Аналіз сечі: все про аналізі сечі

Аналіз сечі: все про аналізі сечі

Один з рутинних і дуже інформативних лабораторних методів дослідження. Як правило, призначається при будь-якої патології, і як профілактичний метод обстеження. Показники, які досліджують при ОАМ, можуть дати уявлення про наявність запалення і його характері, стан нирок і сечовивідних шляхів, показати можливу системну патологію.

Техніка забору сечі є основою для отримання коректних результатів аналізу. Обов'язково необхідно провести туалет статевих органів перед збором сечі, і зібрати матеріал в стерильний контейнер. У такому випадку аналіз покаже справжній стан організму, і зможе бути інструментом для постановки діагнозу і контролю лікувального процесу.

Показники

Колір сечі

У нормі колір сечі може бути в межах від світло-солом'яного до бурштинового відтінку, і визначається пігментами крові, і концентрацією розчинених речовин. Якщо людина п'є багато води, то колір сечі стає світліше. Ранкова сеча зазвичай більш насиченим, ніж наступні порції. Це пов'язано з нічним утриманням від сечовипускання. Також деякі продукти і ліки можуть змінювати колір сечі, і це ніяк не впливає на інтерпретацію загального аналізу. Прийом антибактеріальних препаратів групи цефалоспоринів забарвлює сечу в світло-червоний колір, сульфаніламідів – в коричневий. 5-НОК, рибофлавін, фурагин роблять сечу яскраво-жовтою.

При захворюваннях печінки і жовчного міхура сеча стає коричневою, кажуть про колір пива, або жовто-зеленої.

Брудно-червоний колір, колір м'ясних помиїв – запалення нирок, колір говорить про наявність крові в сечі.

Молочно-білий відтінок – висока концентрація жирів і фосфатів.

При руйнуванні еритроцитів і гемолітичної анемії сеча стає майже чорного кольору.

При поліурії – занадто частому сечовипусканні – сеча стає безбарвною. Такий стан може бути симптомом пієлонефриту, цукрового діабету, нецукрового діабету.

прозорість

У нормі сеча повинна бути прозорою. При цьому допускається невеликий осад при відстоюванні кілька годин.

Каламутна сеча протягом декількох днів говорить про запальний захворюванні. Сеча каламутніє при наявності в ній великої кількості лейкоцитів, еритроцитів, епітеліальних клітин і слизу, бактерій, солей.

Тому здавати аналіз сечі слід відразу після її забору. Це допоможе уникнути хибних висновків і встановити правильний діагноз.

Питома вага сечі

Одна з основних характеристик якості сечі – питома вага. Цей показник говорить про відносну щільності сечі і відображає систему фільтрів функцію нирок.

Норма питомої ваги – 1012-1025 для дорослих, і 1004-1005 для дітей.

Показник може коливатися протягом дня в залежності від якості з'їденої їжі і кількості випитої води.

Діагностичним критерієм є присутність білка і глюкози в сечі, які підвищують її питома вага.

Для якісного аналізу застосовують пробу Земніцкого: збір усієї сили протягом доби, з оцінкою щільності кожної порції.

рН-реакція сечі

У нормі сеча дорослої людини має слабокислу або нейтральну реакцію. Реакція сечі багато в чому залежить від складу харчування. Якщо переважають рослинні продукти, то реакція зміщується в бік лужної (до 8,0), якщо тваринний білок – стає більш кислою (до 4,5).

Кисле середовище більш розташовує для розмноження хвороботворних бактерій, при цьому закислення сечі також вказує на наявність запального процесу.

Відразу після народження сеча у дитини має кислотність pH 5,4-5,9, при грудному вигодовуванні – 6,9-7,8, при штучному вигодовуванні – 5,4-6,9.

Для об'єктивності та інформативності показника рН реакцію сечі рекомендується перевіряти три рази на добу протягом трьох днів.

Білок в сечі (протеїни)

У нормі білка в сечі здорової людини бути не повинно. Однак допускається невелика кількість 0,033 г / л, що може вказувати на високу фізичне навантаження напередодні забору сечі, прийом сирої білкової їжі, наприклад, сирих яєць або великої кількості молока.

Наявність невеликої кількості білка в сечі новонародженого є нормою (при відсутності інших насторожують симптомів).

Білок в сечі – протеїнурія – з'являється при запальних захворюваннях нирок, пухлинах, важких запальних процесах в організмі.

Наявність певної кількості білка при вагітності є допустимим, і розглядається як варіант норми. Проте, в першому триместрі це свідчить про явну або приховану патології нирок, і вимагає додаткового обстеження і спостереження вагітної у нефролога. Наявність великої кількості білка в другому-третьому триместрі – ознака гестозу. У цьому випадку жінка повинна бути негайно госпіталізована.

Глюкоза (цукор в сечі)

Нормальна сеча здорової людини не повинна містити цукор. Те мінімальна кількість, яке в нормі присутній, не може бути виявлено за допомогою стандартних лабораторних досліджень. При рясному прийомі солодкої їжі може одноразово виявлятися невелика кількість глюкози, що в загальному допустимо, але також має стати приводом для повторного обстеження.

Цукор в сечі – класичний симптом цукрового діабету.

Фільтруюча здатність нирок має свої межі, і коли кількість глюкози в крові збільшується в два рази в порівнянні з нормою і більше – надлишок глюкози виводиться з сечею. Для об'єктивного висновку необхідно досліджувати також і рівень глюкози крові.

Кетонові тіла (ацетон в сечі)

У нормі кетонові тіла в сечі виявити не вдається, тому вважається, що вони відсутні.

