ГГТП (гама-глутамілтранспептідаза)

ГГТП (гама-глутамілтранспептідаза)

Загальна інформація

Жовч виробляється клітинами печінки і виділяється по системі жовчних канальців, які формують печінкові протоки, що виходять за межі печінки, і що утворюють загальний жовчний протік, що впадає в тонкий кишечник. Жовч потрібно організму для всмоктування жирів, які надходять в травну систему з їжею. Крім цього, виділення жовчі стимулюють деякі медикаментозні засоби. Вироблення жовчі відбувається постійно, але надходить вона в кишечник тільки під час і після їжі, весь інший час вона накопичується в жовчному міхурі.

Гамма-глютамілтранспептидази є ферментом, який міститься в клітинах печінки і жовчовивідних шляхів і є каталізатором певних біохімічних реакцій. Дана речовина в крові не виявляється, проникнення гамма-глютамілтранспептидази в кровотік можливо тільки в разі руйнування клітин печінки. У нормі деяка частина клітин печінки оновлюється, в зв'язку з чим в крові підвищується деяка активність ГГТ. У разі руйнування значної кількості клітин печінки активність ГГТ значно зростає.

Аналіз на ГГТ є найчутливішим щодо холестазу (застою жовчі). Активність ГГТ при порушенні відтоку жовчі, наприклад, при конкрементах в жовчних протоках, збільшується набагато раніше, ніж активність лужної фосфатази. Дане підвищення є неспецифічним, так як воно виявляється при більшості гострих патологій печінки і жовчних шляхів, наприклад, при гострому вірусному гепатиті, раку печінки. Як правило такий результат не дуже інформативний при встановленні конкретного недуги або стану, яке спровокувало пошкодження печінки.

Іноді активне вироблення ГГТ ініціюються прийомом алкоголю, тому у осіб, що зловживають спиртним, активність цього ферменту може бути підвищена навіть при відсутності захворювань печінки. Стимуляція вироблення ГГТ може бути пов'язана з прийомом деяких медикаментозних засобів, таких як фенобарбітал і парацетамол.

ГГТ також може виявлятися в нирках, селезінці, підшлунковій залозі, головному мозку, простаті, збільшення її активності може виникати не тільки при порушенні роботи печінки, а й усіх перерахованих вище органів.

показання

Визначення рівня ГГТ в крові може застосовуватися:

при підозрі на захворювання печінки і жовчних ходів, особливо в разі ймовірної закупорки жовчовивідних шляхів при каменях в жовчних протоках або при пухлини підшлункової залози;

для моніторингу ефективності лікування алкоголізму або алкогольного гепатиту;

виявлення захворювань, що вражають жовчовивідні шляхи, наприклад, первинного біліарного цирозу і первинного склерозирующего холангіту;

для виявлення причин, які викликали підвищення активності лужної фосфатази, на тлі захворювань печінки або кісткової тканини;

для моніторингу стану пацієнтів, які страждають захворюваннями, при яких відзначається підвищення ГГТ або для оцінки ефективності їх терапії.

Отримані результати

Показники визначення рівня ГГТ в крові вимірюються в Од / л.

референсні значення

передбачувані хвороби

Підвищення активності ГГТ може бути пов'язано з:

ураженням печінки і жовчовивідних шляхів;

на механічну жовтяницю, що виникла на тлі непрохідності жовчовивідних проток;

наявністю каменів у жовчних проток або рубців жовчних проток після хірургічних втручань;

пухлинного ураження жовчних проток.

раку головки підшлункової залози, раку шлунка при механічному стисненні загальної жовчної протоки, через який жовч потрапляє в дванадцятипалу кишку;

хронічного алкоголізму ;

раку печінки, метастазів пухлин інших органів в печінку;

цирозу печінки ;

гострого та хронічного гепатиту різної етіології, в тому числі і алкогольного;

інфекційного мононуклеозу;

первинного біліарного цирозу і первинного склерозирующего холангіту – рідкісного захворювання, що зустрічаються у дорослих людей і пов'язаного з аутоімунним пошкодженням жовчних ходів. Даний недуга супроводжуються виникненням вкрай високою активністю ГГТ і лужної фосфатази.

Підвищення активності ГГТ може бути обумовлено ожирінням.

Тривалий прийом аскорбінової кислоти може стає причиною зниження активності ГГТ.

Лікар-консультант

Визначення рівня ГГТ1 може бути призначене лікарем загальної практики, терапевтом, гастроентерологом, інфекціоністом, гематологом, ендокринологом і хірургом.

Популярні лікарі

Лабораторії