному дистресс-синдромі новонароджених або дорослих (при шоковій легені). Застосовуються ці ліки для лікування або попередження легеневих ускладнень після операцій, для догляду за трахеостомою (отвір, через який в трахею вводять трахеостомічну трубку). Крім того, Амброксол призначають під час підготовки до дослідження бронхів (бронхоскопії), а також після проведеного дослідження.

Протипоказання

Амброксол не можна застосовувати при алергії на компоненти цих ліків, вираженому порушенні роботи нирок/печінки. Не слід приймати препарат за наявності рідкісного спадкового розладу, пов'язаного з непереносимістю однієї з допоміжних речовин, присутніх у складі ліків. З обережністю Амброксол застосовується у II – III триместрах період вагітності, виразковій хворобі або ерозіях шлунка, 12-палої кишки.

Не можна комбінувати Амброксол із протикашльовими фармацевтичними засобами (вони ускладнюють виведення мокротиння).

Застосування при вагітності та годуванні груддю

Строго контрольованих і адекватних клінідосліджень безпеки цих ліків у вагітних або матерів, які годують груддю, не проводилося.

Амброксол здатний проникати крізь плацентарний бар'єр, проте дослідження на тваринах не показали непрямого чи прямого негативного впливу протягом вагітності, процес розвитку ембріона/плода, перебіг пологів або постнатальний (після пологів) розвиток дитини. Широкий досвід клінічного застосування показав відсутність ознак несприятливої дії на плід після 28 тижня гестації. Тим не менш, необхідно дотримуватися запобіжних заходів щодо прийому будь-яких ліків під час вагітності. Ліки, що розглядаються, не рекомендується застосовувати без необхідності у вагітних, особливо під час першого триместру.

Амброксол виділяється з материнським молоком. Хоча і не передбачається негативного впливу на дитину, препарат не рекомендований для матерів у період вигодовування немовляти.

Спосіб застосування та дози

Дорослим пацієнтам, а також дітям старше дванадцяти років ці ліки призначають внутрішньо по 30 мг х 2 рази/день, а при необхідності – 3 рази/день (після їжі). При загостренні хронічних хвороб дозу можна збільшити до 60 мг х 2 рази/день. Терапевтична доза для дітей розраховується відштовхуючись від маси тіла – 1,2 – 1,6 мг/кг/добу, розділені на 3 прийоми.

Парентерально (внутрішньом'язово, внутрішньовенно, підшкірно) дорослим зазвичай призначають 30 – 60 мг/день, розділені на 3 прийоми. Максимальна разова доза для введення – 30 мг. Розчин, як правило, вводять у вену або м'яз, хоча допустиме введення підшкірно. При синдромі "шокової легені" призначають 10 мг/кг/день, розділені на 3 – 4 прийоми. При необхідності денну дозу підвищують до 30 мг/кг, розділені на 3 – 4 прийоми.

Розчин для інгаляцій дорослим, дітям від 5 років призначають по 1 – 2 інгаляції на день з використанням близько 2 – 3 мл розчину. Дітям молодше 5 років показано 1 – 2 інгаляції на день з використанням 2 мл розчину (відповідає 15 мг активної речовини).

При порушенні роботи нирок Амброксол можна приймати лише після консультації з лікарем.

Важливо враховувати, що в деяких лікарських формах даного засобу міститься лактоза, тому його не слід приймати людям, які мають непереносимість галактози, дефіцит лактази Лаппа, а також особам із поганим засвоєнням глюкози/галактози.

Передозування

Симптоми передозування: можливі нудота, розлади випорожнень (діарея або запор), диспепсичні симптоми.

Лікування передозування: необхідно штучно викликати блювання або негайно промити шлунок (перші 1 – 2 години після прийому ліків), показаний прийом жировмісних продуктів, адекватна стану хворого симптоматична терапія.

Побічні ефекти

Шлунково-кишкові розлади: діарея (послаблення випорожнень), відчуття сухості в роті, нудота, запор; можуть спостерігатися печія, гастралгія (біль у ділянці шлунка).

Алергічні реакції: кропив'янка, шкірні висипання, ангіоневротичний набряк (набряк обличчя, що швидко розвивається, губ, гортані), свербіж, контактний дерматит, реакції анафілактичного типу алергічний шок).

Інші: біль голови, слабкість.

Спільне застосування з деякими протикашльовими фармацевтичними засобами може спричинити утруднене відходження мокротиння на тлі зменшення виразності кашлю.

Описано кілька випадків тяжких уражень шкіри, зокрема синдрому Стівенса-Джонса, токсичного епідермального некролізу. Може з'явитися грипоподібний синдром (нежить, біль у всьому тілі, кашель, біль у горлі, підвищення температури тіла). Поява таких ознак може спричиняти призначення непотрібного симптоматичного лікування протизастудними засобами. При виникненні захворювань шкіри або слизових слід негайно звернутися до лікаря, а як запобіжний засіб припинити лікування Амброксолом.

Умови та термін зберігання

За кімнатних температурних умов (15 – 25 °С). Термін придатності Амброксолу відрізняється для різних лікарських форм (дивитися на упаковці).

Протокол лікування

Інструкція по застосуванню створена на основі офіційної інструкції виробника та представлена виключно в ознайомчих цілях. Займатись самолікування не рекомендується.

Популярні лікарі

Лабораторії