Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Склад та форма випуску

Мукалтин випускається у формі сіро-бурих двоопуклих таблеток з вкрапленнями, з ризиком посередині. Активна складова таблеток – екстракт алтею лікарського (Extractum herbae Althaeae officinalis).

Також у препараті присутні допоміжні речовини.

Показання

Мукалтин – це відхаркувальний та мокророзріджувальний лікарський засіб. Воно застосовується полегшення кашлю при хворобах нижніх відділів респіраторних (дихальних) шляхів. Пігулки мають виражену відхаркувальну дію, яка реалізується за рахунок стимуляції роботи бронхіальних залоз. В результаті відбувається додаткове вироблення слизових виділень, консистенція слизу стає більш рідкою, а в'язке та липке мокротиння розріджується. Також препарат сприяє збільшенню активності миготливого (війчастого) епітелію, завдяки чому спостерігається відносно швидке виведення розріджених патологічних слизових утворень з дихальних каналів та бронхів у процесі кашлю. Крім того, Мукалтин має помірну протизапальну дію, обволікає слизовий прошарок дихальних шляхів, завдяки чому утворюється захисна плівка і не відбувається подразнення слизової оболонки, швидко відновлюються пошкоджені тканини.

Мукалтин призначається при "грубому" вологому кашлі (непродуктивному), коли мокротиння відкашлюється насилу, а також при сухому кашлі для того, щоб перевести його в продуктивний вологий і м'якіший. Важливо розуміти, що цей препарат не усуває кашель, він лише полегшує його.

Застосовують ці ліки тільки тоді, коли кашель супроводжує хвороб нижніх дихальних шляхів, а при захворюваннях верхніх відділів дихальних шляхів прийом протикашльових засобів не доцільний.

Мукалтин показаний до застосування при наступних станах/захворюваннях:

  • запалення легень (пневмонії);

  • обструктивному бронхіті, у тому числі його хронічній формі;

  • запалення слизової трахеї (трахеїту), бронхів (бронхіті), трахеобронхіті;

  • емфіземі легень (патологічному розширенні повітряних просторів бронхіол);

  • бронхоектатичної хвороби (хронічному нагножувальному процесі в розширених, деформованих бронхах);

  • туберкульозі легень із ознаками бронхіту;

  • бронхіальну астму;

  • пневмоконіозі (професійному захворюванні легень, викликаному вдиханням виробничого пилу, що характеризується розвитком у них фіброзного процесу);

  • бронхоектаз (локальному розширенні бронхів);

  • інших гострих/хронічних захворюваннях.

Протипоказання

Дані рослинні ліки практично не мають протипоказань. Мукалтин не можна призначати дітям або дорослим при гіперчутливості ( алергії ) до алтею лікарському, іншим рослинам сімейства Мальвові, допоміжним компонентам. Також ці ліки не застосовують у дітей до 3 років, особливо з гострою виразковою хворобою, ерозіями шлунка/12-палої кишки.

Щоб уникнути труднощів з відкашлюванням мокротиння, що вже відокремилося, Мукалтин не слід застосовувати паралельно з протикашльовими фармакологічними засобами, зокрема препаратами, що містять кодеїн.

Застосування при вагітності та годуванні груддю

Допускається застосування Мукалтину при вагітності, але тільки під контролем лікаря.

З урахуванням присутності в ліках екстракту алтею його слід обережно приймати в першому триместрі.

Схема дозування даного препарату при вагітності визначається лікарем і зазвичай не відрізняється від загальної схеми дозування для дорослої людини (1 – 2 таблетки х3 – 4 рази на день перед їдою).

Спосіб застосування таблеток при вагітності аналогічний стандартному, проте іноді рекомендується не розсмоктувати таблетку, а приймати її подрібненою, запиваючи склянкою теплої води (кип'яченої), щоб уникнути диспепсичних явищ. Перед початком прийому необхідна консультація лікаря.

Спосіб застосування та дози

Мукалтин необхідно приймати за 30 – 60 хвилин до передбачуваного прийому їжі. Традиційно таблетку розсмоктують у роті до її повного розчинення. Можна також розчинити необхідну дозу препарату в 200 мл теплої води, соку, іншого напою (це буде особливо доречним для лікування дітей, а також людей, які не переносять смак ліків).

Дорослій людині зазвичай потрібно 1 – 2 таблетки (50 – 100мг) на один прийом, а кількість добових прийомів коливається від 3 до 4. Дітям від 12 років, підліткам показано "доросле" дозування. Дітям 3 – 12 років дозу прописує лікар – зазвичай він призначає прийом 1 таблетки х3 рази/день (кожні 4 години), a дітям 1 – 3 років – 0,5 – 1 таблетки х3 рази/день, дітям до року – 0,5 таблетки х3 рази/день.

Тривалість лікувального курсу залежить від тяжкості перебігу хвороби (гостроти симптомів), швидкості появи лікарського ефекту і зазвичай становить 7 – 14 днів. У період прийому таблеток для прискорення терапевтичної дії рекомендується приймати великий об'єм рідини.

Мукалтин можна призначити одночасно з іншими фармакологічними засобами, що використовуються для лікування бронхолегеневих захворювань.

Препарат не застосовують одночасно з фармакологічними засобами, що містять кодеїн, інші протикашльові засоби, оскільки це ускладнить відкашлювання розрідженого мокротиння.

Передозування

Випадків передозування цими ліками не описано. Можливі типові ознаки передозування ліками: позиви до блювання, розлади випорожнень (діарея або запор), біль/дискомфорт у животі.

При передозуванні необхідно негайно звернутися за медичною допомогою.

Лікувальні заходи: слід штучно викликати блювоту або негайно промити шлунок зондом (у перші кілька годин після прийому таблеток). Показано симптоматичне лікування, адекватне стану хворого.

Побічні ефекти

Побічна дія лікарського засобу Мукалтін виражена слабко. Можливе виникнення диспепсичних явищ у вигляді печії, нудоти, відчуття дискомфорту у надшлунковій ділянці.

Існує мала ймовірність алергічних реакцій, що проявляються уртикарними висипаннями (кропивницею), свербінням, подразненням шкірних покривів, гіперемією (почервонінням) шкіри, задишкою, розвитком алергічного нежитю. Не виключені і більш грізні прояви алергії: набряк Квінке (набряк обличчя або його частини, що швидко розвивається, язика, очей, губ, гортані – з порушенням прохідності дихальних шляхів), анафілактичний шок (виявляється різким падінням артеріального тиску, сильним свербінням шкіри, швидко поширюється шкірі, блювотою, рідким випорожненням, втратою свідомості, розладом роботи життєво важливих органів, утрудненим і галасливим диханням, блідістю/синюшністю шкіри, різким звуженням гортані, бронхів, що призводить до гострої скрути дихання).

Умови та термін зберігання

Зберігати таблетки потрібно в оригінальній (фабричній) упаковці з дотриманням температурного режиму (до 20 ° C – на верхній полиці холодильника), захист від прямого променів сонця. Максимальний термін придатності вказаний на упаковці (зазвичай становить два роки).

Батьки зобов'язані забезпечити безпеку своїх дітей, обмеживши доступ до ліків.

Протокол лікування

Інструкція по застосуванню створена на основі офіційної інструкції виробника та представлена виключно в ознайомчих цілях. Займатись самолікування не рекомендується.

Популярні лікарі

Лабораторії