Аналіз калу: результати аналізу копрограми
Комбінації результатів аналізу копрограми
Сполучна тканина в калі
Чи не виявлена – При нормальному травленні сполучна тканина в калі не виявляється.
Виявлена – Наявність залишків м'ясної їжі говорить про недостатню функцію травних залоз, або про надлишку м'яса в раціоні. Сполучна тканина візуально може нагадувати частини гельмінтів, густу слиз, грибкову інфекцію. Мікроскопія дає уявлення про структуру сполучнотканинних волокон. Діти, які отримують м'ясної прикорм у віці до року, мають в калі велика кількість неперетравлених м'язових волокон.
М'язові волокна не змінені
Чи не виявлені – У нормі при достатній активності травних залоз м'язові волокна в калі відсутні.
Виявлено – Недостатня активність шлункового соку або ферментів підшлункової залози не дозволяє ШКТ переварити м'язові волокна (м'ясо). Наявність незмінених (покреслених) волокон є симптомом гострої недостатності підшлункової залози, наприклад, при панкреатиті. Діти, які отримують м'ясної прикорм у віці до року, мають в калі велика кількість неперетравлених м'язових волокон, так як в цьому віці підшлункова залоза ще не сформована до кінця.
М'язові волокна змінені
Чи не виявлені – У нормі при достатній активності травних залоз м'язові волокна в калі відсутні.
Виявлено трохи – У нормі при достатній активності травних залоз м'язові волокна в калі відсутні. При надлишку м'ясної їжі в калі можуть бути присутніми змінені м'язові волокна в невеликій кількості і збереженні нормальної активності травних залоз.
Виявлено багато – Недостатня активність шлункового соку або ферментів підшлункової залози не дозволяє ШКТ переварити м'язові волокна (м'ясо). При часткової активності виявляються змінені неісчерченние м'язові волокна, частково переварені. Це говорить про збереження підшлункової залози, але може вказувати на наявність запалення (панкреатит).
Нейтральний жир в калі
Не знайдено – У нормі нейтральний жир у калі відсутній.
Виявлено – Порушення перетравлення жирів при відсутності ферментів підшлункової залози і порушення вироблення або виділення жовчі призводить до появи в калі нейтрального жиру.
Жирні кислоти в калі
Чи не виявлені – У нормі вільних жирних кислот в калі бути не повинно.
Виявлено – Жирні кислоти містяться в калі при недостатній активності ферментів підшлункової залози і відсутності виділення жовчі.
мила
Чи не виявлені – Норма
Мила, перевариваемая клітковина, незмінені м'язові волокна, змінені волокна, крохмаль, білірубін, нейтральний жир, жирні кислоти – мила в поєднанні з незміненими і зміненими м'язовими волокнами, клітковиною і крохмалем є ознакою прискореного проходження їжі через шлунково-кишкового тракту, наприклад, при кишкової інфекції, отруєння , посиленій перистальтиці.
Мила, жирні кислоти, нейтральний жир – Відсутність нормальної активності підшлункової залози, зменшення або відсутність виділення жовчі призводить до появи в калі нейтрального жиру, жирних кислот, мив.
неперевариваемая клітковина
Чи не виявлена – При відсутності рослинної їжі в раціоні клітковина в калі відсутній.
Виявлена – Клітковина рослин може перетравитися шлунково-кишковим трактом людини тільки частково, під дією ферментів мікроорганізмів кишечника. В основному клітковина виводиться з калом в незміненому вигляді. Неперевариваемая клітковина – це грубі волокна рослин і стінки клітин їх оболонок. Така клітковина створює обсяг калових мас, а також є губкою, яка адсорбує токсини і виводить назовні. Груба клітковина стимулює перистальтику і поліпшує процеси травлення
перетравлюється клітковина
Чи не виявлена – При нормальному травленні перевариваемая клітковина в калі не виявляється.
Виявлена в невеликій кількості – Варіант норми, допустимо невеликий вміст перевариваемой клітковини у вигляді окремих клітин, не поєднаних між собою.
Виявлена в великій кількості, крохмаль, пінистий кал, реакція кисла – Поява в калі перевариваемой клітковини у великій кількості говорить про недостатню активність підшлункової залози та прискореному просуванні хімусу по травному тракту.
крохмаль
Не знайдено – Крохмаль повинен перетравлюватися повністю під дією амілази слини і підшлункової залози, ферментів кишкової флори.
Виявлено у великій кількості, амілорея - Виявлений в калі крохмаль говорить про нестачу ферментів підшлункової залози або тонкого кишечника. При нормальній кількості ферментів і активності залоз, крохмаль може залишатися в калі в зв'язку з прискореним просуванням по кишечнику. Таке буває при порушеннях моторної функції кишечника або кишкових інфекціях.
Виявлено зерна крохмалю в невеликій кількості – Частково неперетравлений крохмаль може перебувати в калі в зв'язку з надмірним його кількістю в їжі. У такому випадку говорять про відносну ферментної недостатності. При цьому потрібна корекція раціону, збалансоване харчування.
