Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Про препарат Феназепам інструкція інформує, що ці ліки – транквілізатор. Його застосовують для лікування нервової системи як заспокійливий засіб, що знімає також стрес, спазми і панічні атаки.

Діючим активним компонентом препарату Феназепам є однойменна речовина – феназепам. Воно відноситься до групи анксіолітиків, похідних бензодіазепінів.

Має властивість інгібувати ефект від гамма-аміномасляної кислоти, що передає нервові імпульси. Здатний стимулювати особливі рецептори в ЦНС, і навіть в алостеричному центрі. Його прийом викликає гальмування полісинаптичних спінальних рефлексів, викликає зниження збудливості структур підкорок у головному мозку, таких як таламус, гіпоталамус та структур лімбічної системи.

Здатність Феназепама боротися з тривожними станами можна пояснити тим, що він впливає на лімбічну систему через мигдалеподібний комплекс. При цьому відбувається зменшення тривожності, страхів, занепокоєння та емоційного збудження.

Седативні властивості пояснюються тим, що феназепам впливає на таламус та деякі важливі відділи у головному мозку. Також це викликає зменшення симптомів неврозів, страхів та тривожностей.

Склад та форма випуску

Феназепам виробляється у таблетках. Основна діюча речовина має таку ж назву, що і торгове найменування – феназепам. Приймають настільки малу, проте ефективну дозу, наскільки це дозволяє захворювання, щоб уникнути розвитку звичності та побічних ефектів.

Виробляється у трьох дозуваннях – по 2,5 та 0,5 мг або по 1 мг феназепаму в 1 таблетці.

Показання

Феназепам – заспокійливе, що має транквілізуючі властивості.

Застосовують для лікування неврозів, неврозоподібних станів, психопатій, що супроводжуються високою тривожністю, дратівливістю, страхами та емоційною лабільністю.

Також Феназепам застосовують у лікуванні нав'язливих станів, їм також лікують фобії, іпохондрію. Феназепам допускається застосовувати в лікуванні панічних реакцій та психозів. Ефективність Феназепаму як заспокійливий і протитривожний засіб не нижче, ніж у популярних нейролептиків. Знімає судоми, у тому числі при абортах, епілепсії (скроневій та міоклонічній).

Феназепам також призначають для того, щоб зняти алкогольний абстинентний синдром, алкогольний делірій, для зняття судом. Може застосовуватися як засіб від безсоння (дія аналогічна до того, як діє еуноктин).

Може застосовуватись як заспокійливий засіб перед підготовкою до проведення оперативного втручання (премедикація).

Ефективний і як профілактичний засіб перед іспитами, торжествами чи трагічними подіями, іншими стресовими життєвими ситуаціями. Лікує гіперкінези, нервові тики, знімає м'язову ригідність.

Може застосовуватися у комбінованій терапії разом із нейролептичними засобами, препаратами солей літію. Працює як міорелаксант завдяки здатності гальмувати пряме гальмування м'язів та нервів.

Протипоказання

Феназепам протипоказано застосовувати при:

- алергічної непереносимості феназепаму;

- якщо пацієнт у комі або у прекоматозному стані;

- при міастенії, закритокутовій глаукомі;

- при гострому отруєнні наркотиками, ліками чи алкоголем;

- при тяжкій формі ХОЗЛ, гострої дихальної недостатності;

- якщо пацієнт перебуває у глибокій депресії, при схильності до суїциду.

Не застосовується у лікуванні дітей до 18-річного віку.

Слід виявити обережність при лікуванні Феназепом хворих, які страждають:

- печінковою або нирковою недостатністю;

- спинальною та церебральною атаксією;

- медикаментозною залежністю, гіпопротеїнемією;

- нічним апное.

Застосування при вагітності та годуванні груддю

Феназепам токсично впливає на плід, тому застосовувати його під час вагітності можна тільки в крайньому випадку. Його прийом може підвищити ризики пригнічення центральної нервової системи у немовляти.

Якщо є потреба приймати препарат під час лактації, грудне вигодовування слід призупинити.

Спосіб застосування та дози

Феназепaм приймають перорально, запиваючи водою, незалежно від їди. Дозу підвищують поступово, починаючи з мінімальної.

Зазвичай прописують від 0,5 до 1 мг тричі на день. Через 3-4 дні дозування можна збільшити до добової дози 4-6 мг, залежно від захворювання.

Від безсоння приймають по 0,5 мг феназепаму за півгодини до сну.

Максимальне добове дозування не повинно перевищувати 10 мг феназепаму, але таке дозування приймають лише під наглядом лікарів у стаціонарі.

Тривалість лікувального курсу не перевищує двох місяців. Її визначає лікар, і за його рішенням курс може бути скорочений.

Терапія феназепамом повинна бути якомога коротшою, щоб уникнути розвитку медикаментозної залежності.

Закінчення терапії проводиться не різко, а поступово, потроху зменшуючи добове дозування. Пацієнтам, які застосовували феназепам протягом тривалого часу, може знадобитися триваліший період для припинення лікування.

Передозування

Значне передозування Феназепамом може спричинити помітне пригнічення свідомості.

Також відбувається:

- пригнічення дихальної системи, серцево-судинної системи, відбувається утруднення дихання;

- зниження сухожильних рефлексів;

- брадикардія, що падає артеріальний тиск.

При передозуванні слід провести промивання шлунка, прийом ентеросорбентів (Ентерос-гелю, активованого вугілля), також необхідно здійснити усунення симптоматики.

Специфічний антидот – флумазеніл.

Побічні ефекти

Феназепам при тривалій терапії може спричинити деякі побічні ефекти. Зокрема, у пацієнта може розвинутись:

- зниження уваги, погіршення пам'яті, дезорієнтація, ейфорія, можливі парадоксальні ефекти – депресія, страхи, тривожність, гнів, нічні кошмари, суїцидальні думки;

- сонливість, стомлюваність, атаксія, порушення мови, біль голови, тремор, порушення координації рухів, астенія;

- порушення зору, розфокусування об'єктів;

- прискорене серцебиття, зниження артеріального тиску;

- анемія, тромбоцитопенія ;

- нудота, діарея, жовтяниця, порушення роботи сечового.

Умови та термін зберігання

Феназепам зберігають у недоступному для дітей місці, при температурі не вище 25 °С.

Термін придатності препарату – 4 роки.

Протокол лікування

Інструкція по застосуванню створена на основі офіційної інструкції виробника та представлена виключно в ознайомчих цілях. Займатись самолікування не рекомендується.

Популярні лікарі

Лабораторії