Кетонові тіла утворюються при розпаді жиру, і виявляються при порушенні обміну речовин. У нормі організм витягає енергію з глюкози, або глікогену – запасів глюкози в печінці. Коли це стає неможливим, всі запаси вичерпані і глюкоза не надходить – енергія починає вироблятися з жирів. В процесі утворюються речовини, що мають характерний запах. Наявність ацетону в сечі у дитини може пояснюватися виснаженням і надмірним фізичним навантаженням. Діагностичною ознакою цукрового діабету є наявність в сечі кетонових тіл разом з глюкозою.

Важкі інтоксикації, з рясною блювотою і діареєю також супроводжуються кетоновими тілами в аналізі сечі.

Є три рівні градації наявності кетонових тіл в сечі: слабо позитивна +, позитивна ++ або +++, різко позитивна ++++. Виразність патологічного процесу прямо впливає на кількість ацетону в сечі.

Білірубін і уробилин

Жовчні пігменти в сечі.

Наявність білірубіну в сечі говорить про важкі патологічних процесах в печінці, з порушенням структури її тканини: цироз, гепатит, рак печінки. Також може виявлятися після операцій на печінці та жовчовивідних шляхах.

У нормі допускається концентрація жовчного пігменту уробилиногена в сечі, і становить 17 мкмоль / л. Його кількість збільшується при підвищеному розпаді еритроцитів, що може бути викликано різними захворюваннями, в тому числі і важкими інфекціями.

гемоглобін

Поява в сечі червоного пігменту крові у великій кількості говорить про гемолизе еритроцитів в судинах. Якщо пігмент потрапляє в сечу вже після розпаду еритроцитів, то осаду не утворюється, а сеча рівномірно червоно-чорного кольору, лакова.

Руйнування еритроцитів в судинах – це важке ускладнення, яке може розвиватися при переливанні несумісної крові, злоякісний перебіг інфекційних захворювань, важких травмах і опіках, отруєнні отрутами.

епітелій

Епітеліальні клітини постійно оновлюються і слущиваются. Клітини, які вистилають сечовивідні шляхи, після відмирання виводяться із сечею. Тому поодинокі кількості епітеліальних клітин в аналізі сечі – це норма.

Збільшення кількості плоского і перехідного епітелію в сечі говорить про запалення сечовивідних шляхів.

Якщо в сечі виявлено клітини епітелію нирок – то це ознака запаленні ниркової тканини, отруєнні, порушення кровообігу в нирках.

лейкоцити

У нормі лейкоцити в сечі виявляються в кількості 0-5 штук для жінок, і 0-3 для чоловіків. Кількість лейкоцитів, що перевищує цю норму може говорити про запалення в органах сечової системи, і називається лейкоцитурія.

Кількість лейкоцитів є прямо пропорційним вираженості запального процесу, і впливає на ступінь прозорості сечі. Надмірно велика кількість лейкоцитів називається пиурия – гній в сечі. Цей стан також є маркером тяжкості запалення.

При невірній техніці забору сечі у жінок, може визначатися велика кількість лейкоцитів, яке насправді не має нічого спільного з запальними процесами сечової системи.

еритроцити

Еритроцити можуть іноді бути присутнім в сечі здорової людини в кількості 1-2 штук. Якщо їх більше – говорять про микрогематурии, якщо ж сеча при цьому забарвлюється в рожевий або червоний колір – це макрогематурия.

Незмінені, свіжі еритроцити в сечі можуть бути присутніми при нейтральній або слабокислою реакції рН.

Якщо реакція сечі кисла, то еритроцити знебарвлюються, і тоді говорять про наявність вилужених еритроцитів.

Про те, що еритроцити потрапили в сечу з ниркових судин, може говорити наявність одночасно з ними в сечі циліндрів і білка.

Еритроцити короткочасно можуть з'являтися в сечі при травмі або надмірному фізичному навантаженні.

циліндри

Наявність циліндрів завжди є діагностичною ознакою запалення канальців нирок. Циліндри є конгломерат з білка, клітин епітелію, частинок жиру, клітин крові. Характерну форму вони набувають завдяки тому, що повністю заповнюють собою просвіти ниркових канальців, і є їх зліпками. Циліндри утворюються при гломерулонефриті, пієлонефриті, діабетичної нефропатії, амілоїдозі нирок.

Гіалінові циліндри – в нормі в кількості 1-2 можуть виявлятися у здорової людини. Складаються повністю з білка. Якщо їх кількість більше – це говорить про патологічному процесі в ниркової тканини.

Зернисті циліндри – утворюються з білка і клітин епітелію ниркових канальців. Свідчать про гострий запальний захворюванні нирок, діабетичної нефропатії.

Воскові циліндри – недиференційовані за структурою, але до складу входять клітини епітелію канальців і білок. Ознака важкого хронічного запалення нирок, завжди несприятливий.

Еритроцитарні циліндри – утворюються з білка і еритроцитів при прямому ураженні ниркових судин.

Лейкоцитарні циліндри – білок разом з лейкоцитами. Є ознакою пієлонефриту.

Епітеліальні циліндри – клітини епітелію, що відшарувалися у великій кількості. Ознака гострого гломерулонефриту і не запальних захворювань нирок.

Циліндроїда – не повноцінною циліндри, без вмісту білка. Складаються тільки з слизу. Зустрічаються в нормі.

слиз

У нормі допустимо невеликий вміст слизу в сечі. Часто цей показник говорить про наявність каменів в нирках або сечовивідних шляхах.

Слиз в сечі здорової жінки може потрапити з статевих шляхів.

Також збільшення кількості слизу є неспецифічним ознакою запальних процесів сечової системи.

солі

Надлишок солей в сечі може бути варіантом норми. Проте, при отриманні такого аналізу необхідно додатково обстежитися на наявність обмінних захворювань.

Популярні лікарі

Лабораторії