Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Цефуроксим – антибіотик, який відноситься до групи цефалоспоринів II покоління з бактерицидною дією. Цефуроксим активний щодо широкого спектра збудників, включаючи штами, які продукують бета-лактамази.

Цефуроксим має стійкість до дії бактеріальних бета-лактамаз, тому ефективний щодо ампіцилін-резистентних і амоксицилін-резистентних штамів.

Бактерицидна дія цефуроксиму пов'язана з пригніченням синтезу клітинної стінки бактерій у результаті зв'язування з основними білками-мішенями.

Склад і форма випуску

Зіннат виробляється в таблетках. Діюча речовина – цефуроксим.

Таблетки, вкриті оболонкою, двоопуклі у формі капсули, білого або майже білого кольору, з маркуванням GX ES7 для таблеток по 250 мг і з маркуванням GX EG2 для таблеток по 500 мг.

Показання

Препарат показаний для лікування інфекцій, спричинених чутливими до цефуроксиму бактеріями:

- інфекції верхніх дихальних шляхів, ЛОР-органів, таких як, середній отит, синусит, тонзиліт і фарингіт;

- інфекції нижніх дихальних шляхів, наприклад, пневмонія, гострий бактеріальний бронхіт і загострення хронічного бронхіту;

- інфекції сечостатевих шляхів, наприклад, пієлонефрит, цистит та уретрит;

- інфекції шкіри та м'яких тканин, наприклад, фурункульоз, піодермія та імпетиго;

- гонорея: гострий неускладнений гонорейний уретрит і цервіцит;

- лікування бореліозу (хвороби Лайма) на ранній стадії та з подальшою профілактикою пізніх стадій цього захворювання у дорослих і дітей віком від 12 років.

Цефуроксим також випускається у вигляді натрієвої солі (препарат Зінацеф) для парентерального введення. Це дає змогу проводити ступінчасту терапію, використовуючи перехід з парентеральної форми на пероральну форму цефуроксиму, якщо для цього є клінічні показання.

Якщо необхідно, ступінчаста терапія показана в лікуванні пневмонії та при загостренні хронічного бронхіту. Чутливість бактерій до цефуроксиму варіює залежно від регіону і з плином часу.

Протипоказання

Гіперчутливість до бета-лактамних антибіотиків (зокрема до цефалоспоринових антибіотиків, пеніцилінів і карбапенемів в анамнезі).

Дитячий вік до 3-х років (для дітей віком від 3-х місяців до 3-х років слід застосовувати препарат Зіннат, гранули для приготування суспензії для прийому всередину).

Слід дотримуватися обережності при застосуванні пацієнтам із порушенням функції нирок, захворюваннями шлунково-кишкового тракту (у тому числі в анамнезі, а також при виразковому коліті), вагітним жінкам та у період грудного вигодовування.

Перед застосуванням необхідно ретельно зібрати алергологічний анамнез.

У процесі лікування необхідно контролювати функцію нирок, особливо у пацієнтів, які отримують препарат у високій дозі.

У період прийому препарату Зіннат можлива хибнопозитивна реакція сечі на глюкозу.

Як і при використанні інших антибіотиків, прийом препарату Зіннат може призвести до надмірного росту грибів роду Сandida. Тривалий прийом може спричинити ріст нечутливих мікроорганізмів (наприклад, ентерококів та Сlostridium difficile), що може потребувати припинення лікування. Описано випадки виникнення псевдомембранозного коліту при прийомі антибіотиків, ступінь тяжкості якого може варіюватися від легкого до такого, що загрожує життю. Тому необхідно проводити диференціальну діагностику псевдомембранозного коліту у пацієнтів з діареєю, що виникла під час або після курсу лікування антибіотиками. Якщо діарея тривала або має виражений характер, або пацієнт відчуває спазми у животі, лікування препаратом Зіннат має бути негайно припинене і пацієнт має бути обстежений.

Застосування при вагітності та годуванні груддю

Препарат Зіннат слід використовувати у тому випадку, якщо потенційна користь для матері перевищує потенційний ризик для плода та дитини.

Експериментальних доказів ембріопатичних або тератогенних ефектів цефуроксиму аксетилу немає, але так само, як і в разі застосування інших лікарських препаратів, треба проявляти обережність при призначенні його на ранніх термінах вагітності.

Необхідно дотримуватися обережності при призначенні його матерям-годувальницям, оскільки препарат виділяється з грудним молоком.

Спосіб застосування та дози

Таблетки Зіннат слід приймати під час або відразу після їжі. Тривалість курсу лікування визначає лікар. Середня тривалість лікування 7 днів.

При терапії інфекцій дихальних шляхів середнього та легкого ступеня тяжкості дорослі отримують по 250 мг препарату двічі на добу. Діти від 3 до 6 місяців приймають по 40 або 60 мг, від 6 місяців і до 2 років – по 60 або 120 мг, від 2 до 12 років – по 125 мг препарату двічі на добу.

При терапії тяжких інфекцій дихальних шляхів і середньому отиті препарат призначають дорослим по 500 мг двічі на добу, дітям від 3 до 6 місяців – від 60 до 90 мг, від 6 місяців і до 2 років – від 90 до 180 мг, від 2 до 12 років – від 180 до 250 мг двічі на добу.

У терапії інфекцій сечостатевої системи дорослі отримують Зіннат по 125 мг двічі на добу, а при лікуванні пієлонефриту – по 250 мг двічі на добу.

Передозування

При прийомі Зіннату у підвищених дозах у хворого можуть розвинутися збудження центральної нервової системи та судоми.

Для усунення симптомів гострого передозування хворому проводять промивання шлунку і призначають адекватне симптоматичне лікування. В особливо важких випадках показано проведення гемодіалізу.

Побічні ефекти

Під час тривалого лікування Зіннатом у хворого можуть виникнути нудота, діарея, гепатит, холерична жовтяниця, підвищення активності печінкових ферментів, гемолітична анемія, лейкопенія, головні болі, судоми, порушення слуху, сонливість, кропив'янка, шкірні висипання та свербіж шкіри, дисбактеріоз кишківника, вагіноз і кандидоз.

Умови та терміни зберігання

Зіннат зберігають у сухому, захищеному від світла і недоступному для дітей місці. Термін зберігання препарату – 2 роки.

Протокол лікування

Інструкція по застосуванню створена на основі офіційної інструкції виробника та представлена виключно в ознайомчих цілях. Займатись самолікування не рекомендується.

Популярні лікарі

Лабораторії