Ипратропий-Сальбутамол-Тева : cклад, показання, дозування, побічні ефекти

Ипратропий-Сальбутамол-Тева
Виробник:
ТЕВА Фармацевтикал Индастриз Лтд, Израиль
Діюча речовина:
Ипратропия бромид (Ipratropii bromidum)
Сальбутамол (Salbutamol)
ATX-класифікація:

R03AL02 - Сальбутамол и ипратропия бромид

Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Сальбутамол – це селективний агоніст Рг-адренорецепторів. При використанні в терапевтичних дозах препарат впливає на β2-адренорецептори гладкої мускулатури бронхів, при цьому він фактично не впливає на β1-рецептори міокарда. Сальбутамол має виражений бронходилатуючий ефект, запобігає виникненню та усуває в бронхах спазм, знижує опір у дихальних шляхах. Прийом препарату збільшує життєвий об'єм легень і мукоциліарний кліренс, активує вироблення слизу, стимулює роботу миготливого епітелію, гальмує вивільнення з тучних клітин гістаміну.

При використанні в терапевтичних дозах Сальбутамол не чинить негативного впливу на роботу серцево-судинної системи і не підвищує артеріальний тиск. Він має позитивну хроно- та інотропну дію, а також сприяє розширенню просвіту коронарних артерій. Сальбутамол володіє деякими метаболічними ефектами: він знижує в плазмі крові рівень калію, впливає на глікогеноліз і вироблення інсуліну, тому при його використанні може відзначатися підвищення в крові цукру і прискорений розпад ліпідів, що збільшує ризик розвитку лактацидозу.

Склад і форма випуску

Діюча речовина: Сальбутамол (Salbutamol).

Препарат виготовляється у формі аерозолю для інгаляцій: одна доза аерозолю містить 100 мкг сальбутамолу.

Показання

Аерозоль Сальбутамол застосовують у терапії осіб, які страждають на бронхіальну астму, для усунення нападів, зокрема для полегшення стану при загостренні бронхіальної астми з тяжким перебігом.

Препарат використовують для профілактики розвитку нападів бронхоспазмів, асоційованих із контактом з алергеном або надмірними фізичними навантаженнями.

Сальбутамол застосовують у складі комплексного підтримуючого лікування осіб із бронхіальною астмою.

Даний лікарський засіб використовують у складі комплексної терапії хронічної обструктивної хвороби легень, що супроводжується оборотною обструкцією органів дихання, а також у терапії хронічного бронхіту та емфіземи легень.

Протипоказання

Препарат не використовується в терапії пацієнтів, у яких виявлено індивідуальну непереносимість Сальбутамолу, а також допоміжних компонентів, які входять до складу аерозолю.

Сальбутамол протипоказаний у разі загрозливого аборту та передчасних пологів. Лікарський засіб не використовується в педіатрії для купірування і профілактики нападів бронхоспазму у дітей молодше двох років.

Необхідно дотримуватися обережності при використанні Сальбутамолу в терапії пацієнтів, які страждають на тиреотоксикоз, ішемічну хворобу серця, тахіаритмію, вроджені та набуті вади серця, міокардит, аортальний стеноз, важку хронічну форму серцевої недостатності, гіпертонію, феохромоцитому, глаукому та декомпенсовану форму цукрового діабету.

Застосування при вагітності та годуванні груддю

Наявні дані дозволяють зробити висновок, що Сальбутамол має репродуктивну токсичність. У зв'язку з тим, що не проводилося контрольованих клінічних дослідження щодо використання препарату в терапії вагітних, застосування Сальбутамолу в терапії цієї категорії пацієнтів можливе тільки в разі крайньої необхідності за рішенням лікаря.

Імовірно лікарський засіб проникає у грудне молоко, тому слід бути обережним і при використанні Сальбутамолу в терапії жінок, які лактують. Якщо без застосування препарату неможливо обійтися, то пацієнтці радять використовувати його тільки в крайньому випадку.

Спосіб застосування та дози

Сальбутамол – препарат, який використовують як бронхолітичний засіб у терапії дітей, старших за дванадцять років, та дорослих по 2 або 4 мг від 3 до 4 разів на день, за рішенням лікаря доза препарату може бути збільшена до 8 мг на день.

Діти від шести до дванадцяти років отримують препарат по 2 мг від 3 до 4 разів на день. Діти від двох до шести років отримують засіб від 1 до 2 мг 3 рази на день.

При інгаляційному способі введення Сальбутамолу вибір дози залежить від використовуваної лікарської форми. При використанні препарату у формі аерозолю для купірування бронхоспазму дорослі хворі та діти старше дванадцяти років отримують препарат одноразово від 0,1 до 0,2 мг, а діти молодше дванадцяти років по 0,1 мг.

Для профілактики виникнення нападів бронхоспазму та бронхіальної астми дорослі по 0,2 мг від 3 до 4 разів на день, а діти молодше дванадцяти років по 0,1 мг від 3 до 4 разів на день.

Для попередження розвитку нападів астми фізичного напруження дорослі хворі та діти віком від дванадцяти років перед фізичним навантаженням отримують по 0,2 мг, а діти молодше дванадцяти років по 0,1 мг.

При використанні Сальбутамолу у формі порошку для інгаляцій лікарський засіб приймають за тією самою схемою, але при цьому дозу препарату збільшують удвічі.

При використанні препарату у формі розчину для інгаляцій хворі отримують його по 2,5 мг від 3 до 4 разів на день. За рішенням лікаря доза препарату може бути збільшена до 5 мг від 3 до 4 разів на день.

Передозування

При прийомі Сальбутамолу в дозах, що значно перевищують терапевтичні, у пацієнта може відмічатися розвиток транзиторних змін, фармакологічно індукованих бета-агоністами, наприклад, тремор кінцівок, прискорене серцебиття, гіпокаліємія, підвищення в крові рівня цукру.

У зв'язку з тим, що при застосуванні Сальбутамолу у дозах, які перевищують терапевтичні, у пацієнта може відмічатися розвиток гіпокаліємії або лактоацидозу, під час лікування хворий потребує визначення рівня кальцію лактату у плазмі крові, а також контролю метаболічного ацидозу.

Побічні ефекти

Іноді використання Сальбутамолу може супроводжуватися розвитком ангіоневротичного набряку, кропив'янки, шкірних висипів, шкірного свербіння, бронхоспазму, колапсу, зниження артеріального тиску, гіпокаліємії, тремору кінцівок, головного болю, тахікардії, екстрасистолії, фібриляції та ішемії міокарда.

Умови та терміни зберігання

Сальбутамолу слід зберігати в місцях, недоступних для дітей, за температури навколишнього середовища не більше 30 °С. Тривалість зберігання препарату з моменту виготовлення два роки.

Протокол лікування

Інструкція по застосуванню створена на основі офіційної інструкції виробника та представлена виключно в ознайомчих цілях. Займатись самолікування не рекомендується.

Популярні лікарі

Лабораторії