Дослідження ліквору: макроскопія, колір, цитологія, клітини крові

Дослідження ліквору: макроскопія, колір, цитологія, клітини крові

Макроскопічну дослідження спинномозкової рідини

Лабораторні дослідження ліквору дозволяють оцінити стан центральної нервової системи.

Для аналізу беруть порцію спинномозкової рідини методом пунктирування – точкового проколу в області поперекового відділу спинного мозку. Отриманий пунктат розподіляють в трьох пробірках.

Для вичерпної діагностики проводять макроскопическое дослідження, цитологічне, біохімічний аналіз, бактеріологічний посів, і бактеріоскопію.

прозорість

Спинномозкова рідина здорової людини прозора, і візуально не відрізняється від води. Для визначення кольору її порівнюють з еталоном – дистильованою водою в пробірці при хорошому освітленні. Якщо прозорість недостатня, або ліквор очевидно мутний, то припускають патологічний процес.

Для визначення природи помутніння спинномозкову рідину піддають центрифугированию. Якщо після центрифуги ліквор залишається мутним, то це є ознакою бактеріального обсіменіння, якщо випав осад і рідина стала прозорою – наявність формених елементів, клітин крові.

колір

Прозорий ліквор безбарвний. При появі світло-червоного, рожевого, бурого або жовтого відтінку говорять про ксантохроміі. Такий колір ліквор набуває при попаданні в ліквор гемоглобіну з еритроцитів. Різні відтінки обумовлені змінами гемоглобіну, в результаті чого можуть утворитися білірубін, оксигемоглобін і метгемоглобін.

Жовтий відтінок ліквору надає білірубін з гемоглобіну.

Рожевий – оксигемоглобін.

Помаранчевий – білірубін з оксигемоглобіну

Темний, бурий колір – це метгемоглобін, який вивільняється з гематом після крововиливу в мозок, в субарахноїдальний простір, при крововиливі з проривом в ліквор, при інсульті, пухлинах мозку.

Червоний колір це домішка крові в лікворі. При дослідженні ліквору є поняття "колійна кров" – це кров, яка потрапила в спинномозкову рідину в момент проколу голкою.

Для позначення інтенсивності ксантохроміі ліквору прийнято використовувати 4 ступеня за кількістю плюсів. 4 плюса – різко виражена ксантохромия, 3 плюса – виражена, 2 плюса – помірна, 1 плюс – слабка.

Цитологічне дослідження ліквору

Клітини в лікворі

Норма вмісту лейкоцитів в лікворі дорослої людини – 5-6 в одному мм3, у новонародженого і до 9 місяців – до 20 в мм3.

Кількість до одного року – 14-15

Від 1 року до 2-х років – до 14

Від 2х до 5 років – 10-12

Від 5 до 7 років – 8-10

Від 7 до 10 – 6-8

плазматичні клітини

Присутні в лікворі тільки при важких затяжних інфекціях ЦНС: туберкульозному менінгіті, енцефаліті різної патології, розсіяному склерозі. Важкий стан після операції, при тривалому неефективному загоєнні рани також пов'язане з наявністю плазматичних клітин в лікворі.

тканинні моноцити

У нормі можуть зустрічатися в одиничному кількості. Збільшення їх числа супроводжує хронічним інфекціям ЦНС: туберкульоз, нейросифилис, розсіяний склероз, ішемія мозку.

макрофаги

З'являються в спинномозковій рідині при запаленні або травмі ЦНС. Вони очищають ліквор від патологічних включень, поглинаючи їх. Макрофаги при пухлинах в шлуночках мозку є завжди. Їх наявність в післяопераційному періоді є ознакою нормального відновлення.

нейтрофіли

Можуть знаходитися в лікворі при запальних процесах в ЦНС. Змінені нейтрофіли є ознакою закінчення запалення.

зернисті кулі

Це макрофаги з краплями жиру в цитоплазмі. З'являються в лікворі з вогнищ розпаду тканин мозку, частіше при пухлинах мозку.

еозинофіли

З'являються в лікворі при сифілісі, туберкульозі, вірусному менінгіті, підпавутинних крововиливах, пухлинах мозку, цістцеркозе. Реакція на чужорідний білок.

епітеліальні клітини

З'являються в лікворі при пухлинах ЦНС.

пухлинні клітини

Клітини, які відокремилися від пухлини в мозку і потрапили в ліквор.

Популярні лікарі

Лабораторії