Дослідження калу: відповіді на всі питання
копрограма
Аналіз калу дає велику інформацію про стан травної системи. Їжа, потрапляючи в травний тракт, долає довгий шлях, і на кожному етапі видозмінюється. Характер цих змін дає уявлення про функції травних залоз, шлунка і кишечника, наявності патологічних утворень, інфекцій, запалення.
Форма, консистенція калу
Форма – це важлива характеристика, яка дає уявлення про консистенції калу, а іноді про особливості прямої кишки.
У нормі форма калу циліндрична, і зберігається. При запорі, утвореннях в прямій кишці, форма калу може бути округла, у вигляді овалів і кульок різного розміру. Якщо кал має таку форму постійно, то слід обов'язково провести обстеження прямої кишки.
Консистенція і форма можуть вказувати на зневоднення, в такому випадку кал сухий, темний і не втрачає форму навіть при стисненні. Схильність до закрепів також може бути ознакою механічної перешкоди в прямій кишці, пухлини, а також атонії кишечника.
Занадто рідка консистенція і відсутність форми вказує на надмірну активність роботи кишечника. Це характерно для кишкових інфекцій, виразкового коліту, хвороби Крона.
У дітей першого півріччя життя кал неоформлений і має кашкоподібну консистенцію. При посиленні процесів бродіння дитячий кал може бути рідким і пінистим. Але також це може говорити про інфекцію. У другому півріччі життя форма і консистенція калу залежать від характеру харчування. Якщо дитина тривалий час перебуває на грудному вигодовуванні, не отримуючи прикорму і догодовування, то кал до року може залишатися неоформлених.
колір калу
Кал в нормі може бути пофарбований в коричневий колір, більш-менш темного відтінку. Цю характеристику визначає пігмент стеркобилин – кінцевий продукт переробки жовчі. Недостатнє його кількість, або відсутність говорить про вірусному захворюванні печінки, патології жовчного міхура і жовчовивідних шляхів. Блідий кал може бути також наслідком молочної дієти.
Чорний колір калу говорить про шлунковому кровотечі, або кровотечі в дванадцятипалій кишці. Під дією травних ферментів еритроцити крові змінюють свій колір, тому набувають чорний відтінок. Неоформлений густий чорний кал називається мелена, і його поява завжди є поганим прогнозом.
Кал з яскравими прожилками крові говорить про кровотечу із прямої і товстої кишки, часто це просто ознака геморою.
Якщо в калі є запеклася темна кров, швидше за все кровотеча є в тонкому кишечнику.
При кишкових інфекціях кал може набувати зеленуватий відтінок, а при сальмонельоз стає кольору болотяної твані.
рН калу – реакція кисла, лужна, нейтральна
Лужна реакція калу говорить про переважання процесів гниття, в результаті надлишку білкової їжі. Цей процес супроводжується утворенням великої кількості аміаку.
Кисла реакція – свідоцтво переважання процесів бродіння, і в результаті виділення вуглекислого газу. Так буває при вуглеводної дієти.
Важливу роль у формуванні рН реакції кишечника граємо мікрофлора, бактерії, які беруть участь у перетравленні їжі. У нормі превалювати повинні бактерії, які забезпечують бродіння.
М'язові волокна і сполучна тканина
Наявність залишків м'ясної їжі говорить про недостатню функцію травних залоз, або про надлишку м'яса в раціоні. Зокрема, так можна визначити активність підшлункової залози і кислотність шлункового соку.
Волокна в калі можуть бути частково переварені і неперетравлені. Дослідження проводиться за допомогою мікроскопії: під мікроскопом неперетравлені волокна мають характерну для м'язових волокон смугастість.
Сполучна тканина візуально може нагадувати частини гельмінтів, густу слиз, грибкову інфекцію. Мікроскопія дає уявлення про структуру сполучнотканинних волокон.
Діти, які отримують м'ясної прикорм у віці до року, мають в калі велика кількість неперетравлених м'язових волокон.
Нейтральний жир, жирні кислоти
У нормі практично всі жири, які людина отримує з їжею, повинні бути засвоєні. Залишки в невеликій кількості виділяються у вигляді лугів жирних кислот. Недостатня активність травлення призводить до виділення з калом значної кількості жиру.
При порушенні функції жовчного міхура, роботи печінки і жовчовивідних шляхів, в субстрат надходить недостатня кількість жовчі, або вона повністю відсутня. В такому випадку жир їжі не може повноцінно перетравитися навіть при наявності достатньої кількості ферментів.
Недолік ліпази – ферменту підшлункової залози – призводить до порушення розщеплення жирів. Це може бути при панкреатиті, або при відносному нестачі ферменту, коли кількість жиру перевищує те, яке можливо переварити фізіологічно.
Прискорена перистальтика тонкого кишечника перешкоджає нормальному засвоєнню поживних речовин, в тому числі і жирів. Велика кількість жиру в їжі саме по собі виробляє проносний ефект.
Надлишок жиру робить кал фарбує, липким, неоформлених.
Велика кількість жиру, жирних кислот і омилення кислот, називається стеаторея.
Клітковина перетравлюється і неперевариваемая
Клітковина рослин може перетравитися шлунково-кишковим трактом людини тільки частково, і лише певний її вид. В основному клітковина виводиться з калом в незміненому вигляді.
