Склад і форма випуску
Тетрациклін виготовляється в таблетках, капсулах і мазі для місцевого нанесення. Діючий компонент препарату – тетрацикліну гідрохлорид.
Показання
Тетрациклін використовують у терапії спричинених чутливою до тетрацикліну мікрофлорою запально-інфекційних захворювань, таких як бронхіт, пневмонія, ангіна, емпієма плеври, холецистит, пієлонефрит, кишкова інфекція, ендометрит, ендокардит, сифіліс, простатит, бруцельоз, гонорея, гнійні інфекції м'яких тканин, рикетсіози, трахома, остеомієліт, блефарит, кон'юнктивіт, акне.
Крім цього, препарат використовується для попередження розвитку післяопераційних інфекційних ускладнень.
Протипоказання
Тетрациклін не призначають хворим, у яких було виявлено підвищену чутливість до тетрацикліну гідрохлориду та споріднених до нього антибіотиків. Препарат не використовується в терапії грибкових інфекцій і його не призначають вагітним і жінкам, які годують груддю.
З особливою обережністю слід поставитися до призначення препарату хворим, у яких виявлено ниркову недостатність, лейкопенію і є в анамнезі алергічні реакції.
У зв'язку з тим, що останнім часом широко поширені штами стійкі до тетрацикліну, препарат використовується дуже рідко.
Тетрациклін не використовується для лікування дітей віком до 8 років, оскільки його прийом може стати причиною незворотної зміни кольору зубної емалі.
Під час прийому Тетрацикліну для профілактики гіповітамінозу хворі повинні приймати вітаміни груп К і В.
На час лікування Тетрацикліном хворий повинен відмовитися від вживання молочних продуктів, оскільки вони перешкоджають адсорбції антибіотика.
Застосування під час вагітності та годування груддю
У зв'язку з тим, що тетрацикліну гідрохлорид здатний проникати крізь плацентарний бар'єр і спричиняти гіпоплазію зубної емалі, пригнічувати ріст кісток скелета плода та змінювати на тривалий час колір зубів, а також спричиняти розвиток жирової інфільтрації печінкової тканини, використання Тетрацикліну в терапії жінок на стадії лактації та вагітності є неможливим.
Спосіб застосування та дози
Тетрациклін приймають перорально по 250 або 500 мг через кожні 6 годин. Найвища добова доза для дорослих 4 г. Дітям, яким виповнилося 8 років, призначають препарат по 25 або 50 мг на кг маси тіла через кожні 6 годин.
При використанні препарату у вигляді мазі її накладають тонким шаром на уражену ділянку шкіри від 3 до 5 разів на добу. За необхідності можливе нанесення мазі під слабку пов'язку.
Передозування
При пероральному прийомі Тетрацикліну в підвищених дозах у хворих спостерігається посилення побічних ефектів. При місцевому нанесенні препарату передозування неможливе.
Побічні ефекти
У деяких хворих під час прийому Тетрацикліну спостерігається розвиток нудоти, блювання, абдомінальних болів, анорексії, порушення випорожнення, сухості слизової оболонки рота, глоситу, езофагіту, зміна кольору зубів та язика, підвищення активності печінкових ферментів, запаморочення, головного болю, анемії, фотосенсибілізації та алергічних реакцій.
Умови та терміни зберігання
Тетрациклін зберігають у прохолодному, захищеному від світла і дітей місці. Термін зберігання препарату – 3 роки.