Посів сечі на аеробні та анаеробні бактерії з визначенням чутливості до антибіотиків

Посів сечі на аеробні та анаеробні бактерії з визначенням чутливості до антибіотиків

Загальна інформація

Мікробіологічне дослідження сечі рекомендується проводити при запальних ураженнях сечостатевої системи. Дане дослідження спрямоване на визначення етіологічної ролі мікроорганізмів в розвитку захворювання. У процесі дослідження проводять визначення виду виявленої мікрофлори, ступеня бактеріурії, періодичності їх виділення, визначення чутливості виявлених культур до антибіотиків.

У разі запального ураження сечостатевих органів в сечі можуть виявлятися стрептококи, стафілококи, ешерихії (E. coli), протей, клебсієла, ентерококи, дріжджоподібні гриби. Досить часто в сечі виявляється Morganella morganii, Citrobacter freundii complex, Enterococcus faecalis, Klebsiella oxotoca, Kluyvera ascorbata, Proteus mirabilis, зростання яких в нормі не визначається. При моніторингу якості терапії матеріал для посіву беруть на 5 ілі7 день після початку лікування антибіотиками.

Лабораторне дослідження і посів сечі використовуються для діагностики інфекційного ураження сечостатевої системи, переважно інфекції сечового міхура. У нормі присутня в нирках і сечовому міхурі сеча є стерильною, однак в пробі сечі, яку беруть на дослідження, можуть виявлятися різні мікроорганізми, що обумовлено присутністю бактерій в уретрі, а також на зовнішніх статевих органах. У здорових осіб сечові шляхи від нирок до останньої третини уретри в нормі не містять бактерій, в слідстві чого сеча в сечовому міхурі стерильна. Але бактерії присутні на шкірі промежини або в калі можуть проникати в уретру. У зв'язку з цим мікрофлора в більшості випадків виявляються в нижній третині уретри, але при цьому вона не викликає розвитку патологічних симптомів. У разі бактериурии найчастіше домінує якийсь один вид бактерій, присутність двох і більше видів бактерій, може вказувати на забруднення сечі при взятті проби. При проведенні одноразового дослідження відсутність в сечі мікрофлори не виключає наявність інфекції, в разі отримання сумнівних результатах посіву потрібно провести підрахунок колоній в 1 мл сечі.

При отриманні сумнівних результатів бактеріологічного дослідження сечі з середньої порції і клінічної необхідності забір сечі необхідно проводити за допомогою надлобковій пункції, що є «золотим стандартом» у разі відсутності чіткої клінічної картини патології, полімікробна інфікуванні, виявлення невеликої кількості бактерій.

показання

Дане дослідження застосовується:

дли діагностика інфекційного ураження сечостатевих шляхів;

для максимально ефективного підбору антибіотиків для призначення коректної терапії;

для контролю за обсемененностью сечі після проведення катетеризації сечових шляхів.

Отримані результати

Ступінь бактеріурії кількісно визначають, як кількість колонієутворюючих одиниць (КУО) в 1 мл сечі.

Більшість авторів, пропонують наступний варіант оцінки трактування результатів мікробіологічного дослідження:

при виділенні мікроорганізму в монокультурі та титрі T> 10 5 КУО / мл цей збудник може вважатися етіологічно значущим, навіть при відсутності характерної клінічної симптоматики інфекційного ураження сечостатевої системи;

при виділенні мікроорганізму в монокультурі в більш низькому титрі, але T> 10 2 КУО / мл, ця мікрофлора може вважатися етіологічно значущою в тому випадку, якщо зразок був отриманий у пацієнта з гострим цистит, уретрит, симптомами інфекції верхніх відділів сечових шляхів або на тлі прийому антибактеріальних лікарських засобів;

якщо в осіб з рецидивуючими або хронічними інфекціями сечовидільної системи виділені два мікроорганізму, що не належать до контоменантами, в титрах T> 10 5 КУО / мл, то вони можуть розцінюватися, як етіологічно значущі з рівною мірою ймовірності;

при виявленні більше двох типів мікроорганізмів в титрах T> 10 4 КОЕ / мл дослідження рекомендується повторити так як можливо забруднення.

За результатами інших дослідників, 10 3 -10 5 КУО / мл при виявленні одного мікроорганізму оцінюється як приблизна бактериурия. При утриманні менше 10 3 КУО / мл в аналізі, отриманому при зборі середній порції сечі вважається забрудненням та розцінюється як негативний результат. У деяких жінок, які страждають на гострий дизуричні синдромом рекомендується вважати значимою бактериурию вже при 10 2 КУО / мл.

Якщо кількість мікроорганізмів нижче 10 3 КУО / мл в середній порції сечі, то результат вважається негативному, так як імовірно свідчить про забруднення.

передбачувані хвороби

Позитивний результат даного дослідження може вказувати на наявність у пацієнта циститу, уретриту, а також запального ураження сечового міхура і нирок.

Лікар-консультант

Дане дослідження може призначатися урологом, нефрологом, терапевтом, лікарем загальної практики.

Популярні лікарі

Лабораторії