Клітковина, яка може частково перетравитися – це м'якоть овочів і фруктів, яка містить багато пектину. Пектин з'єднує між собою клітини рослин, і розчиняється під дією травних соків. Стінки клітин також частково можуть перетравитися під дією ферментів бактерій кишечника. Для них клітковина є основним живильною речовиною.
Неперевариваемая клітковина – це грубі волокна рослин і стінки клітин їх оболонок. Така клітковина створює обсяг калових мас, а також є губкою, яка адсорбує токсини і виводить назовні. Груба клітковина стимулює перистальтику і поліпшує процеси травлення.
крохмаль
Крохмаль – це складний вуглевод, який рослини запасають у вигляді зерен. Ця речовина надає продуктам високу живильну цінність, і становить великий обсяг раціону сучасної людини.
У нормі зерен крохмалю не повинно бути в калі: всі вони розщеплюються під дією амілази слини і підшлункової залози, а також ферментів тонкого кишечника.
Амілорея – наявність крохмалю в калі.
Виявлений в калі крохмаль говорить про нестачу ферментів підшлункової залози або тонкого кишечника. При нормальній кількості ферментів і активності залоз, крохмаль може залишатися в калі в зв'язку з прискореним просуванням по кишечнику. Таке буває при порушеннях моторної функції кишечника або кишкових інфекціях.
Частково неперетравлений крохмаль може перебувати в калі в зв'язку з надмірним його кількістю в їжі. У такому випадку говорять про відносну ферментної недостатності. При цьому потрібна корекція раціону, збалансоване харчування.
У дітей до року, до повного дозрівання підшлункової залози, неперетравлені крохмальні зерна в калі є нормальним явищем.
йодофильная флора
Йодофильная флора кишечника – це бактерії, які фарбуються в темний колір препаратами йоду. Це коки, палички, дріжджі, які відповідальні за процеси гниття і бродіння в кишечнику. У нормі вони становлять менше 10% кишкової флори.
При зміні співвідношення лактобактерій, біфідумбактерій і йодофільних мікроорганізмів, процеси травлення в кишечнику порушуються. Це проявляється здуттям чи інтоксикацією.
Зміни в складі бактерій можуть бути пов'язані зі складом харчування. Надмірна кількість вуглеводів підтримує бактерії, які отримують енергію за рахунок бродіння. Надлишок білка – провокує розвиток гнильної флори.
Недостатня активність травних залоз призводить до того, що в кишечник потрапляють не до кінця переварений химус, що створює сприятливі умови для розвитку йодофільной флори.
Слиз у калі
Слиз – це природний секрет кишечника, виконує захисну функцію і допомагає в просуванні хімусу по травному тракту. У нормі слиз в калі не виявляється як окрема структура, а повністю змішується з ним.
При підвищеному виділенні слизу вона виявляється в калових масах як прожилки і нальоти світло-жовтого або білого кольору. Так може бути при кишкової інфекції, доброкачественном або злоякісному освіту в кишечнику.
У дітей до року надлишок слизу в калі – норма, так як кишечник ще тільки пристосовується до роботи. Збільшення кількості слизу може бути при порушенні балансу мікрофлори, і при введенні прикорму, до якого дитина ще не готовий.
Плоский і циліндричний епітелій
У нормі невелика кількість клітин плоского і циліндричного епітелію може бути присутнім в калі. Це відбувається в результаті механічної дії калових мас на стінки травного тракту. При підвищеній кількості епітеліальних клітин можна судити про запальний процес шлунково-кишкового тракту. Залежно від того, який епітелій виявлений в калі, роблять припущення про місце запалення. Плоский епітелій потрапляє в кал з нижнього відділу прямої кишки. Зазвичай разом з епітелієм в цьому випадку присутні еритроцити або кров. Так може бути при запорах, геморої, тріщині.
Виявлення циліндричного епітелію говорить про запалення у верхніх відділах кишечника, рівень запалення допомагають визначити інші зміни копрограми.
Еритроцити в калі
Наявність еритроцитів в калі – це ознака кровотечі. При неявному, мінімальному виділенні крові, проводять аналіз на приховану кров. Залежно від кількості еритроцитів, їх кольору, можна припустити з якого відділу і якої інтенсивності кровотеча.
Еритроцити зі шлунка і дванадцятипалої кишки матимуть темний, майже чорний, колір, так як піддатися дії соляної кислоти. Інтенсивне кровотеча з шлунка забарвлює кал у темний колір.
Еритроцити з товстої кишки матимуть незмінений вид. Явні кишкові кровотечі будуть виглядати як нальоти червоної крові на калових масах.
Лейкоцити в калі
Лейкоцити виявляються в калі при запальних процесах шлунка і кишечника. Чим більше їх кількість – тим інтенсивніше запалення. При важких інфекційних і аутоіммунних процесах лейкоцити представлені у великій кількості у вигляді гною, з великою кількістю слизу, часто з домішкою крові. Наявність лейкоцитів – неспецифічні показник, ідентифікувати причину і місце запалення по їх присутності не можна. Але це важлива діагностична ознака, який допомагає вибрати подальшу тактику обстеження.
Нормою вважається присутність лейкоцитів в помірній кількості в калі дітей до року, разом зі слизом. При цьому слід враховувати самопочуття дитини, то, як він набирає вагу, відсутність інших симптомів.