йодофильная флора
Чи не виявлена – Нормальна флора кишечника більш ніж на 90% повинна складатися з лакто і біфідум-бактерій. Йодофильная флора при цьому в калі не виявляється.
Виявлена – йодофильная флора кишечника – це бактерії, які фарбуються в темний колір препаратами йоду. Це коки, палички, дріжджі, які відповідальні за процеси гниття і бродіння в кишечнику. У нормі вони становлять менше 10% кишкової флори. При зміні співвідношення лактобактерій, біфідумбактерій і йодофільних мікроорганізмів, процеси травлення в кишечнику порушуються. Це проявляється здуттям чи інтоксикацією. Зміни в складі бактерій можуть бути пов'язані зі складом харчування. Надмірна кількість простих вуглеводів підтримує бактерії, які отримують енергію за рахунок бродіння. Надлишок білка – провокує розвиток гнильної флори.
Виявлена йодофильная флора, м'язові волокна змінені, реакція лужна, колір темно-коричневий - Недостатня активність травних залоз призводить до того, що в кишечник потрапляють не до кінця переварений химус, що створює сприятливі умови для розвитку йодофільной флори. Надлишок тваринного білка в харчуванні і недостатнє його перетравлення провокує розвиток гнильної флори.
Виявлена йодофильная флора, перевариваемая клітковина, крохмаль, реакція кисла – Порушені процеси розщеплення вуглеводів в результаті недостатньої активності підшлункової залози. Неперетравлені або частково переварені клітковина і крохмаль, надлишок простих вуглеводів створюють середовище для розмноження йодофільной флори.
Слиз у калі
Чи не виявлена – У нормі слиз в калі не виявляється як окрема структура, а повністю змішується з ним.
Виявлена – При підвищеному виділенні слизу вона виявляється в калових масах як прожилки і нальоти світло-жовтого або білого кольору. Так може бути при кишкової інфекції, доброкачественном або злоякісному освіту в кишечнику.
У дітей до року надлишок слизу в калі – норма, так як кишечник ще тільки пристосовується до роботи. Збільшення кількості слизу може бути при порушенні балансу мікрофлори, і при введенні прикорму, до якого дитина ще не готовий.
Епітелій в калі
Не знайдено – Норма
Виявлено в невеликій кількості – У нормі невелика кількість клітин плоского і циліндричного епітелію може бути присутнім в калі. Це відбувається в результаті механічної дії калових мас на стінки травного тракту.
Виявлено у великій кількості, кал коричневий з червоними нальотами, еритроцити - При підвищеній кількості епітеліальних клітин можна судити про запальний процес шлунково-кишкового тракту. Плоский епітелій потрапляє в кал з нижнього відділу прямої кишки. Зазвичай разом з епітелієм в цьому випадку присутні еритроцити або кров. Так може бути при запорах, геморої, тріщині.
Виявлено у великій кількості, слиз, перевариваемая клітковина, змінені волокна, крохмаль, пінистий кал, напіврідка консистенція, рідка консистенція, кашкоподібний - При підвищеній кількості епітеліальних клітин можна судити про запальний процес шлунково-кишкового тракту. Виявлення циліндричного епітелію говорить про запалення у верхніх відділах кишечника, рівень запалення допомагають визначити інші зміни копрограми.
Лейкоцити в калі
Чи не виявлені / поодинокі – Поодинокі лейкоцити в калі можуть бути присутніми у здорової людини.
Поодинокі лейкоцити, слиз, кал коричневий в яскраво-червоними нальотами – Зміни характерні для запалення прямої кишки, геморою.
Виявлені у великій кількості, циліндричний епітелій – Наявність великої кількості лейкоцитів говорить про гострий або хронічному запаленні травного тракту. Циліндричний епітелій вказує, що швидше за все вогнище запалення знаходиться в дванадцятипалій кишці або верхніх відділах тонкого кишечника.
Виявлені у великій кількості, плоский епітелій, слиз – Велика кількість лейкоцитів і наявність плоского епітелію вказує на запалення прямої кишки, можливо пухлина або наявність поліпів.
Еритроцити в калі
Чи не виявлені – в нормі відсутні
Виявлено змінені еритроцити у великій кількості, кал чорного кольору – Присутність змінених еритроцитів в калі є наслідком шлункової кровотечі, або кровотечі з дванадцятипалої кишки. Кількість виявленої крові говорить про інтенсивність кровотечі. Густий чорний кал вказує на невідкладний стан, інтенсивна кровотеча.
Виявлено еритроцити у великій кількості, кал темно-коричневий, червоно-коричневий – При кровотечах в тонкому кишечнику еритроцити / кров в калі встигають частково змінитися, набуваючи темно-червоний або коричневий колір.
Виявлено незмінені еритроцити у великій кількості – При кровотечах з товстого кишечника і прямої кишки еритроцити залишаються в калі в незміненому вигляді.