Фолієвая кислота : cклад, показання, дозування, побічні ефекти

Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Склад і форма випуску

Випускаються ці ліки у вигляді таблеток по 1 mg.

Активний компонент: фолієва кислота.

Допоміжні речовини: лактоза, мікрокристалічна целюлоза, низькомолекулярний медичний полівінілпіролідон (повідон), картопляний крохмаль, магнію стеарат.

Показання

Фолієва кислота – вітамін групи В (В9). Цей вітамін зазвичай надходить в організм з їжею (печінка, нирки тварин, шпинат, боби, томати). В організмі людини ця кислота виробляється флорою кишечника. Фолієва кислота (вітамін В9) необхідна для нормального процесу утворення клітин крові, включно з дозріванням еритробластів, утворенням нормобластів. Її нестача гальмує процес переходу мегалобластичної фази еритропоезу в нормобластичну. Разом із вітаміном В12 (ціанокобаламіном) стимулює еритропоез (кровотворення), бере участь у продукції нуклеїнових кислот, амінокислот, пуринів, піримідинів, a також в обміні холіну.

Фолієва кислота добре всмоктується у верхніх відділах 12-типалої кишки. Після цього вона інтенсивно зв'язується з білками плазми. Здатна проникати через плаценту, гематоенцефалічний бар'єр, виділятися у грудне молоко. Час досягнення максимальної концентрації в крові – 60 хвилин. Депонується, a також метаболізується в печінці з утворенням тетрагідрофолієвої кислоти. Ліки виводяться нирками. Якщо прийнята доза перевищує добову потребу, вона виводиться в незмінному вигляді.

Фолієву кислоту призначають:

- для попередження/лікування дефіциту фолієвої кислоти, у т.ч. на тлі незбалансованого/неповноцінного харчування;

- у І триместрі вагітності для попередження розвитку дефектів нервової трубки y плода;

- для лікування/профілактики анемій, що розвиваються на тлі дефіциту фолієвої кислоти (пострезекційної анемії, анемії та лейкопенії, спричиненої лікарськими засобами, іонізуючою радіацією, макроцитарної гіперхромної анемії, мегабластної анемії, анемії, пов'язаної з хворобами тонкої кишки, синдромом мальабсорбції, спру).

Протипоказання

Фолієву кислоту не можна призначати у разі алергії на компоненти ліків, злоякісних новоутворень, перніціозної анемії (мегалобластної анемії), дефіциту кобаламіну (вітаміну В12).

Застосування під час вагітності та годування груддю

Дозволено під контролем лікаря.

Спосіб застосування та дози

Таблетки приймають перорально (всередину через рот) після їжі.

Для попередження розвитку дефектів нервової трубки y плода (у І-му триместрі вагітності) – по 1 mg на добу.

З лікувальною метою: дорослим по 1 – 2 mg/добу. Залежно від стану дозу можна збільшити до 5 mg/добу.

Взаємодія з іншими ліками: вітамін В9 знижує лікарський ефект фенітоїну (тому потрібне збільшення дози останнього); анальгетики, пероральні контрацептиви, протисудомні препарати (фенітоїн, карбамазепін) збільшують потребу у вітаміні В9; антациди (препарати кальцію, алюмінію, магнію), сульфонаміни (сульфасалазин), колестирамін знижують всмоктування вітаміну В9; піриметамін, метотрексат, триамтерен, триметоприм знижують лікарський ефект Фолієвої кислоти (замість неї людям, які застосовують ці ліки, слід призначати фолінат кальцію); при одночасному застосуванні з неоміцином, тетрациклінами, хлорамфеніколом, поліміксинами всмоктування вітаміну В9 знижується.

Фолієву кислоту не застосовують для лікування нормоцитарної, апластичної, В12-дефіцитної (перніціозної) анемій, а також анемії, стійкої до лікування. При перніціозній анемії препарат покращує гематологічні дані, маскує неврологічні ускладнення. Тому поки не виключена перніціозна анемія, прийом цих ліків у дозах, що перевищують 0,4 mg/добу, не рекомендується (виняток – вагітність, лактація). Хворі, які перебувають на гемодіалізі, потребують більш високих доз препарату.

Під час лікування антациди потрібно застосовувати через 2 години після прийому Фолієвої кислоти, колестирамін – за 4 – 6 годин до або через 1 годину після.

Антибіотики здатні спотворювати результати мікробіологічної оцінки концентрації фолієвої кислоти у плазмі, еритроцитів (давати занижені показники).

При застосуванні великих доз цих ліків, a також тривалому лікуванні можливий розвиток гіповітамінозу В12.

Передозування

Вітамін В9 відносять до водорозчинних вітамінів, тому передозування виникає вкрай рідко (потрібно прийняти дозу, що перевищує норму в 100 разів). Зайва кількість ліків виводиться із сечею, не завдаючи шкоди здоров'ю. Однак можливість отруєння існує, особливо якщо пацієнт страждає на захворювання нирок.

За деякими даними, надмірне вживання Фолієвої кислоти може призводити до інфаркту міокарда, розвитку коронарної недостатності y людей, які мають ослаблену серцево-судинну систему.

Передозування ліків у дитячому віці може спровокувати травні розлади y дитини, підвищену збудливість, зниження рівня кобаламіну в крові.

У разі тривалого приймання великих доз приховуються симптоми мегалобластної анемії, однак при цьому не припиняються неврологічні розлади. У результаті цього тривалий прийом ліків призводить до прихованого прогресування мегалобластної анемії.

Ознаки передозування: поява гіркого, металічного присмаку в роті, різка зміна настрою (дратівливість, збудливість), порушення діяльності шлунково-кишкового тракту (болі в животі, здуття, кольки, нудота, рідкі випорожнення), поява висипів на шкірних покривах, розлади сну, судоми y пацієнтів, які хворіють на епілепсію, зміни у поведінці, порушення роботи нирок, дефіцит цинку або вітаміну В12.

Лікування передозування: при підозрі на передозування вжити велику кількість води (близько 3 літрів), після чого викликати блювання або промити шлунок зондом (для запобігання подальшого всмоктування ліків); далі потрібно прийняти ентеросорбенти (наприклад, активоване вугілля, ентеросгель).

Якщо надмірний прийом ліків стався під час вагітності, потрібна госпіталізація для проведення обстеження, симптоматичної терапії.

Побічні ефекти

Можливі травні розлади (повна відсутність апетиту, гіркота в роті, здуття живота, нудота), алергічні реакції, що проявляються гіперемією (почервонінням) шкіри, свербінням, уртикарними висипами (кропив'янкою), подразненням шкірних покривів, алергійним ринітом (нежиттю), задишкою. Не виключені й більш грізні прояви алергії: набряк Квінке (набряк обличчя або його частини, очей, губ, гортані з порушенням дихання, що швидко розвивається), анафілактичний шок (сильний свербіж шкіри, що швидко поширюється по шкірі, різке падіння артеріального тиску, блювота, рідкі випорожнення, набряк гортані, шумне та утруднене дихання, блідість або синюшність шкіри, різке звуження бронхів і гортані, що призводять до гострого утруднення дихання, втрата свідомості, розлад роботи життєво важливих органів).

При тривалому застосуванні може розвиватися гіповітаміноз В12.

Умови та терміни зберігання

При 15 - 25°С. Термін придатності таблеток – 3 роки.

Протокол лікування

Інструкція по застосуванню створена на основі офіційної інструкції виробника та представлена виключно в ознайомчих цілях. Займатись самолікування не рекомендується.

Популярні лікарі

Лабораторії